کد خبر : 8547

زمان واریز یارانه | یارانه بنزین | نحوه ثبت نام یارانه | مبلغ جدید یارانه بنزین | یارانه نقدی | یارانه معیشتی | یارانه جدید رئیسی

یارانه این افراد حذف خواهد شد.

ستاره پارسییارانه برخی افراد در دولت رئیسی قرار است حذف شود. یارانه در دولت سیزدهم بیشتر مورد توجه واقع شده است.  یارانه در دولت احمدی نژاد ایجاد شد. یارانه افراد کم بضاعت احتمالا افزوده شود. جزئیاتی از حذف یارانه مهرماه در دولت جدید به گوش می رسد.

زارع سخنگوی پیشین کمیسیون تلفیق  با بیان اینکه از آغاز اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، نزدیک ۱۱سال می‌گذرد، گفت:

بیش از ۷۱ میلیون نفر در کشور یارانه می‌گیرند تقریبا همه گروه‌های درآمدی از پرداخت یارانه نقدی (یارانه آشکار) برخوردار می‌شوند و این مغایر با ارتقای عدالت اجتماعی است و شناسایی نشدن دقیق دهک‌های پایین یکی از مشکلات برخورداری از یارانه‌های نقدی است.

او با بیان اینکه شاهد روزی سه هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی و تورمی هستیم، گفت:

یکی از دلایل این تورم اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه‌ها است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بیش از ده میلیون نفر از سه دهک پردرآمد جامعه نباید یارانه نقدی بگیرند.

آخرین خبر از یارانه جدید

در حالی که قیمت برنج ایرانی در بازار از مرز ۵۰ هزار تومان هم عبور کرده، شرکت بازرگانی دولتی از توزیع برنج ۱۸۵۰۰ تومانی خبر داده است.

طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران مربوط به دوره تا پایان مرداد ماه امسال قیمت هر کیلو برنج ایرانی حداقل ۳۴ هزار تومان و حداکثر ۴۶ هزار تومان بوده است. متوسط قیمت آن نیز به کیلویی ۳۸ هزار تومان رسیده که این نرخ در مرداد ماه امسال نسبت به مرداد ماه سال گذشته حدود ۴۳ درصد و نسبت به تیر ماه امسال بیش از سه درصد افزایش داشته است.

با این حال در شهریور ماه امسال هم روند صعودی قیمت برنج ادامه داشته و طبق گزارش روزنامه خراسان قیمت هر کیلو برنج ایرانی از ۵۰ هزار تومان عبور کرده است.

قیمت برنج خارجی نیز توسط مرکز آمار ایران مربوط به دوره مرداد ماه امسال هر کیلو به طور متوسط ۲۵ هزار تومان اعلام شده است. این نرخ نیز در مرداد ماه امسال نسبت به مرداد ماه پارسال حدود ۳۹ درصد افزایش یافته است.

در این شرایط که قیمت برنج روند صعودی عجیبی به خود گرفته شرکت بازرگانی دولتی از توزیع یارانه برای این بخش خبر داده است.

شرکت بازرگانی دولتی ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده تولید برنج  ۱۸درصد به دلیل خشکسالی کاهش یافته است و به همین منظور توزیع برنج دولتی با قیمت مصوب ۱۸۵۰۰ تومانی ادامه دارد.

با این حال هنوز زمان توزیع و مکان‌هایی که این برنج زیر قیمت بازار عرضه خواهد شد اعلام نشده است. آیا دولت راهکار مشکلات را توزیع رانت به اسم حمایت از مردم می‌داند؟ هنوز به صورت کامل اعلام نشده که این برنج‌ها به دست چه کسانی و چگونه می‌رسد؟ آیا توزیع رانت این بار توسط برنج اتفاق می‌افتد؟

یارانه در ماه مهر چقدر افزایش می یابد؟

به نظر می‌رسد دولت تصمیمی برای کاهش یا افزایش مبلغ یارانه‌ها در مهر نداشته باشد و واریزی‌های در ماه آینده نیز همانند ماه‌های گذشته انجام شود. غیر از یارانه‌ها، کدام گروه‌ها در مهر دریافتی دارند؟

با این که در یک ماه گذشته گمانه‌زنی‌های بسیاری برای افزایش یارانه‌ها و یارانه جدید زده می‌شد، از آنجایی که دولت جدید هنوز برای افزایش یا کاهش یارانه‌ها تصمیم قطعی نگرفته است، طبق زمان‌بندی که از دی سال ۹۸ تکرار شده، در ماه آینده نیز دو یارانه نقدی و معیشتی بنزین در ماه آینده نیز واریز می‌شود.

اولین یارانه واریزی مهر همانند ماه‌های قبل یارانه معیشتی بنزین است. واریز این یارانه از اذر سال ۹۸ آغاز شد و در مهر امسال بیست و سومین مرحله آن به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

طبق زمان‌بندی که از دومین مرحله واریز یارانه‌ها اجرایی شد، واریز یارانه معیشتی بنزین در روز دهم هر ماه انجام می‌شود. یعنی یارانه معیشتی مردم در مهر حدود دو هفته دیگر پرداخت می‌شود.

همچنین مبلغ این یارانه از ابتدا تاکنون بدون تغییر بوده، به نحوی که خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده‌های دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده‌های سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده‌های پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی می‌گیرند.

همچنین حدود هفت میلیون خانوار یارانه‌بگیر در پاییز پارسال مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا گرفتند که اقساط آن از یارانه ماهانه آن‌ها کسر می‌شود. دولت در مهر دهمین قسط این وام را از یارانه برداشت می‌کند.

یارانه نقدی، دومین واریزی مهر است. این یارانه نیز براساس زمانبندی باید در روز بیستم مهر به حساب سرپرستان خانوار واریز شود. مبلغ این یارانه نیز طی چندین سال گذشته بدون تغییر بوده، به نحوی که همه‌ی خانوار‌های مشمول مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به‌ازای هر یک از اعضای خانواده دریافت می‌کنند.

این خانوار‌ها نیز در خرداد پارسال مرحله اول وام یک میلیون تومانی را گرفتند که اقساط آن را از یارانه نقدی خود می‌پردازند.

شانزدهیمن قسط از مرحله اول وام کرونا از یارانه نقدی مهر ۲۱ میلیون خانوار برداشت می‌شود. اما احتمالا اولین پولی که در مهر به حساب مردم واریز می‌شود وام بازنشستگان است که به گروه کوچکی از اعضای صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری پرداخت می‌شود.

در هفته اول مهر چهارمین نوبت وام ضروری ۱۰ میلیون تومانی به حساب بیش از ۲۰ هزار نفر واریز می‌شود. در خصوص بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی نیز احتمالا در مهر گروهی از متقاضیان وام هفت میلیون تومانی بگیرند.

با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی این امکان فراهم می‎شود که منابع ریالی حاصله به ۴۰ میلیون جمعیت دریافت کننده یارانه، پرداخت شود و یارانه به ۳۵۰ هزار تومان برای هر نفر برسد.

سید حمید حسینی گفت: دولت در همین دوره زمانی با حجم مشکلات مجبور به پرداخت یارانه است. در حالی که نزدیک ۴۰ میلیون نفر از مردم به کمک‌های معیشتی و یارانه‌ای برای ادامه زندگی نیازمند هستند و باید کمک‌ها بر این جمعیت متمرکز باشد.

دولت فکر می‌کند خودش می‌تواند آدمها را شناسایی کند اما اگر این وظیفه را به استانداران، فرمانداران و بخشداران و دهیاران واگذار کند، حتما نتیجه کار بهتر خواهد بود . در این صورت یارانه ۳۰ میلیون جمعیت بالای خط فقر را می توان حذف کرد و یارانه دیگران را دو برابر کرد.

با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی این امکان فراهم می‎شود که ۲۵۰ هزار تومان به ۴۰ میلیون جمعیت دریافت کننده یارانه، پرداخت شود و یارانه به ۳۵۰ هزار تومان برای هر نفر برسد.

دبیر کل پیشین اتاق ایران و عراق گفت:  معنی ندارد بسیاری از پزشکان، استادان دانشگاه، کسبه بازار و کشاورزان بزرگ، یارانه بگیرند.

وی درباره راه آخر نیز صحبت کرد و گفت: افزایش قیمت حامل‌های انرژی است. بنزین سوپر و آزاد اگر به ۱۰ هزار تومان برسد، مشکل حل می شود. در این حالت کسی بیش از سهمیه خواست می‌تواند قیمت آزاد را بپردازد.

اعضای دولت به یارانه‌بگیران وعده‌هایی داده‌اند که مهم‌ترین آن وعده ابراهیم رئیسی است.

رئیس‌جمهور برای کاهش هزینه خانواده‌ها وعده داده که کارت اعتباری معیشت صادر می‌شود. بر این اساس به ازای هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهانه قرض‌الحسنه با کارمزد دو درصد تخصیص یابد.

جوان‌ترین وزیر کابینه دولت رئیسی موافقت خود را با افزایش یارانه‌ها اعلام کرده است. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور نیز از طرفداران افزایش یارانه‌هاست.

همچنین به اعتقاد محسن رضایی یارانه‌ها باید ۱۰ برابر شود و به ۶۰ میلیون نفر یارانه ۴۵۰ هزار تومانی پرداخت شود. وزیر اقتصاد نیز اگر چه صراحتا از افزایش یارانه‌ها نگفته اما تاکید کرده که باید دسترسی مردم به وام آسان شود.

در مجموع بدنه دولت با افزایش یارانه‌ها موافق است.

چرا یارانه‌های پنهان باید حذف شوند؟

طی چند روز گذشته خبری مبنی بر برگزاری احتمالی رفراندوم برای حذف یارانه‌های پنهان و آشکار منتشر شد؛ هر چند هنوز جزییاتی این تصمیم روشن نیست اما به نظر می‌رسد که این رویکرد با چالش‌های جدی روبرو باشد.

چندی پیش خبری در خصوص حذف یارانه‌های پنهان و آشکار در فضای مجازی منتشر شد؛ در این خبر یکی از اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، از طرح تقاضای رفراندوم به منظور حذف یارانه‌های آشکار و پنهان در مجلس خبر داده بود؛ هر چند که وجود اراده برای ساماندهی نظام یارانه‌ای می‌تواند امیدوارکننده باشد اما اگر تمام ابعاد و زوایای نحوه اجرای آن مورد بررسی قرار نگیرد، مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت.

حذف یارانه‌های پنهان یکی از موضوعاتی است که سال‌های اخیر مورد بحث بسیاری از کارشناسان بوده اما تاکنون اقدام مثبتی در این جهت انجام نشده‌است. در این روزها لزوم حذف یارانه پنهان و واقعی‌سازی قیمت حامل‌های انرژی بیش از پیش احساس می‌شود. شاید در نگاه اول چنین سازوکاری و پایین نگه داشتن قیمت به نفع مردم به نظر برسد و حذف آن به معنی گران‌شدن باشد؛ اما آیا واقعا این طور است؟

شاید یک مثال به خوبی پاسخ این سوال را به تصویر بکشد؛ یک خانواده ثروتمند دارای چند خودرو است و در مقابل خانواده‌ دیگری هیچ ماشینی ندارد؛ در نتیجه خانواده ثروتمند از این یارانه یا همان قیمت پایین بنزین، بهره بیش‌تری می‌برد. در صورتی که هیچ نیازی بدان ندارد و خانواده‌ای که هیچ خودرویی ندارد و احتمالا به یارانه نیاز هم دارد، از آن بی‌بهره است و یا مثال دیگر قبض برق ثروتمندان است که در این چند وقت سر و صدای زیادی هم به پا کرد.

در نتیجه یارانه‌های پنهان به اسم فقراست؛ اما به مقصد اصلی نمی‌رسد و ثروتمندان هستند که از آن بیش‌ترین بهره را می‌برند؛ از سوی دیگر تخصیص غیرهدفمند این یارانه‌ها، کسری بودجه و در نتیجه تشدید تورم را به دنبال دارد؛ نتیجه تورم نیز بیشترین نمود خود را در زندگی اقشار ضعیف جامعه نشان می‌دهد.

عدم بهره‌وری صنایع، سرانه مصرف انرژی بالا، قاچاق و ... از جمله دیگر آثاری است که یارانه‌های پنهان با خود به همراه داشته‌است. از این رو حذف یارانه‌های پنهان موضوعی است که حتما باید در دستور کار قرار بگیرد؛ اما پرسش اساسی این است که زندگی اقشار ضعیف با این تصمیم چه خواهد شد؟

ماجرای حذف یارانه نقدی چیست؟

حذف یارانه‌های نقدی قوت می‌گیرد و به‌نظر می‌رسد رایزنی‌های اولیه بین دولت و مجلس آغاز شده و همزمان تعدادی از نمایندگان مجلس تصمیم دارند تا با امضای طرحی مهم تصمیم‌گیری درباره حذف انواع یارانه را به رفراندوم بگذارند.

گزینه دیگر روی میز تصمیم‌گیری، حذف یارانه نقدی ۷ دهک جامعه متوسط و ثروتمند و اضافه کردن بر دریافتی ۳ دهک پایین درآمدی است. این در حالی است که سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس می‌گوید: هنوز هیچ طرحی برای حذف یارانه‌های پنهان و آشکار در مجلس اعلام وصول نشده چرا که هرگونه بحث درباره یارانه‌ها نیاز به‌کار کارشناسی دقیق و لحاظ نظر مردم دارد.

روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس از جمع‌آوری امضا برای برگزاری رفراندوم جهت حذف یارانه‌های آشکار و پنهان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه سالانه رقم بسیار بالایی یارانه نقدی پرداخت می‌شود، بنده براساس اصل ۵۹ و ماده ۳۶ قانون همه‌پرسی تقاضای برگزاری رفراندوم به‌منظور حذف یارانه‌های آشکار و پنهان و پرداخت مستقیم به مردم را مطرح کرده‌ام.

ابوالفضل ابوترابی تأکید کرد: تاکنون این تقاضا توسط ۲۲ نفر از نمایندگان امضا شده؛ این در حالی است که برای اعلام وصول، به ۱۰۰ امضا نیاز دارد و برای تصویب آن باید دست‌کم دوسوم نمایندگان به آن رأی مثبت بدهند. او می‌گوید: دهک‌های اول و فقیر فقط ۲/۱ درصد از یارانه انرژی استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که این مقدار برای دهک‌های دهم و مرفه ۲۵ درصد است.

عباس گودرزی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه در سال ۹۸، حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی به افراد داده شده که سهم دهک اول که اقشار مستضعف و کم درآمد هستند تنها ۲/۱ درصد و سهم دهک دهم ۲۵ درصد از کل یارانه پرداختی به بنزین کشور است؛ در بخش گاز نیز شاهد همین وضعیت هستیم به‌گونه‌ای که دهک دهم ۱۵د رصد و دهک اول ۵ درصد از کل یارانه گاز را مصرف می‌کند. این نماینده افزود: دولت باید نسبت به حذف یارانه‌های آشکار و پنهان و پرداخت به‌صورت مستقیم و کارت اعتباری به مردم اقدام کند.

حذف یارانه نقدی ۷ دهک جامعه متوسط و ثروتمند و اضافه کردن بر دریافتی ۳ دهک پایین درآمدی است. این در حالی است که سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس می‌گوید: هنوز هیچ طرحی برای حذف یارانه‌های پنهان و آشکار در مجلس اعلام وصول نشده چرا که هرگونه بحث درباره یارانه‌ها نیاز به‌کار کارشناسی دقیق و لحاظ نظر مردم دارد.

روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس از جمع‌آوری امضا برای برگزاری رفراندوم جهت حذف یارانه‌های آشکار و پنهان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه سالانه رقم بسیار بالایی یارانه نقدی پرداخت می‌شود، بنده براساس اصل ۵۹ و ماده ۳۶ قانون همه‌پرسی تقاضای برگزاری رفراندوم به‌منظور حذف یارانه‌های آشکار و پنهان و پرداخت مستقیم به مردم را مطرح کرده‌ام.

ابوالفضل ابوترابی تأکید کرد: تاکنون این تقاضا توسط ۲۲ نفر از نمایندگان امضا شده؛ این در حالی است که برای اعلام وصول، به ۱۰۰ امضا نیاز دارد و برای تصویب آن باید دست‌کم دوسوم نمایندگان به آن رأی مثبت بدهند. او می‌گوید: دهک‌های اول و فقیر فقط ۲/۱ درصد از یارانه انرژی استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که این مقدار برای دهک‌های دهم و مرفه ۲۵ درصد است.

عباس گودرزی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه در سال ۹۸، حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی به افراد داده شده که سهم دهک اول که اقشار مستضعف و کم درآمد هستند تنها ۲/۱ درصد و سهم دهک دهم ۲۵ درصد از کل یارانه پرداختی به بنزین کشور است؛ در بخش گاز نیز شاهد همین وضعیت هستیم به‌گونه‌ای که دهک دهم ۱۵د رصد و دهک اول ۵ درصد از کل یارانه گاز را مصرف می‌کند. این نماینده افزود: دولت باید نسبت به حذف یارانه‌های آشکار و پنهان و پرداخت به‌صورت مستقیم و کارت اعتباری به مردم اقدام کند.

همزمان با این اظهارنظرها و درحالی‌که سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، می‌گوید هنوز طرحی برای این منظور تقدیم هیأت رئیسه مجلس نشده، سیدمحمد رضا میرتاج‌الدینی، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تشکیل کمیته مشترک میان دولت و مجلس خبر داد و گفت: کار نظارتی مجلس هم این است که بسترها و زمینه‌های فساد و رانت را از میان ببرد و تمام این موضوعات در جلسه مشترک دولت و مجلس بررسی خواهد شد.

وی هدف از تشکیل این کمیته را اصلاح نظام یارانه‌ای، حذف بسترها و و زمینه‌های رانت در اقتصاد ازجمله اصلاح تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور اعلام و تصریح کرد: کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، متولی تشکیل این کمیته شده و به‌زودی با حضور نمایندگانی از وزارتخانه‌ها و کمیسیون‌های مجلس کار خود را آغاز خواهد کرد.

وی با اشاره به اعضای این کمیته اظهار کرد: پیشنهاد شده، وزرای اقتصادی دولت، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه نماینده‌ای ثابت در حد معاونت‌ و از کمیسیون‌های اقتصادی مجلس ۲ نماینده در این کمیته حضور داشته باشند و همچنین از بخش‌ خصوصی برای معرفی نمایندگان خود دعوت به عمل خواهد آمد. میرتاج‌الدینی تصریح کرد: یک بازه زمانی ۳ ماهه برای کار بررسی این کمیته درنظر گرفته شده تا بعد از بحث و بررسی‌های لازم درخصوص موارد ذکر شده، خروجی مورد توافق مجلس و دولت در قالب طرح، لایحه و یا بودجه ۱۴۰۱ ارائه شود.

او با تأکید براینکه نظام یارانه‌ای کشور متأسفانه یک توقف ۱۰ ساله داشته است، بیان کرد: گام اول نظام هدفمندی یارانه‌ها ۱۰ سال پیش برداشته شد و اکنون باید با انجام بررسی‌ها اصلاحات لازم درخصوص نحوه اجرای آن انجام شود. یارانه پنهان بیش از بودجه عمومی دولت بوده و از سوی دیگر ارز ۴۲۰۰ تومانی به اندازه ۱۰ سال پرونده فساد برای قوه قضاییه ایجاد کرده است و باید بستر این مفاسد از میان برداشته شود.

هرچند هنوز هیچ مقام دولتی نسبت به تصمیم تعدادی از نمایندگان برای اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، واکنش نشان نداده، اما اظهارنظر چند روز پیش وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که گفت‌وگوهایی بین این وزارتخانه با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس صورت گرفته و به‌احتمال زیاد ماموریت به کمیسیون یادشده سپرده شده تا طرحی را به مجلس تقدیم کند.

حجت عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش‌تر گفته بود: یارانه آنهایی که متمول‌تر هستند به شرطی که بتوانیم شناسایی کنیم، کاهش پیدا می‌کند یا قطع می‌شود و آنهایی که متوسط هستند یارانه‌های بیشتری می‌گیرند. او با بیان اینکه یارانه ۴۵ هزار تومانی اثر رفاهی خاصی ایجاد نمی‌کند، گفت: به‌دنبال رفع تبعیض در پرداخت یارانه هستیم. عبدالملکی درباره اینکه آیا با افزایش یارانه‌ها موافق هستید؟ گفت: قطعا این یارانه‌ها که الان پرداخت می‌شود خیلی اثر رفاهی ویژه‌ای ندارد و پارسال هم مصوب شد یارانه‌های معیشتی و یارانه‌های دیگری پرداخت شود، اما تبعیض در پرداخت یارانه‌ها دیده می‌شود.

اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها آن هم به‌صورت ناقص از ابتدا تاکنون و تعلل دولت‌ها و مجالس گذشته اکنون دولت و مجلس کنونی را بر سر دوراهی دشواری قرار داده و ارزش واقعی یارانه‌های پرداختی به شهروندان هم در نتیجه تورم و کاهش ارزش پول ملی به‌شدت افت کرده است. سیدابراهیم رئیسی قول داده که از ابتدای آذرماه امسال طرح جدیدی را برای افزایش قدرت خرید مردم به اجرا گذارد.

به‌گفته رئیس‌جمهور، با استقرار کامل مدیریت زنجیره تأمین کالاهای اساسی، نیازهای مردم با اطمینان و قیمت مناسب تأمین خواهد شد و برای خانوارهای ۵ دهک اول کارت اعتباری معیشت صادر می‌شود. براساس برنامه اعلام‌شده به ازای هر یک از اعضای خانوار در ۳ دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و ۲ دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهانه قرض‌الحسنه (با کارمزد ۲ درصد) تخصیص می‌یابد و به خانوارهایی که توانایی بازپرداخت اقساط را نداشته باشند، یارانه بازپرداخت اقساط تعلق می‌گیرد.

از سوی دیگر پیشنهاد دیگر حذف یارانه نقدی طبقه متوسط و بالا و اضافه کردن بر میزان واریزی به‌حساب شهروندان کم درآمد است که شناسایی و حذف افراد برخوردار، هم پیچیده و هم ممکن است پرهزینه به‌ویژه برای دولت جدید ایران باشد. در چنین وضعیت، ریل‌گذاری جدید بر سر قطار هدفمندی یارانه‌ها نیاز به مشارکت و تصمیم واحد دست‌کم بین مجلس و دولت دارد.

قانون هدفمندی یارانه‌ها با گذشت بیش از یک دهه اکنون به کلاف سردرگم تبدیل شده و بسیاری از اهداف این قانون به‌گفته مرکز پژوهش‌های مجلس از جمله عادلانه کردن نظام توزیع یارانه‌ها، افزایش کارایی اقتصادی، افزایش رفاه با پرداخت نقدی، کاهش زمینه قاچاق سوخت، کاهش هزینه‌های دولت، شفافیت پرداخت یارانه نقدی و حفظ محیط‌زیست محقق نشده است.

بازوی تحقیقاتی مجلس پیش از این در گزارشی از تخلفات فراوان در اجرای این قانون پرده برداشته و اعلام کرده بود: ترکیب مقرر در این قانون برای مصارف درآمدها ازجمله اختصاص ۵۰ درصد برای کمک به خانوارها، ۳۰ درصد سهم تولید و ۲۰ درصد جبران هزینه‌های دولت در هیج یک از سال‌های۸۹ تا ۱۴۰۰ رعایت نشده؛ به‌نحوی که در اجرا پرداخت یارانه‌های نقدی حدود ۹۰ درصد از کل مصارف این قانون را به‌خود اختصاص داده و تنها ۵ درصد از این منابع به تولید و البته سلامت داده شده است.

اکنون دولت و مجلس در آستانه یک تصمیم سخت قرار دارند و باید دید نتیجه اراده و تصمیم مشترک آنها چه خواهد بود؟ تجربه نشان داده که طرح ایده‌هایی چون رفراندوم، هم پرهزینه است و هم ممکن است با پاسخ منفی مردم به‌ویژه در شرایط تورمی مواجه شود و گره نهایی را شاید بتوان در قالب لایحه بودجه ۱۴۰۱ باز کرد که پی‌ریزی آن از هم‌اکنون آغاز شده است.

یارانه و دستمزد افزایش یافت

وزیر کار در پاسخ این سؤال که آیا با افزایش مبلغ یارانه‌ها موافقید، گفت: قطعا این یارانه‌ای که الان پرداخت می‌شود اثر رفاهی ویژه‌ای ندارد.

حجت ‎الله عبدالملکی، وزیر چهل ساله تعاون، کار ور فاه اجتماعی در برنامه‌های خود متعهد شده است سالیانه یک میلیون فرصت شغلی پایدار در قالب الگوی ایرانی اسلامی ، ایجاد کند.

 بیکاری یکی از مهمترین معضلات اقتصادی و اجتماعی ایران است. بـر اسـاس اطلاعات سرشماری عمومـی نفـوس و مسـکن، عرضـه نیـروی کار یـا جمعیـت فعـال در بهـار۱۴۰۰ ،برابر با۴۱.۴ درصـد بـوده، کـه بـا توجـه بـه نـرخ بیـکاری ۸.۸ درصدی بر اساس آمار رسمی در حـدود ۲.۳ میلیـون نفـر بیکار در کشور وجود دارد. همچنیـن از مجمـوع ۲۳ میلیـون و ۶۷۶ هـزار نفـر شـاغل، ۲میلیـون و ۳۱۲ هـزارنفـر دارای اشـتغال ناقـص (کمتراز ۴۴ سـاعت کار در هفتـه و غایـب موقـت) هسـتند.

وزیر تعاون و کار وعده داده است نسبت به تشکیل بانک اطلاعاتی جامع از وضعیت اشتغال و درآمد مردم ایران اقدام کند . همچنین اصلاح قوانین مربوط به کار در قالب منطقه‌ای کردن دستمزد از اهدافی است که از سوی وی اعلام شده است. در عین حال وی پرداخت یارانه بیمه اجتماعی به کارفرمایان با اولویت مناطق محروم برای سالانه یک میلیون نفر را وعده داده است.

در کنار توسعه مشاغل خانگی ، ساماندهی اشتغال اتباع خارجی و ساماندهی و توسعه اشتغال ایرانیان خارج از کشور نیز در برنامه‌های وی اعلام شده است.

وی در برنامه خود با اشاره به وجود بیش از ۷ میلیون شغل غیررسمی و عقب‌ماندگی نرخ مزد از نرخ تورم و کاهش قدرت خرید و رفاه کارگران وعده داده است نسبت به افزایش حداقل مزد متناسـب با نرخ تورم سـالیانه و توسـعه خدمات رفاهی کارگران شـامل تامین مسـکن ارزان قیمت، تقویت بیمه های تکمیلی و ...اقدام کند. همچنین کاهش شدید مشاغل غیر رسمی و افزایش جدی پایداری مشاغل از دیگر وعده‌های مهم اعلامی از سوی وی است. تقویت دستمزد و حمایت از کارفرمایان با برنامه مهار تورم و بهبود فضای کسب و کار نیز در برنامه ارائه شده از سوی وی اعلام شده است. تکمیل سامانه جامع روابط کار و زیرسامانه های آن از دیگر برنامه‌هایی است که باید اجرایی شود.

در برنامه‌های اعلامی عبدالملکی  فسادستیزی و در رأس آن مبارزه با فساد در زیرمجموعه های وزارتخانه، ریشه کنی فساد در شستا و زیرمجموعه های آن، برکناری مدیران رانتی و ناسالم و استفاده از مدیران شایسته و کارآمد، شفاف سازی دخل و خرج های سازمان تامین اجتماعی و ایجاد نظام سه جانبه میان کارگران، کارفرمایان و دولت به منظور پیگیری مسائل حقوقی مورد اشاره قرار گرفته است.

همچنین ایجاد قرارگاه فرماندهی اشتغال کشور و طراحی نقشه کار از طریق تقسیم کار ملی بین وزارتخانه ها و تعامل با نظام بانکی و سایر دستگاه‌های اجرایی، استفاده از بازار سرمایه در جهت منافع تعاونی ها، عملیاتی کردن قوانین بر زمین مانده بخش تعاون، افزایش سهم تعاون در اقتصاد ملی، تقویت سرمایه بانک توسعه تعاون، حمایت از صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون و تعریف شاخص کسب و کار تعاونی ها و توسعه اشتغال خانگی با روشهای نوین کار از منزل و افزایش سهم مشاغل خانگی در زنجیره اشتغال وعده داده شده است.

برنامه وزیر برای یارانه نقدی

در برنامه وی بر حل مشکلات صندوق‌های بازنشستگی و ارائه بسته‌های حمایتی برای کاهش فقر سالمندان و حمایت از کودکان و زنان و کمک به ازدواج زنان بی‌سرپرست و سرپرست خانوار مورد اشاره قرار گرفته است.

 حجت‌الله عبدالملکی وزیر کار در پاسخ این سؤال که آیا با افزایش مبلغ یارانه‌ها موافقید، گفت: قطعا این یارانه‌ای که الان پرداخت می‌شود اثر رفاهی ویژه‌ای ندارد.

وی تاکید کرده است: آنچه ما بدان قائل هستیم تبعیض در پرداخت یارانه‌هاست ، یعنی کسانی که متمول هستند، به شرط شناسایی، با کاهش یارانه و قطع آن روبرو شود و کسانی که متوسط و فقیر هستند، با افزایش مبلغ یارانه مواجه شوند.

وی گفت: باید توجه کرد که مساله اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها مساله ‎ای کلان در سطح ملی و حاکمیتی است و ما در وزارتخانه نمی توانیم تصمیم جدیدی منهای دولت بگیریم اما اینکه بتونیم به اقشار متوسط و کم‌درآمد کمک بیشتری بکنیم، در دولت اتفاق نظر وجود دارد.

آخرین خبر از رقم جدید یارانه بنزین

«قیمت حامل‌های انرژی نباید گران شود، باید واقعی شود.» این گفته فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس است.

عباسی با اشاره به اینکه در این مورد طرح‌هایی در مجلس در حال پیگیری است، گفته بود: «اگر قیمت حامل‌های انرژی واقعی شود متعاقب آن مصرف انرژی کنترل می‌شود و باید به آن‌هایی که نیازمند واقعی هستند پرداخت‌هایی صورت گیرد.»

توضیحات این نماینده درباره طرح وان است. طرحی که پیش از این هم در مجلس مطرح بود و عباسی اواخر مردادماه سال ۹۹ نیز در این مورد گفته بود: «براساس این طرح به هر فرد، مقداری «وان» داده می‌شود. در واقع یارانه‌ای که دولت می‌خواهد به هر فرد بدهد به شکل «وان» خواهد بود، به این صورت که یک فرد ماهانه ۵۰ وان دارد که می‌تواند آن را مصرف کند و باقیمانده «وان» خود را در بورس بفروشد.»

سعید جلیلی، یکی از کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ نیز میان برنامه‌های انتخاباتی خود از طرح وان گفته بود. او با بیان اینکه حق برخورداری از «وان» را به صورت برابر به افراد جامعه می‌دهیم، گفته بود: «مدیریت مصرف وان در اختیار مردم قرار می‌دهیم. مردم می‌توانند مصرف کنند یا به افرادی که مصرف بیشتری دارند بفروشند.»

آنطور که از گفته‌های آنها مشخص است، قرار است به جای یارانه پنهان، پول آن را به مردم پرداخت کنند. اما حالا که بار دیگر عباسی، نماینده مجلس از واقعی شدن قیمت بنزین گفته، بسیاری از کاربران به آن واکنش نشان دادند. برخی می‌گویند «یارانه نمی‌خواهیم به جای آن، درآمدها و قیمت کالاها را واقعی کنید.»

در ادامه نظر برخی از کاربران تجارت‌نیوز را می‌خوانید:

«شما اسمش را واقعی کردن قیمت گذاشتید که همان گران کردن می‌شود! تمام اقلام مصرفی را چندین برابر می‌کنند. ما یارانه نمی‌خواهیم وقتی همه چیز صد برابر می‌شود.»

«این چه کار بی فایده‌ای است که یارانه مثلاً سوخت را بردارید و به ما بدهید. بعد امثال من بدبخت به دلیل گرانی سوخت ۱۰۰برابر هزینه‌هایم بالاتر رود!»

«اگر نخواهیم به یارانه ما اضافه کنید باید چه کنیم؟! به جایش هر سال گرانی است!»

«یارانه برای هر نفر یک میلیون شود، معشیت هم پرداخت کنند، ولی مرغ کیلویی ۵۰هزار تومان شود، مسکن و اجاره خانه وحشتناک شود. به چه دردی می‌خورد افزایش یارانه؟ به جای آن قیمت‌ها را کنترل کنید.»

«لطفا یک زحمت بکشید و سر راهتان قیمت حقوق، دلار، خانه، ماشین و اجناس را هم واقعی کنید.»

«اگر راست می‌گویید یارانه را حذف کنید و قیمت اجناس را برای یک دوره چهار ساله مدیریت کنید تا گران نشود. یارانه پیشکش!»

«مردم یارانه نمی‌خواهند، رفاه، آسایش و امنیت می‌خواهند.»

«یارانه در اصل بابت حامل‌های انرژی بوده که قبلا به صورت سوبسید داده می‌شد. طوری حرف می‌زنید انگار دارید صدقه می‌دهید و به چه کسی بدهید و به چه کسی ندهید را علم کردید.».

«حقوق ما را هم متناسب با نرخ جهانی و دلار حساب و پرداخت کنند. در اینصورت اصلا نیازی به یارانه نداربم و یارانه‌ها را ببرند به آدم‌های محتاج پرداخت کنند.»

موضوعی که بسیاری از کاربران به آن پرداخته‌اند ناهمخوانی یارانه‌ها با هزینه‌های جاری است. آنهم در حالی که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه مرداد ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور، به ۴۵,٢ درصد رسیده است.

حالا باید دید این موضوع تغییر قیمت بنزین به کجا کشیده می‌شود. تاکنون در مجلس طرح‌های پرحاشیه زیادی ا از جمله «طرح صیانت از فضای مجازی» مطرح شده است. حالا هم صحبت از «طرح وان» و تغییر قیمت بنزین شده است که واکنش‌های زیادی در پی داشته است.

حذف یارانه این افراد در دولت جدید

حجت الله عبدالملکی درباره اینکه آیا با افزایش یارانه‌ ها موافق هستید؟ گفت: قطعا این یارانه‌ ها که الان پرداخت می‌شود خیلی اثر رفاهی ویژه‌ای ندارد و پارسال هم مصوب شد یارانه‌ های معیشتی و یارانه‌های دیگری پرداخت شود، اما تبعیض در پرداخت آن ها دیده می‌شود.

وی تصریح کرد: می‌توانیم در صورت شناسایی، یارانه افراد متمول را قطع و به مبلغ یارانه خانواده‌های کم درآمد اضافه کنیم.

وزیر تعاون افزود: یارانه آن‌هایی که متمول‌تر هستند باز تاکید می‌کنم به شرطی که بتوانیم شناسایی کنیم، کاهش پیدا می‌کند یا قطع می‌شود و آن‌هایی که متوسط هستند یارانه‌های بیشتری می‌گیرند.

عبدالملکی گفت: ساماندهی پرداخت یارانه‌ها یک مسئله در سطح ملی و در سطح حاکمیت است، بنده در وزارت رفاه قطعا نمی‌توانم تصمیم جدید منهای دولت و کلیات دولت بگیرم، اما در دولت برای اینکه بتوانیم به اقشار متوسط و کم درآمد کمک بیشتری بکنیم، اتفاق نظر وجود دارد.

تقویت رفاه مردم با کنترل نرخ تورم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که از میزان دستمزد کارگران و بازنشسته‌ها با خبر است، تاکید کرد: با کنترل نرخ تورم، سفره‌های آن‌ها رنگین‌تر می‌شود.

حجت الله عبدالملکی گفت: از میزان دستمزد کارگران با خبرم، درآمد کمی دارند و البته از میران حقوق بازنشستگان هم اطلاع دارم که نسبت به قبل افزایش داشته است و ما به عنوان وزارت مردمی درخواست کاهش و کنترل تورم را داریم تا دخل و خرج این اقشار با هم بخواند.

وزیر رفاه گفت: به عنوان وزارت مردم درخواست داریم سیاست‌های کلان کشور طوری اصلاح شود که ما تورم نداشته باشیم و تا زمانی که این چرخه معیوب اصلاح نشود، نرخ تورم بالا می‌رود و اقشار مختلف تقاضای افزایش درآمد و حقوق دارند.

وی در ادامه گفت: این چرخه معیوب باعث می‌شود مدام شاهد کسری بودجه در دولت و صندوق‌ها و دنبال خلق پول باید باشیم و با این چرخه ما باید به دنبال تورم بدویم؛ در دولت هم اتفاق نظر داشتیم که این چرخه معیوب باید اصلاح شود تا اوضاع رفاهی مردم بهتر شود.

زمان واریز مرحله جدید یارانه معیشتی اعلام شد

 ششمین یارانه معیشتی سال ۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۰ شهریورماه ساعت ۲۴ به حساب سرپرستان خانوار واریز می ‌شود.

بیست و دومین مرحله یارانه معیشتی ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۱۰ شهریور ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

4 واریزی جدید در دولت رئیسی

همانند دوره‌های قبل، خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده‌های دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده‌های سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده‌های پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی دریافت خواهند کرد.

نهمین قسط از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی از حساب سرپرستان خانوار‌هایی که این وام را دریافت کرده‌اند از این ماه کسر خواهد شد.

در ششمین ماه سال ۱۴۰۰ مطابق ماه‌های گذشته، ۶۰ لیتر سهمیه بنزین به کارت هوشمند سوخت خودرو‌های شخصی و ۲۵ لیتر بنزین به کارت سوخت موتورسیکلت‌ها با نرخ ۱۵۰۰ تومان واریز شد.

همچنین سهمیه سوخت خودرو‌های عمومی و خدماتی مطابق جدول سهمیه طرح مدیریت مصرف سوخت واریز شد.

بر این اساس، سهمیه بنزین خودرو‌ها و موتور سیکلت‌ها در ساعت صفر بامداد امروز (اول شهریور ماه) در کارت‌های سوخت شخصی شارژ شد.

سهمیه خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها طبق جدول زیر به کارت‌های شخصی واریز شده است

یارانه‌های واریزی شهریور کدام‌ هستند؟

در این میان، دولت جدید باید روند واریز یارانه‌های ماه‌های گذشته را در ماه پیش‌رو ادامه دهد و در شهریور دو یارانه ثابت نقدی و معیشتی بنزین را واریز کند.

یارانه معیشتی بنزین

براساس اطلاعیه‌هایی که سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها هر ماه منتشر می‌کند، باید بیست و دومین مرحله یارانه معیشتی ساعت ۲۴ روز چهارشنبه (۱۰ شهریور) به حساب سرپرستان خانواده‌های واجد شرایط واریز شود.

مبلغ این یارانه همانند دوره‌های قبل برای خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده‌های دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده‌های سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان، خانواده‌های پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان است.

یارانه نقدی

صد و بیست و هفتمین مرحله یارانه نقدی نیز در شهریور پرداخت می‌شود.

واریز یارانه نقدی نیز زمان‌بندی مشخصی دارد، این یارانه باید در ساعت ۲۴ روز شنبه ۲۰ شهریور واریز شود.

طی سال‌های گذشته مبلغ یارانه نقدی به طور ثابت ۴۵ هزار و ۵۰۰ هزار بوده، اما خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کل کشور مبلغی بیش از این مقدار را می‌گیرند.

حقوق و وام بازنشستگان

در خصوص حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی باید واریز حقوق‌ها را از ۲۰ شهریور آغاز کند. همچنین براساس گفتگو رئیس کانون بازنشستگان استان تهران دومین نوبت وام هفت میلیون تومانی نیز در شهریور به حساب متقاضیان دریافت این وام واریز می‌شود.

در خصوص بازنشستگان لشگری و کشوری نیز باید در پایان شهریور، چهارمین نوبت وام ۱۰ میلیون تومانی به حساب بیش از ۲۰ هزار نفر واریز شود.

یارانه جدید

ابراهیم رئیسی وعده داده که یارانه جدید در قالب «کارت رفاهی معیشتی» به پنج دهک اول پرداخت شود. مبلغ این یارانه برای خانوارهای سه دهک اول ۲۰۰ هزار توامان و برای خانوارهای دهک چهارم و پنجم ۱۵۰ هزار تومان است.

 سومین نوبت یارانه کرونا در هفته آینده پرداخت خواهد شد؟

ستاد ملی مقابله با کرونا از دوشنبه هفته جاری تا شنبه هفته آینده را تعطیل اعلام کرده، تاکنون پس از تعطیلی‌ها دو نوبت یارانه کرونا پرداخت شده است. آیا سومین نوبت یارانه تعطیلی کرونا در هفته آینده پرداخت می‌شود؟

 براساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا قرار است از دوشنبه ۲۵ مرداد ماه تا شنبه ۳۰ مرداد تعطیل شود. جزئیات این تعطیلی هنوز مشخص نیست اما به توجه به اوج گرفتن موج پنجم و شیوع گسترده نوع دلتا ویروس کرونا به نظر می‌رسد که مشاغل بسیاری تعطیل شوند.

به نظر می‌رسد اگر قرار باشد یارانه تعطیلی کرونا جدیدی پرداخت شود مبلغی حدود ۱۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر باشد و احتمالا باید حدود ۳۰ میلیون نفر ار شامل شود. یا این که دولت سناریو دیگری را در نظر بگیرد، یعنی تعداد یارانه‌بگیران را کاهش اما مبلغ آن را افزایش دهد.

در بحبوحه تعطیلی در موج پنجم، این موضوع نیز مطرح شد که دولت چند روز را تعطیل اعلام کند اما یارانه بپردازد. در سال گذشته دو مرتبه یارانه تعطیلی کرونا پرداخت شد. حالا به نظر می‌رسد پرداخت یارانه در تعطیلی پیش‌رو نیز خیلی دور از ذهن نیست.

چرا که پیش از این نیز در هر دو شش ماهه اول و دوم سال ۹۹ نیز برای حمایت‌ از خانوارها در دوران تعطیلی مشاغل یارانه تعطیلی کرونا پراخت شد.

پرداخت دو نوبت یارانه کرونا در یک سال اخیر

اولین یارانه تعطیلی کرونا در اسفند ۹۸ پرداخت شد. این یارانه تعداد کمی از خانوارها را شامل می‌شد و مبلغ آن بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای هر خانوار بود. در واقع دولت روحانی در اسفند ۹۸ اعلام کرد که در چهار ماه اسفند ۹۸ و فروردین، اردیبهشت و خرداد ۹۹ یارانه تعطیلی کرونا پرداخت می‌کند. حدود سه میلیون نفر نیز این یارانه را دریافت کردند.

نوبت دوم یارانه تعطیلی کرونا در شش ماهه دوم سال ۹۹ پرداخت شد. دولت در آذر اعلام کرد که به دنبال تعطیلی دو هفته‌ای مشاغل در دوره کرونا، به خانوارها یارانه می‌دهد. این یارانه به بیش از ۱۱ میلیون خانوار پرداخت شد. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت شناسایی یارانه‌بگیران را بر عهده داشت.

طبق آخرین خبر، ۳۴ میلیون نفر مشمول دریافت این یارانه شدند که ۹ میلیون نفر آن از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و ۲۵ میلیون نفر دیگر نیز افرادی کم‌درآمد، بدون حقوق ثابت و فاقد بیمه بودند.

مبلغ این یارانه برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی ۱۲۰ هزار تومان و برای ۲۵ میلیون نفر دیگر ۱۰۰ هزار تومان است.

دو سناریو برای مبلغ یارانه تعطیلی کرونا

بنابراین دو سناریو برای پرداخت یارانه تعطیلی کرونا جدید وجود دارد. یکی این که این یارانه به جمعیت زیادی پرداخت شود اما مبلغ آن حدود ۱۰۰ هزار تومان برای هر نفر باشد.

دومین سناریو نیز این است که این یارانه به جمعیت کمتر از ۱۰ میلیون نفر پرداخت شود که در این صورت مبلغ یارانه می‌تواند تا حدود ۲۰۰ هزار تومان نیز افزایش یابد.

زمان دقیق واریز  یارانه یک میلیونی رئیسی مشخص شد

طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه ها در ماه های گذشته، زمان واریز یارانه نقدی مرداد ماه سال جاری مشخص شد. بر این اساس یکصد و بیست و ششمین مرحله یارانه نقدی مربوط به مرداد ماه سال جاری روز چهارشنبه 20 مرداد راس ساعت 24 پرداخت خواهد شد.

کسر قسط کرونا از یارانه نقدی این ماه

یارانه پرداختی مرداد ماه( 1400 ) مانند سنوات  گذشته به ازای هر نفر 455,000  ریال به همراه افزایش حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کل کشور به حساب سرپرستان محترم خانوارها واریز و قابل برداشت خواهد بود.

همچنین براساس مصوبه ستاد ملی کرونا واطلاع رسانی‌های قبلی انجام شده ،این ماه چهاردهمین قسط از اقساط تسهیلات قرض الحسنه یک میلیون تومانی مرحله اول وام کرونا ازیارانه سرپرستان خانواری که تسهیلات را دریافت کرده اند کسر خواهد شد.

آیا یارانه نقدی مرداد ماه افزایش می یابد؟

از این پس یارانه‌ها را باید دولت رئیسی واریز کند، اولین یارانه واریزی دولت جدید یارانه نقدی مرداد است که باید در روز چهارشنبه هفته آینده یعنی 20 مرداد به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.

قرار است برای خانوارهای پنج دهک اول کارت اعتباری معیشت صادر شود. بر این اساس به ازای هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول 200 هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهانه قرض‌الحسنه با کارمزد دو درصد تخصیص یابد. در وعده رئیسی آمده که طرح اعطای کارت اعتباری معیشت خانوار از آذر امسال یعنی از شش ماه دیگر اجرایی می‌شود.

رئیسی گفته که به خانوارهایی که توانایی بازپرداخت اقساط را نداشته باشند یارانه بازپرداخت اقساط تعلق می‌گیرد.

در حال حاضر دو یارانه نقدی و معیشتی بنزین پرداخت می‌شود. براساس زمان‌بندی که طی ماه‌های گذشته رعایت شده، در روز دهم هر ماه یارانه معیشتی واریز می‌شود که مبلغ آن متناسب با تعداد اعضای خانوار بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان است. ۶۰ میلیون نفر نیز این یارانه را می‌گیرند.

دومین یارانه نیز یارانه نقدی است که در روز بیستم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. مبلغ این یارانه نیز طی بیش از ۱۰ سال گذشته به طور ثابت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به‌ازای هر نفر است. همچنین ۷۸ میلیون نفر نیز جزو لیست یارانه‌بگیران نقدی هستند.

دولت دوازدهم آخرین یارانه را یکشنبه هفته جاری یعنی ۱۰ مرداد به حساب سرپرتسان خانوار واریز کرد و ازین پس دولت سیزدهم وظیفه واریز یارانه‌ها را بر عهده دارد. اولین یارانه‌ای که دولت رئیسی باید واریز کند یارانه نقدی مرداد است.

مبلغ یارانه چقدر است؟  مبلغ این یارانه برای خانوارهایی که در سه دهک اول قرار دارند ۲۰۰ هزار تومان و برای کسانی که در دهک‌های چهارم و پنجم هستند ماهانه ۱۵۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.

یعنی یارانه برای یک خانواده پنج نفره در گروه اول یک میلیون تومان و در گروه دوم ۷۵۰ هزار تومان است.

اولین مرحله کی واریز می‌شود؟ در این برنامه آمده که طرح اعطای کارت اعتباری معیشت خانوار از آذر امسال یعنی از شش ماه دیگر اجرایی می‌شود.

 

 

 

پرسش و پاسخ

  • آیا در دولت رئیسی یارانه‌ها بیشتر می‌شود؟
    ابراهیم رئیسی در برنامه‌های اقتصادی خودش اعلام کرده که قرار است یارانه جدیدی پرداخت کند. در واقع او وعده داده که قرار است برای خانوارهای پنج دهک اول کارت اعتباری معیشت صادر شود. بر این اساس به ازای هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهانه قرض‌الحسنه با کارمزد دو درصد تخصیص یابد. در این وعده رئیسی پیش‌بینی شده که به خانوارهایی که توانایی بازپرداخت اقساط را نداشته باشند یارانه بازپرداخت اقساط تعلق می‌گیرد.
  • اولین مرحله یارانه چه زمانی واریز می‌شود؟
    طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه ها در ماه های گذشته، زمان واریز یارانه نقدی مرداد ماه سال جاری مشخص شد. بر این اساس یکصد و بیست و ششمین مرحله یارانه نقدی مربوط به مرداد ماه سال جاری روز چهارشنبه 20 مرداد راس ساعت 24 پرداخت خواهد شد.
ارسال نظر