کد خبر : 8793

اصغر کریمی

هنرمند محبوب کشور بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت!

به گزارش ستاره پارسی :

 اصغر کریمی (مردم‌شناس و پژوهشگر) و عضو پیوسته مؤسسه فرهنگی ایکوموس ایران، در سن ۸۱سالگی درگذشت.گفته می شود او بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشته است.

هنرمند

کریمی بیش از نیم قرن در حوزه مردم شناسی و فرهنگ عمومی فعالیت داشت و دهها جلد کتاب و صدها مقاله در زمینه بوم شناسی، آداب اجتماعی، صنایع دستی و به ویژه گویش ها، آیین ها و باورداشت های ایل بختیاری، تالیف و تدوین کرد.از این چهره  برجسته ده ها کتاب تالبف و ترجمه به یادگار مانده است که از میان آثارش می توان به کتاب هنرهای بومی در صنایع دستی باختران ، گیلان و آذربایجان شرقی ، فنون کوچ نشینان بختیاری، سفر به دیار بختیاری، کوچ نشینان شمال خراسان، سیاه چادر، مسکن کوچ نشینان جهان در پویه تاریخ، اراک و همدان، فرش مشرق زمین، چغازنبیل، بیشاپور ، تپه های سیلک کاشان و ... اشاره کرد.

اصغر کریمی کیست؟

اصغر کریمی در سال ۱۳۱۹ در زنجان متولد شد. او پس از دریافت دیپلم متوسطه از دبیرستان مروی تهران در سال ۱۳۵۱ برای ادامه تحصیلات دانشگاهی به فرانسه رفت. سال ۱۳۵۴ دانشنامه کارشناسی جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی را از دانشگاه اکس‌مارسی دریافت کرد و در سال ۱۳۵۷ موفق شد درجه کارشناسی ارشد در رشته مردم‌شناسی را از همان دانشگاه دریافت کند. او بلافاصله وارد دوره دکتری این رشته شد، اما تحصیلات خود را ناتمام گذاشت و به ایران بازگشت.

اصغر کریمی از سال ۱۳۷۹ به بنیاد دایرهٔ المعارف اسلامی پیوست و عضو هیأت علمی این نهاد علمی شد و   از سال ۱۳۸۱مدیریت گروه جغرافیا در بنیاد دایرهٔ المعارف اسلامی را بر عهده گرفت.

 

 

 

ارسال نظر