کد خبر : 2801

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: ۵۲ درصد خانم‌ها به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند که دلیل آن رعایت نکردن فاصله اجتماعی در مجامع خود و استفاده از روسری به عنوان ماسک است.

علی رضا آرمانی کیان ظهر امروز (۱۵ تیر) در نشست خبری با اصحاب رسانه که به صورت ویدئو کنفراس برگزار شد، ضمن تشکر از رسانه های استان و با اشاره به تاثیر حضور خبرنگاران سلامت در صحنه مبارزه با ویروس کرونا در استان، اظهار کرد: خبرنگاران, همیاران اصلی دستگاه ها در اطلاع رسانی و آموزش به مردم استان هستند.

 

وی با بیان اینکه پس از اطلاع رسانی و تبلیغات اخیر در خصوص استفاده از ماسک در استان، براساس آمار میدانی استفاده ماسک مردم استان از ۱۰ درصد به ۶۰ درصد رسیده است، افزود: بیماری کرونا به طور قاطع و جدی، دارو، واکسن و درمان ندارد.

 
 

این مسئول با بیان اینکه سن ابتلا به بیماری کرونا در استان به حدود ۱۵ سال رسیده و سن مرگ و میر ناشی از این بیماری نیز به پایین تر از ۶۰ سال رسیده است، تصریح کرد: کودکان و نوجوانان نیز به بیماری کرونا مبتلا می شوند ولی کودکان بیشتر در چرخه انتقال قرار می گیرند، زیرا کودکان دارای سیستم ایمنی بدنی قوی هستند و جزو ۸۵ درصد بیماران بدون علامت و دارای علائم بسیار خفیف مبتلا به این بیماری هستند.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه در استان زنجان ۴۸ درصد آقایان و ۵۲ درصد خانم ها به بیماری کرونا مبتلا می شوند، ولی ارتباط معنادار جدی در این خصوص وجود ندارد، ادامه داد: گمان می کنم خانم ها در مجامع خودشان فاصله اجتماعی را رعایت نمی کنند.

 

آرمانی کیان با تاکید بر استفاده از ماسک سه لایه در خانم ها و با اشاره به باور غلط، گرفتن روسری بر روی صورت برای محافظت در برابر ویروس کرونا، عنوان کرد: قابل ذکر است استفاده از روسری به هیچ عنوان جایگزین ماسک سه لایه نخواهد بود.

 

وی با اشاره به دوخت و ساخت ماسک در منزل و ضدعفونی کردن آن در روز با آب و صابون و اتو کردن آن با دمای بالای ۶۰ درجه در منزل، افزود: در حال حاضر ۵۶۳ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند و مجموع مبتلایان به این بیماری در استان، ۵ هزار و ۹۰۸ نفر بوده که طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۸ نفر از لحاظ آزمایشگاهی به این بیماری مبتلا شده اند و ۸۳ نفر نیز در ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان بستری شده اند.

 

این مسئول با بیان اینکه افراد مبتلا به بیماری کرونا که در منزل خود را ایزوله کرده اند، باید برای پیشگیری از ابتلای سایر افراد خانواده به این بیماری همه وسایل شخصی و غذایی که استفاده می کنند جدا کرده و در حد مقدور سرویس بهداشتی مورد استفاده این بیماران نیز باید به صورت جداگانه باشد و اتاق آنان تهویه مناسب داشته اند و و از هوای مشترک بین اتاق ها استفاده نکنند، تصریح کرد: بیماران مبتلا به کرونا باید به اندازه کافی مایعات مصرف کنند و درصورت داشتن تب، سرفه شدید، تنگی نفس و مشکلات گوارشی شدید حتما به بیمارستان مراجعه کنند.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه بیماران مبتلا به کرونا از غذاهای بسیار تند و ترش که تحریک کننده سیستم تنفسی و گوارشی هستند، استفاده نکنند، ادامه داد: این بیماران از غذاهای تازه و میوه های فصل نیز به خوبی استفاده کنند.

 

آرمانی کیان در رابطه با کمبودهای موجود در زمینه درمان در استان زنجان، اظهار کرد: در حال حاضر در استان تعدادی از افراد بستری در بیمارستان ها ممکن است از برخی تجهیزات پزشکی نتوانند استفاده کنند، زیرا در هیچ جای دنیا پیش بینی نمی شد که این حجم از بیماران نیاز به دستگاه اکسیژن داشته باشند. قابل ذکر است در گذشته بیمارستان آیت الله موسوی زنجان تنها دو دستگاه اکسیژن ساز داشت و اکنون دو دستگاه دیگر اضافه شده است و بازهم نیاز به دستگاه دارد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه تعداد بیماران بستری در بخش آی سی یو بیمارستان ها نیازمند سه برابر نیروی انسانی موجود برای مراقبت هستند ولی اکنون دچار کمبود نیروی انسانی متخصص هستیم، افزود: در زمینه نقدینگی های مورد نیاز دچار کسری هایی هستیم ولی وزارت بهداشت با همه توان در حال حمایت است تا کمبودها برطرف شود.

 

منبع:ایسنا

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه
‍‍‍