کد خبر : 3266

از آنجایی که عرضه قلیان در رستوران‌ها ممنوع است، اما این کار در اغلب رستوران‌های پایتخت انجام می‌شود.

به گزارش ستاره پارسی :
از گذشته رستوران‌ها محفلی برای تجمع خانوادگی و صرف غذا در کنار اعضای خانواده و یا برگزاری مهمانی‌های فامیلی بودند و افراد برای ساعاتی هم که شده به همراه اعضای خانواده خود به رستوران می‌رفتند.
 

از آن جایی که رستوران یک محل عمومی است، رعایت برخی نکات از سوی کارکنانش باید مورد توجه متصدیان آن قرار گیرد تا در پی این موضوع رضایت خاطر مراجعه کنندگان به رستوران‌ها تأمین شود.

 

طبق پروانه کسبی که از سوی سازمان‌های نظارتی و اتحادیه مربوطه به مالکان رستوران‌ها و تالار‌ها داده می‌شود، باید در این محل فقط سرو غذا، دسر، میوه، چای و دیگر تنقلات صورت گیرد، اما این روز‌ها با گسترش عرضه قلیان در سفره خانه‌ها شاهد خودنمایی تنه‌های قلیان در برخی از رستوران‌ها و دودی شدن این مکان‌ها هستیم و متصدیان تالار‌ها و رستوران‌ها در کنار سرو غذا اقدام به عرضه قلیان نیز می‌کنند.

 

اغلب افراد به همراه خانواده و فرزندانشان به رستوران می‌آیند تا در کنار یکدیگر در محیطی آرام و دلنشین اوقات خوشی را سپری کنند، اما با مشاهده تنه‌های قلیان و دود‌های معلق در فضای رستوران‌ها کامشان زهر می‌شود.

 

بسیاری از والدین معتقدند که نباید در حضور فرزندان قلیان مورد استفاده بزرگتر‌ها قرار گیرد، چرا که بر روی تربیت آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد، از طرفی برخی از مشتریان رستوران‌ها افراد کهنسال و یا دارای مشکلات ریوی هستند و از این رو استنشاق دود قلیان برای آن‌ها مضر است و در صورت حضور در این گونه اماکن ریه‌ها و مجاری تنفسیشان مورد آسیب قرار خواهد گرفت.

 

حال سوال اصلی این است که مگر محل عرضه قلیان قهوه خانه و سفره خانه نیست و مشاهده تنه‌های قلیان در رستوران‌ها چه معنی دارد؟

 

غذایی که با دود قلیان به کام مردم زهر می‌شود/ قُل قُل کردن در رستوران‌ها مقابل دیدگان کودکان و بیماران تنفسی

 

برای بررسی این موضوع به سراغ رئیس اداره نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی فاتب رفتم.

 

سرهنگ نادر مرادی رئیس اداره نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اینکه در حال حاضر در برخی از رستوران‌ها قلیان عرضه می‌شود، کاری غیر قانونی است و برای چنین اقدامی مجوزی از سوی اداره اماکن صادر نشده است.

 

وی افزود: برای عرضه قلیان در قهوه خانه‌ها مجوز قانونی وجود ندارد و در این رابطه نیز مجوزی برای قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌ها صادر نکردیم، بلکه آن‌ها مجاز به عرضه محصولات دیگر به جز قلیان هستند.

 

سرهنگ مرادی تصریح کرد: متأسفانه متصدیان این واحد‌های صنفی موارد را رعایت نمی‌کنند و شهروندان باید در صورت مشاهده هرگونه عرضه قلیان در رستوران‌ها مراتب را به پلیس اعلام کنند تا با حضور در محل مورد نظر با متخلفان برخورد شود.

 

با توجه به صحبت‌های رئیس اداره نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی فاتب، این گونه برداشت می‌شود که عرضه قلیان در هر محلی حتی قهوه خانه‌ها غیر مجاز است و در این رابطه نیز فعالیتی نباید صورت گیرد.باید منتظر ماند و دید که تا کی دود‌های سرطان زا با جان جوانان بازی خواهد کرد و چه زمانی مسئولان امر به جمع آوری کامل تنه‌های قلیان در سطح شهر‌ها اقدام خواهند کرد؟

 

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر