کد خبر : 9271

اختصاصی شمانیوز / دکتر کیانی در نشست خبری هفته دولت خبر داد

اجرای طرح جذب نخبگان در هفته دولت برای اولین بار در کانون زبان ایران

نشست خبری رییس کانون زبان ایران به مناسبت هفته دولت، عصر روز یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ در ساختمان کانون زبان ایران واقع در خیابان فجر برگزار شد. غلامرضا کیانی در این نشست ضمن گرامیداشت هفته دولت و با ادای احترام به شهیدان رجائی و باهنر و شهدای حوزه تعلیم و تربیت در پاسخ به سوالات خبرنگاران، از اجرای طرح جذب نخبگان برای اولین بار در کانون زبان ایران و ابلاغ آن به مناسبت هفته دولت خبر داد.

اجرای طرح جذب نخبگان در هفته دولت برای اولین بار در کانون زبان ایران

به گزارش شمانیوز، کیانی با بیان اینکه شروع کار مدیریت فعلی با شعار محوری «ایران برای کانون؛ کانون برای ایران» آغاز شد، گفت: تعبیر این شعار برگرفته از این متن است: «اراده یکایک ما رهگشای اعتلای نهادی برای کودک امروز، نوجوان فردا و نسل آینده و سرلوحه ما کارایی، اثربخشی، نمونه‌پروری و نوآوری برای آینده‌ای روشن، آرمانی و نویدبخش».

رئیس کانون زبان ایران سپس به ارائه گزارشی از عملکرد یکساله کانون زبان ایران از تیر ۱۴۰۰ تا تیرماه سال جاری پرداخت و اظهار داشت: این عملکرد در سه بخش فعالیت‌های بنیادی، فعالیت‌های نیمه‌بنیادی و فعالیت‌های کوتاه‌مدت دسته‌بندی می‌شود. تحلیل سیستم با استفاده از دریافت اطلاعات از صف، با نگاه برنامه‌محور، سندمحور (سند تحول آموزش و پرورش، سند ملی برنامه درسی و سند راهبردی کانون زبان ایران) از مهمترین فعالیت های انجام گرفته است.

وی افزود: گفتمان دانشگاه و کانون زبان ایران «هم‌اندیشی» ایجاد کرد و برون‌داد آن ۱۸۹ عنوان پژوهش کاربردی بود که در نهایت به تدوین آئین‌نامه پژوهش‌های کاربردی و راه‌اندازی سامانه پژوهش‌های کاربردی منجر شد. تلاش گسترده برای جذب نخبگان برای ریل‌گذاری فعالیت‌ها و درون‌داده‌ای سیستم (اعم از محتوا، مدرسان و کارکنان) که در نهایت به «معماری کلان برنامه درسی کانون زبان» منجر می‌شود، از دیگر برنامه‌ها و فعالیت‌های انجام گرفته است.

dde022c9-0b89-43ee-8811-6ce67508b2df

دکتر کیانی با اظهار امیدواری از اجرای این طرح در ارتقای سطح کیفی دانش، گفت:  این طرح برای اولین بار در کانون زبان ایران اجرا شده است و قطع به یقین با ابلاغ آن به مناسبت هفته دولت، همه ارکان کانون زبان ایران به آن وفادار خواهند ماند.

وی با اشاره به مبانی و پارادایم‌های آموزش زبان، تربیت مدرس را به شکل پیوسته و حداقل سه بار در سال در بخش انگلیسی و هفت زبان دیگر عنوان کرد و بیان داشت: در مجموع حدود ۵۰۰ نفر از جوانان این مرز و بوم با گذر از فرآیندهای ارزیابی شایسته ‌محور جذب کانون زبان ایران شده‌اند.

رییس کانون زبان ایران، تکیه بر فناوران داخل باعث خروج از برون‌سپاری فعالیت‌ها دانست و افزود: تنها در یک مورد، هزینه آزمون‌های مجازی از سرانه ۵۰۶۳ تومان به سرانه ۴۷۸ تومان کاهش یافت که به‌رغم تورم‌ سالانه، هزینه‌های این بخش نسبت به سال ۹۹، یک یازدهم و در مقایسه با سال ۱۴۰۰ یک دهم بوده است و همین اقدام در بخش آموزش مجازی نیز به بهره‌ور شدن سیستم آموزش مجازی و کاهش هزینه‌ها منجر شد.

4d3ea047-e9d0-4b8b-8c19-8e032ec47952

در بخشی دیگر از این نشست رئیس کانون زبان ایران به تغییرهای تدریجی در روش تدریس، آزمون و سرفصل دروس اشاره داشت و با بیان مثال‌هایی در حیطه آزمون‌های بخش شنیداری، افزایش تعداد سوال‌ها و قرار دادن آزمون میان‌ترم ادامه داد: مفهوم «ارزشیابی برای یادگیری» جایگزین «ارزشیابی از یادگیری» شد که همگام با برنامه‌های نوین علمی در عرصه بین‌الملل است.

وی افزود: در سال گذشته فعالیت کانون زبان ایران در عرصه روایت‌پژوهی اینگونه بود که شش نظرسنجی از مدرسان، کارشناسان، زبان‌آموزان و والدین آنها صورت گرفت و نتایج آن نشان داد بالغ بر ۹۰درصد زبان‌آموزان و خانواده آنها از خدمات صف و ستاد کانون زبان ابراز رضایت کردند.

کیانی در حوزه اداری و مالی، نیروی انسانی را گنجینه سازمان خواند و از تلاش جهادی و شبانه‌روزی برای رسیدگی به امور مربوط به یک میلیون زبان‌آموز در سال خبر داد.

وی ادامه داد: درآمد کانون زبان ایران در تابستان امسال تقریبا دو برابر سال گذشته بوده و به دلیل اینکه صادقانه با مردم سخن گفتیم و آنها را در تصمیم‌گیری مشارکت دادیم، حتی افزایش شهریه زبان‌آموزان باعث کاهش تعداد آنها نشده است.

کاهش منابع انسانی به رغم افزایش ۲۰۰هزار نفری زبان‌آموزان، آغاز فعالیت کارگروه آمایش و بهره‌وری و همچنین تخفیف به زبان‌آموزانی که زبان‌آموز جدید به کانون معرفی می‌کنند از دیگر محورهای این بخش از صحبت‌های کیانی بود.

e0606a25-e0cb-4f0e-bf63-99a9ffe5afdc

در ادامه کیانی اظهار کرد: در حوزه روابط عمومی با وجود کمبود نیروی انسانی از طریق درون‌سپاری، فعالیت‌های مفیدی صورت گرفته است که یک مورد آن تولید سرود کانون زبان ایران با همکاری استان سمنان است.

رئیس کانون زبان ایران در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: برای نخستین بار در کانون زبان ایران، حوزه نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت راه‌اندازی شد و به فعالیت‌هایی مانند شاخص‌سازی، ارزیابی، طراحی مدل‌های ۳۶۰ درجه پرداخت و همچنین سامانه ارزیابی عملکرد سازمانی را مستقر ساخت. به گونه‌ای که تمامی کارها بر اساس برنامه‌محوری و تبعیت از سندهای راهبردی بالادستی است تا همه بخش‌ها و واحدها بدانند خروجی هر ماه و هر فصل آنها چیست و بتوانند به میثاق خود با کانون زبان ایران، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مردم و خداوند متعال پایبند باشند.

سپس غلامرضا کیانی پاسخگوی سوال‌های خبرنگاران شد. وی در پاسخ به سوالی درباره دوره تربیت مدرس گفت: دوره تربیت مدرس به صورت سه‌فازی برای پائیز فراخوان خواهد داشت و حداکثر تا آذر، دوره تربیت مدرس جدید آغاز به کار خواهد کرد.

کیانی در پاسخ به سوال دیگری درباره آزمون‌های بین‌الملل بیان کرد: مجوز چهار آزمون بین‌الملل زبان فرانسه، اسپانیایی، آلمانی و روسی اخذ شده و دو آزمون برای زبان ترکی در حال پیگیری است.

وی در پاسخ به سوالی درباره محتوای آموزشی اظهار کرد: کانون زبان ایران قدرت و ادعای مرجعیت آموزش زبان را دارد و می‌تواند علاوه بر آموزش غیررسمی، به حوزه آموزش رسمی نیز ورود کند. این امر از طریق به‌روزرسانی محتوای آموزش زبان کشور با تعامل با آموزش و پرورش، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی، شورای عالی آموزش و بخش‌های عمومی و خصوصی و با استفاده از الگوهای جدید و استفاده از هویت دینی و بومی، به صورت معنادار، انجام خواهد شد.

همچنین رییس کانون زبان ایران به برگزاری دومین همایش جهان اسلام که در سال ۱۴۰۲ برگزار می‌شود اشاره کرد و دستاوردهای این برنامه را مرجعیت کانون زبان ایران در عرصه آموزش زبان در سطح منطقه و کشورهای حوزه مقاومت و حتی آسیای میانه خواند که با اراده مدیران و تصمیم‌گیران کشور محقق خواهد شد.

23ae4dbe-149a-4199-87ae-e303456e42e1

کیانی در پاسخ به سوالی در مورد زبان‌های غیرانگلیسی گفت: بر اساس توصیه مقام معظم رهبری، برای پوشش زبان‌های غیرانگلیسی برنامه داریم و همه محتوای فعلی ما محتوای تولیدی است و همچنین جهت جذب زبان آموز و ارائه تخفیف در بخش جذب گروهی با ۳۰ موسسه و دانشگاه و ... تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌ایم. تنها در یک مورد، آموزش ویژه گویش عراقی را همزمان با هفته دولت و برای زائران اربعین طراحی و اجرا کرده‌ایم .

وی در پایان اعلام کرد که کانون زبان در حدود سه هزار مدرس و نزدیک به ۴۰۰ شعبه در ۳۱ استان کشور دارد و استان تهران دارای ۴۸ مرکز آموزشی است و ابراز امیدواری کرد که در سال آینده، کانون زبان ایران بتواند از آمار پیش از کرونایی خود نیز پیشی بگیرد و رسیدن به آمار یک‌میلیون و ۲۰۰هزار نفر زبان آموز در سال را هدف‌گذاری کرده است.

در ادامه تربتی‌نژاد معاون آموزشی کانون زبان ایران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وجه افتراق کانون زبان نسبت به موسسات دیگر گفت: مدرسان کانون زبان از فیلترهای کیفی مختلفی عبور می‌کنند و محتوای کانون زبان، کاملا بومی است و هیچ‌گونه تضادی با مسائل دینی و فرهنگی ما ندارد. همچنین برنامه‌ریزی‌هایی جهت حضور زبان‌آموزان از همه گروه‌های سنی وجود دارد.

وی افزود: جلسه‌های منظم ملاقات با اولیاء و فرآیند آموزش مطابق با استانداردهای جهانی از دیگر شاخصه‌های کانون زبان ایران است.

معاون آموزشی کانون زبان ایران در ادامه به سوال یکی از خبرنگارها درباره نحوه ثبت‌نام و چگونگی برگزاری دوره آموزش گویش عراقی پاسخ گفت و در پایان با اشاره به راه‌اندازی بخش آموزش‌های ویژه از اعلام آمادگی کانون زبان ایران جهت تولید محتوا و برگزاری دوره‌های آموزشی خبر داد.

ارسال نظر

آراد برندینگ
راک ایران
آی پوتِیتو
سیر آنلاین
محیا کابل
تیکُل موتور اُیل
ونداد روفرشی
مای ریمل
آی زالو
باربری تاپ