کد خبر : 2261

رشیدی کوچی در گفتگو با شمانیوز:

نماینده مردم مرودشت در مجلس یازدهم گفت: دولت باید شرایط ورود بخش خصوصی به صنعت خودروسازی را بدهد و اجازه دهد بخش خصوصی هم شرکت خودروسازی تأسیس کند.

جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، ضمن انتقاد از سازوکار طرح پیش‌فروش خودرو اظهار کرد: ثبت‌نام حدود هفت میلیون متقاضی برای 25 هزار دستگاه خودرو موضوع عجیبی است و از آنجا که احتمال می‌رفت طرح پیش فروش خودرو منجر به کاهش محسوس قیمت‌ها در بازار خودرو شود، اما علیرغم ادعای شرکت‌های خودروسازی خیلی قیمت‌ها کاهش نیافته است.

وی با بیان اینکه باید سازوکار پیش فروش خودرو توسط خودروسازان اصلاح شود، یادآور شد: طرح پیش فروش فوق‌العاده یا واگذاری‌های بلندمدت همه آنها راهکار درمانی دایم و همیشگی نیستند، بلکه مُسکن‌های موقتی هستند که اگر اثر مُسکن برود، هرلحظه احتمال بروز مشکل جدید با شدت بیشتر از قبل وجود دارد.

نماینده مردم مرودشت در مجلس یازدهم راهکار اساسای برای وضعیت موجود در بازار خودرو را افزایش تیراژ تولید و کیفیت محصولات دانست و گفت: همچنین از بین رفتن انحصار خودروسازی دیگر راهکار مناسب برای برای ساماندهی این صنعت محسوب می‌شود و کاهش تعرفه‌های واردات خودرو هم می‌تواند به وضعیت بازار خودرو ثبات دهد.

 

رشیدی کوچی راهکار سوم را ایجاد قطب سوم خودروسازی عنوان کرد و در همین رابطه افزود: دولت باید شرایط ورود بخش خصوصی به صنعت خودروسازی را بدهد و اجازه دهد بخش خصوصی هم شرکت خودروسازی تأسیس کند تا از این طریق انحصار بازار از دست سایپا و ایران خودرو گرفته شود.

وی تأکید می‌کند که صف سنگین ایجاد شده برای خرید خودرو تنها موجب رانت و افزایش تنش بازار می‌شود و سپس گفت: نیاز بازار به خودرو تنها باید با آزاد شدن واردات و از بین رفتن انحصار ازبین می رود؛ بنابراین طرح‌های پیش فروش خودرو نه تنها التهاب بازار را از بین نمی برد، بلکه آن را افزایش نیز می‌دهد، زیرا افرادی که توانستند در این قرعه کشی برنده شوند، فضا را برای گران کردن خودرو مناسب می‌بینند.

 

منبع:شمانیوز

 

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
از دنیای ورزش
از دنیای سینما و تئاتر
از دنیای مد و لباس
روی خط رسانه
‍‍‍