کد خبر : 3912

شماری از تظاهرکنندگان اسرائیلی در اعتراض به گفتهٔ یائیر نتانیاهو، پسر بنیامین نتانیاهو، با پوشش بیگانگان فضایی یا ابرقهرمانان سینمایی به خیابان آمدند.

به گزارش ستاره پارسی :
، هزاران نفر از مردم اسرائیل روز شنبه ۱۸ مرداد علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر کشور، دست به تظاهرات زدند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از رویترز، معترضان با اجتماع مقابل اقامتگاه نتانیاهو در اورشلیم او را به «فساد مالی» متهم کردند و تاکید داشتند که «بحران اقتصادی در اسرائیل با شیوع کرونا بدتر شده است».

این گزارش می‌افزاید معترضان پارچه سفید بزرگی را به یک ساختمان نصب کرده‌اند که روی آن نوشته شده است: «زمان تو تمام شده است».

معترضان در حالی که پرچم اسرائیل در دست داشتند، از نتانیاهو درخواست استعفا کرده‌اند.
 
 

اعتراضات اسرائیل

 
 
روزنامه تایمز اسرائیل نیز گزارش داده که هزاران نفر در مقابل اقامتگاه نتانیاهو دست به اعتراض زده و صد‌ها پلیس به محل اعتراضات اعزام شده است.

این اعتراضات با حضور ۶ هزار نفر، در روز تعطیلی یهودی‌ها، شنبه، برگزار شده است که با توجه به آموزه‌های دین یهود، اقدامی نامعمول محسوب می‌شود. شنبه هفته گذشته نیز ۱۵ هزار نفر در اعتراض به نتانیاهو راهی خیابان‌ها شدند.

تایمز اسرائیل می‌گوید همزمان اعتراضات دیگری در مقابل خانه شخصی نتانیاهو در ساحل شهرک ساحلی سزاریه برگزار شده است.

این گزارش می‌افزاید در شهر‌های دیگر اسرائیل مانند تل‌آویو نیز مردم دست به اعتراض زده‌اند.

اعتراضات پس از آن تشدید شده است که نتانیاهو با پذیرش شکست در مهار کرونا، بر لزوم بازگشت برخی محدودیت‌ها تاکید کرد.

فروردین امسال شیوع کرونا در اسرائیل اوج گرفت که با اعمال محدودیت‌های شدید، به سرعت کاهش یافت. با این حال، کاهش محدودیت‌ها توسط دولت باعث شد طی دو ماه گذشته کرونا با شدت بیشتری اوج بگیرد به طوری که طی هفته‌های گذشته شمار مبتلایان روزانه بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر در نوسان بوده است.

انتظار می‌رود در سال جاری میلادی، تولید ناخالص داخلی اسرائیل ۶ درصد کاهش یابد و نرخ بیکاری نیز به ۲۱.۵ درصد رسیده است.

معترضان همچنین می‌گویند نخست وزیر کشور دچار فساد اقتصادی شده است.

دومین جلسه دادگاه نتانیاهو در سه پرونده اتهامی فساد، ارتشا و خیانت در امانت روز یکشنبه ۲۹ تیر برگزار شد. وی اولین نخست‌وزیر اسرائیل است که در زمان تصدی این پست به پای میز محاکمه آورده شده است.

پلیس اسرائیل حدود دو سال از بنیامین نتانیاهو بازجویی کرده و به دادستانی توصیه کرده بود که او را محاکمه کند.

نتانیاهو و طرفداران دست راستی وی معترضان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آن‌ها را «آنارشیست» و «ضد دموکراسی» نامیده‌اند. طی هفته‌های گذشته چندین مورد درگیری میان هواداران نتانیاهو و معترضان گزارش شده است.

فروردین ماه پارسال نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، برای پنجمین بار به عنوان نخست‌وزیر کشور انتخاب شد، اما رویترز می‌نویسد بعد از شیوع کرونا، محبوبیت وی در میان مردم به ۳۰ درصد کاهش یافته است.
 

قوم مرا رها کن

 
به گزارش یورونیوز، اعتراض‌های شنبه شب بزرگترین تظاهرات علیه بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل در هفته‌های گذشته بود. درحالی که رسانه‌های اسرائیل شمار تظاهرکنندگان را ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر اعلام کردند، برپاکنندگان از حضور ۳۲ هزار نفر در این اعتراض‌ها سخن می‌گویند.
 
مانند تظاهرات هفته‌های پیش، در این اعتراضات هم عمدهٔ شرکت‌کنندگان، دست‌چپی‌هایی بودند که به ضعف دولت در مهار کرونا و فساد مالی نتانیاهو اعتراض داشتند، اما در این میان اقلیتی از دست‌راستی‌ها نیز به چشم می‌خورد که با وجود اختلاف دیدگاه‌هشان در مخالفت با نتانیاهو راهی خیابان‌ها شده بودند.

شماری از آن‌ها با سر دادن شعار‌هایی نظیر «راست و چپ دشمن نمی‌شوند» بر این تأکید داشتند که نتانیاهو با تفرقه افکنی میان چپ و راست توانسته در انتخابات پیروز شود.
 

اعتراضات اسرائیل

 
تظاهرکنندگان پلاکارد‌هایی با مضامین مختلف در دست داشتند و شعار‌هایی نظیر «دوره‌ات تمام شده» یا «قوم مرا رها کن» سر می‌دادند. شعار دوم، به کتاب خروج در تورات اشاره دارد.

حضور کودکان در کنار دیگر اعضای خانواده در تجمعات بیت‌المقدس چشمگیر بود. حال آنکه شماری از تظاهرکنندگان در اعتراض به گفتهٔ یائیر نتانیاهو، پسر بنیامین نتانیاهو که معترضان را «بیگانه» خوانده بود، با پوشش بیگانگان فضایی یا ابرقهرمانان سینمایی به خیابان آمده بودند.
 
 

اعتراضات اسرائیلنیرو‌های پلیس گرچه با تظاهرکنندگان درگیر نشدند، اما پس از نیمه‌شب از آنان خواستند که متفرق شوند.
 

قاتلی که مردم را به‌خشم آورد

 
پخش یک مصاحبهٔ تلویزیونی با فردی به‌نام یونا آوروشمی نیز خشم تظاهرکنندگان را برانگیخت و سبب شد از وی شکایت کنند.

یونا آوروشمی سه دهه پیش امیل گرونزویگ، کنشگر چپگرای اسرائیلی را در جریان تظاهراتی کشته بود و به‌خاطر آن ۲۸ سال زندانی بود. وی در مصاحبهٔ خود معترضان به دولت را «میکروب»‌هایی خواند که سبب بیماری جامعه می‌شوند و همچنین آن‌ها را «شرورانِ متنفر از اسرائیل» لقب داد.

همچنین در یک تجمع همزمانِ دیگر، حدود هزار نفر در برابر اقامتگاه شخصی نتانیاهو در شهر قیصریه گرد آمدند و شعار‌هایی را علیه وی سردادند.

عملکرد ضعیف دولت نتانیاهو در مقابل موج دوم شیوع ویروس کرونا و نیز اتهام فساد مالی وی، از ماه گذشته سبب بیشتر شدن نارضایتی‌ها از نخست‌وزیر اسرائیل شده است.
ارسال نظر