کد خبر : 671

به احتمال زیاد دی‌کاپریو چند اپیزود از مجموعه میراث رازداری را کارگردانی خواهد کرد.

به گزارش ستاره پارسی :

به گزارش ستاره پارسی؛ لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده مشهور آمریکایی است. لئوناردو دی کاپریو حرفه بازیگری اش را از دوران کودکی آغاز کرده است. لئوناردو دی کاپریو کار خود را با حضور در تبلیغات تلویزیونی آغاز کرد.لئوناردو ویلهلم دی کاپریو (Leonardo Wilhelm DiCaprio) هنرپیشه و تهیه آمریکایی است.

 لئورنادو دی‌کاپریو، بازیگری که از سال 1997 و پس از موفقیت درام حادثه‌ای «تایتانیک» به صورت یکی از مطرح‌ترین بازیگران تاریخ سینما درآمد، دوباره به دنیای تلویزیون برمی‌گردد. او که حرفه بازیگری را به عنوان بازیگر نوجوان با حضور در چند مجموعه تلویزیونی در آغاز دهه 90 شروع کرد، این بار به عنوان تهیه‌کننده ـ و شاید کارگردان ـ با رسانه تلویزیون همکاری می‌کند.

دی کاپریو

جنجالی در تاریخ آمریکا

آنچه دی‌کاپریو را متمایل به همکاری کرده، قصه کتاب «میراث رازداری» است که با ماجراجویی‌های تاریخی خود توانسته میلیون‌ها دوستدار دنیای کتاب را جذب خود کند.

در شرایطی که شرکت فیلمسازی دی‌کاپریو به نام «آپیان وی» با همکاری کمپانی برادران وارنر در تدارک تولید نسخه سینمایی قصه این کتاب است، همزمان با آن یک مجموعه تلویزیونی مستند هم با نگاهی به این قصه تهیه و تولید خواهد شد.

کمپانی برادران وارنر که تهیه‌کننده اصلی این مجموعه است، قصد دارد بجز دی‌کاپریو از همکاری چند هنرمند سرشناس دیگر سینما هم برای تهیه آن کمک بگیرد.

مستند تلویزیونی میراث رازداری در 13 اپیزود تهیه خواهد شد و در هر قسمت به بررسی وضعیت یک چهره تاریخی یا یک موقعیت تاریخی پرسر و صدای دهه 60 و 70 میلادی آمریکا خواهد پرداخت.

دی‌کاپریو تا به حال برای تهیه 3 الی 4 قسمت این مجموعه اعلام همکاری کرده است و احتمال زیادی وجود دارد که شرکت آپیان وی او، در تولید اپیزودهای دیگر آن هم همکاری کند. این بازیگر برای کارگردانی این اپیزودها هم اعلام آمادگی کرده است و این در حالی است که مسوولان کمپانی برادران وارنر در اولین قدم همکاری مشترک تلویزیونی، از دی‌کاپریو خواسته‌اند راوی این اپیزودها هم باشد و متن تاریخی مربوط به این اپیزودها را بخواند.

قصه کتاب میراث رازداری به یکی از جنجالی‌ترین بخش‌های تاریخ معاصر آمریکا می‌پردازد، بخشی که در کنار پرسروصدا بودن هنوز هم در هاله‌ای از ابهام وجود دارد و گمانه‌زنی‌های مختلف سیاسی پیرامون آن پس از چند دهه که از آن دوران می‌گذرد، ادامه دارد.

این کتاب که براساس مستندات تاریخی و واقعی توسط لامار والدرون و تام هارتمان نوشته شده، ترور جی‌.اف. کندی را به عنوان مضمون اصلی قصه خود دارد.

دی کاپریو

کمپانی برادران وارنر که 2 دهه قبل درام سیاسی موفق و افشاگرانه «جی‌اف‌کی» را با بازی کوین کاستنر (و به کارگردانی الیور استون)‌ روی پرده سینماها داشت، قصد دارد با نزدیک شدن پنجاهمین سال ترور جی‌.اف. کندی فیلم و مجموعه تلویزیونی میراث رازداری را آماده نمایش عمومی کند.

نسخه سینمایی میراث رازداری با بازی لئوناردو دی‌کاپریو در نقش اصلی سال 2013 (همزمان با پنجاهمین سال ترور کندی)‌ روی پرده سینماها خواهد رفت، اما مجموعه مستند آن، کمی زودتر از نمایش عمومی نسخه سینمایی‌اش خواهد بود.

 

از ترور کندی تا رسوایی واترگیت

میراث رازداری در کنار قصه ترور کندی درباره یک سری از دیگر مسائل مهم سیاسی و اجتماعی روز جامعه آمریکا در آن ایام هم بحث خواهد کرد. یکی از این مسائل ترور مارتین لوترکینگ، رهبر سیاهپوست و معترض آن ایام و مبارزات حق‌طلبانه‌اش برای کسب آزادی‌های سیاسی و اجتماعی برای اقلیت‌های رنگین‌پوست جامعه آمریکاست. بحران موشکی کوبا و رسوایی واترگیت از دیگر مباحثی هستند که در کتاب فوق مطرح می‌شوند. نام جی.اف. کندی و مارتین لوترکینگ مترادف با نام کارلو مارچلو رهبر گروه‌های گنگستری آن ایام آمریکاست.

 

مارچلو که اصلیتی ایتالیایی داشت در آن دوران فرمانروای دنیای جنایتکارانه و مافیای زیرزمینی ایالت لوئیزیانا و بخش مهمی از تگزاس بود.

گفته می‌شود او که با تعدادی از اعضای بانفوذ حکومتی در ارتباط بود عامل اصلی ترور کندی و لوترکینگ است. کتاب میراث رازداری براساس مدارکی نوشته شده که براساس آن، جک ون لانینگهام، مامور و خبرچین اداره پلیس از سوی اف.بی.آی مامور نفوذ در گروه گنگستری مارچلو شد.

 

او که توانست به صورت چهره مورد اعتماد مارچلو در آید، از زبان خود او اقرار به قتل جان. اف. کندی را گرفت. عملیات مخفی پلیس و اعترافات مارچلو برای چند دهه به صورت مخفی نگه داشته شد تا این که والدرون و هارتمان کتاب میراث راز‌داری خود را سال 2009 منتشر کردند.

کارلوس مارچلو که سال 1993 مرد،‌ هنوز دستمایه اصلی یک فیلم سینمایی یا مجموعه تلویزیونی در نیامده است، ولی مجموعه میراث رازداری در اپیزودهای مختلف خود به او هم اهمیتی به اندازه کندی و دیگر شخصیت‌های تاریخی خواهد داد.

 

کتاب 9000 صفحه‌ای میراث رازداری ـ که مطالعه آن از سوی جورج دی‌کاپریو پدر لئوناردو دی‌کاپریو به وی پیشنهاد شد ـ حاوی یک سری اطلاعات تازه تاریخی درباره دهه شصت میلادی کشور آمریکاست و یک تیم تحقیق تاریخی تلویزیونی، هم‌اکنون مشغول جمع‌آوری مستندات تاریخی از قبیل فیلم خبری، عکس و دست‌نوشته هستند تا 13 اپیزود مجموعه با کمک آنها شکل یک کار کامل تلویزیونی را به خود بگیرد.

 

تهیه‌کنندگان مجموعه برای تولید‌آن هزینه‌ای 15 میلیون دلاری را در نظر گرفته‌‌اند و منتقدان تلویزیونی از هم‌اکنون برای آن پیش‌بینی یک پخش جنجالی و موفق را کرده‌اند و می‌گویند، میراث رازداری هنگام پخش از تلویزیون تبدیل به یکی از پربیننده‌ترین کارهای مستند تاریخ این رسانه خواهد شد.

هنوز فیلمسازانی که باید 13 اپیزود مجموعه را کارگردانی کنند انتخاب نشده‌اند و قرار است بجز دی‌کاپریو، چند بازیگر و چهره سرشناس دیگر سینما نیز به عنوان راوی قسمت‌های مختلف مجموعه با آن همکاری کنند.

 

پیروزی در قاب تلویزیون

لئوناردو دی‌کاپریو بازیگری را از 16 سالگی با حضور در مجموعه تلویزیونی «بیرونی‌ها» سال 1990 شروع کرد. او در یکی از اپیزودهای این مجموعه در نقش یک بچه مدرسه‌‌ای ظاهر شد که با یکی از همکلاسی‌های خود دعوا می‌کند و نقش مهمی در آن نداشت. بیلی باب تورنتن و دیوید آرکت در کنار 3 نویسنده فیلمنامه مجموعه (که چهره‌های مطرحی نبودند)‌ نقش‌‌های اصلی بیرونی‌ها را بازی کردند.

 

نکته مهم در ارتباط با این مجموعه این است که خط اصلی قصه آن از فیلم معروفی به همین نام گرفته شده بود که فرانسیس فوردکاپولا سال 1983 ساخته بود. بیرونی‌ها در یک فصل 13 اپیزودی تهیه شد. «لسی تازه وارد» دومین مجموعه‌‌ای بود که دی‌کاپریو سال 1990 بازی کرد و به روی آنتن فرستاد. او در این مجموعه 32 اپیزودی (که در دو فصل تهیه شد)‌ نیز نقش مهمی نداشت و فقط در 2 اپیزود آن بازی کرد.

مجموعه کمدی درام «والدین» که پخش از آن سال‌های 1990 و 1991 ادامه داشت،‌ برای دی‌کاپریو نقش مهم‌تری داشت. این بازیگر در تمام 12 اپیزود مجموعه حضور داشت و نقش یکی از کاراکترهای اصلی را به عهده گرفت، اما آنچه در رابطه با این مجموعه باید مد نظر داشت این است که تمام 8 بازیگر مهم و اصلی آن، نقش‌های یکسانی داشتند و همه‌شان به یک اندازه جلوی دوربین تلویزیون حضور پیدا کردند. دی‌کاپریو با پخش این مجموعه بیشتر از گذشته مورد توجه فیلمسازان قرار گرفت و این در حالی بود که او در همین ایام در 2 مجموعه تلویزیونی دیگر هم بازی کرده بود.

 

دی‌کاپریو سال‌های 1991 و 1992 در 3 مجموعه دیگر تلویزیونی هم ظاهر شد که در آنها ایفاگر نقش‌های مهمی بود. پس از پایان بازی در مجموعه کمدی خانوادگی «افزایش رنج‌ها» بود که از سوی مایکل کاتن جونز دعوت به بازی در فیلم سینمایی «زندگی این بچه» در کنار رابرت دنیرو و الن بارکین شد. پخش مجموعه «افزایش رنج‌ها» از سال 1985 شروع شده بود و قصه خانواده‌‌ای پردردسر و پرجنب‌وجوش را تعریف می‌کرد که پدر و مادر آن خانواده روزنامه‌نگار و تاجر بودند.

دی کاپریو در فصل هفتم و پایانی این مجموعه به جمع بازیگران آن پیوست. او در فاصله سال‌های 1991 و 1992 در 32 اپیزود از کل 165 اپیزود آن ظاهر شد. دی‌کاپریو پس از پایان همکاری با عوامل تولید این مجموعه و حضور در فیلم‌های سینمایی تمام فعالیت هنری‌اش را معطوف به حضور در جلوی دوربین سینما کرد و دیگر همکاری با مجموعه‌ها و کارهای تلویزیونی نداشت.

 

بازگشت دوباره این بازیگر به دنیای تلویزیون در شرایطی است که دست‌اندرکاران رسانه تلویزیون، نگاه دیگر و متفاوتی به او و کارهایش دارند. آنها حضور دوباره دی‌کاپریو در جمع همکاران قدیمی خود را یک پیروزی و موفقیت برای صفحه کوچک تلویزیون ارزیابی می‌کنند.

 

ارسال نظر