کد خبر : 2591

آنتونی استوکس بازیکن فوتبال اهل جمهوری ایرلند است که به عنوان مهاجم برای پرسپولیس بازی می‌کند. بیو گرافی این بازیکن را در سایت ستاره پارسی می خوانید:

آنتونی استوکس در شرایطی در سال ۱۹۸۸ به دنیا آمد که مشکلات خانوادگی که پدر و مادرش با آن دست و پنجه نرم می کردند باعث شد تا خیلی زود از آنها جدا شود. آنتونی استکوکس زمانی که تنها ۱۸ ماه داشت از پدر و مادرش جدا شد. عمو و عمه آنتونی استکوکس با توجه به شرایط موجود، آنتونی استکوکس را به عنوان فرزند خوانده خود قبول کردند. مادر و پدر خوانده  آنتونی استکوکس  به خوبی او را در دوران کودکی مورد حمایت خود قرار دادند.   آنتونی استکوکس  با حمایت آنها در کالج ترنور، که قدیمی ترین کالج شهر دوبلین با قدمتی بیش از یک قرن است به تحصیل پرداخت و دوران تحصیلی بعدی اش را در مدرسه رومن کاتولیک شهر دوبلین پشت سر گذاشت. او علی رغم اینکه پیش از ۲ سالگی از داشتن پدر و مادر واقعی اش محروم شده بود اما با حمایت عمه و عمویش توانست همانند تمامی کودکان شهر زندگی خوب و تحصیل راحتی را تجربه کند.

 

biography-anthony-stokes-2

 

آغاز قدرتمندانه  فوتبال

آنتونی استوکس، از دوران کودکی علاقه زیادی به فوتبال داشت و پس از اینکه دوران کودکی و نوجوانی اش را در مدارس فوتبال کشورش پشت سر گذاشت، در حالی که تنها ۱۵ سال داشت به تیم زیر ۱۸ ساله های آرسنال انگلستان ملحق شد. او در دورانی به تیم آرسنال پیوست که این تیم با داشتن ستاره هایی چون تیری آنری، روبرت پیرس، فردریک لیونگبرگ، سول کمپل و ینس لمان در فوتبال اروپا یکه تازی می کرد. چند ماه بعد و در جولای سال ۲۰۰۶ او با مبلغ ۱۰۰ هزار یورو به تیم رزرو آرسنال ملحق شد.

 

چند ماه بعد آرسنال این بازیکن را با همان مبلغ ۱۰۰ هزار یورو به تیم فالکریک در لیگ برتر اسکاتلند قرض داد. حضور در لیگ برتر اسکاتلند در سن ۱۸ سالگی، یک تجربه بزرگ برای استکوس بود. او به مدت ۴ ماه در فالکریک توپ زد. حاصل حضور وی در فالکریک، رویایی بود. او در ۱۶ بازی ۱۴ گل برای تیمش به ثمر رساند. چنین عملکرد قابل توجهی باعث شد تا یکی از بزرگترین اتفاقات دوران فوتبالی استوکس در بازگشت به آرسنال برایش رقم بخورد.

 

آرسنال

استوکس تنها وقتی ۱۵ سال داشت، وارد تیم دوم آرسنال شد. اولین بازی حرفه ای خود را به عنوان یار تعویضی در جام اتحادیه برای آرسنال، در مقابل ساندرلند به تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۰۵ انجام داد، که به جای آرتور لوپولی در دقیقه ۸۸ بعد از برد ۳–۰ وارد زمین شد. در جولای ۲۰۰۶، وی به عنوان اینکه بتواند حداقل به صورت قرضی در باشگاه ساندرلند بازی کند، در تمرینات این تیم شرکت کرد اما مدیر باشگاه ساندرلند به خاطر تعدد بازیکنان و همچنین نبود تیم دوم، مانع از بستن قرارداد با وی شد.

 

biography-anthony-stokes-1

 

فالکیرک

آرسنال با انتقال قرضی وی به فالکیرک در لیگ برتر فوتبال اسکاتلند تا آخر سال ۲۰۰۶ موافقت کرد. استوکس اولین گل خود را برای فالکریک در بازی که در نهایت ۱–۰ برنده شدند مقابل اینورنس کالدنیون تیسل در تاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۰۶ به ثمر رساند. در ادامه روند گلزنی خود را در ۲۱ اکتبر با دو گل دیگر در مقابل اینورنس پیش برد.

 

در ۲۸ اکتبر، یکی از هتریک های دوران حرفه ای خود را در یک برد ۵–۱ در مقابل داندی یونایتد به ثمر رساند. استوکس از هتریک بعدی خود در مسابقه مقابل دانفرمیلن اتلتیک رونمایی کرد، که بدان معنا بود که او تنها در ۴ مسابقه، ۹ گل به ثمر رسانده است. تبدیل شدن به اولین بازیکنی که در مسابقات پشت سر هم در لیگ برتر فوتبال اسکاتلند انجام داده ، استوکس در ادامه سومین هتریک خود را در مسابقه ای که آخرین مسابقه اش برای فالکریک بود، در یک برد ۳–۱ در مقابل اینورنس در ۳۰ دسامبر به ثمر رساند.

 

ساندرلند

استوکس توسط باشگاه آرسنال او را با ارزش ۲ میلیون یورو به باشگاه ساندرلند منتقل کرد. سلتیک و چارلتون اتلتیک به این بازیکن علاقمند بودند، اما استوکس نشان داد که در قبال تصمیم گیری اش، تحت تاثیر قرار گرفتن زیاد در مورد سرمربی ساندرلند و مدیر اسبق آیریش اینترنشنال، روی کین قرار گرفته بوده است. استوکس در ابتدا با شماره ۲۶ در ساندرلند وارد شد، اما با انتقال جاون استد به شفیلد یونایتد شماره ۹ به او رسید. استوکس اولین بازی رسمی خود برای ساندرلند را در چند روز بعد انجام داد، و یک سانتر برای دیوید کانولی فرستاد تا بازی را ۱–۰ در مقابل ایپسویچ تاون ببرند.

 

استوکس اولین گلش برای ساندرلند را در ۱۰ فوریه ۲۰۰۷ در مقابل پلایموث آگریل به ثمر رساند، که از فاصله ۲۰ یاردی به عنوان یک تعویضی اینکار را انجام داد.[۷] استوکس از ورود به کلوپ شبانه "شیشه عنکبوتی" واقع در شهر ساندرلند به خاطر دلخوری روی کین از اینکه اینکار بر روی تمرینات استوکس تاثیر گذاشته، منع شد.

 

مدیر کلوپ پیشنهاد لغو محرومیت استوکس برای حضور در کلوپ را بعد از فصل ۰۸–۲۰۰۷ را با تعارف یک بطری شامپاین داد. پس از آن، استوکس اولین گل لیگ برتر انگیس را به ثمر رساند؛ گل دقیقه آخری در مقابل دربی کانتی که ساندرلند را از مرز تیم های سقوط کرده خارج کرد. قبل از شروع فصل ۰۹–۲۰۰۸ استوکس شماره ۹ را از دست داد و به عنوان شماره ۴۴ حاضر شد. در ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۸، استوکس دو گل دیرهنگام را در جام حذفی در مقابل نورث‌همپتون تاون به ثمر رساند.

 

شفیلد یونایتد

در ۱۷ اکتبر ۲۰۰۸، استوکس برای قرارداد قرضی ۳ ماهه، با امکان افزایش قرارداد تا آخر فصل، به شفیلد یونایتد منتقل شد. استوکس دوباره پیراهنی که جاون استد پوشیده بود را از آن خود کرد، که اینبار شماره ۸ بود. استوکس اولین مسابقه خود را برای شفیلد در یک دربی محلی در مقابل شفیلد ونزدی انجام داد، که به عنوان یار تعویضی در نیمه دوم وارد زمین شد. استوکس دوران حضور در شفید را در ورزشگاه برامال لین در ترکیب اصلی گذراند اما دوباره نیمکت نشین شد و در بازگشت قرضی خود به ساندرلند، تنها ۱۲ بازی و بدون گل زده را ثبت کرد.

 

nintchdbpict000234638581-e1501630645881

 

 

 

کریستال پالاس

در مارس ۲۰۰۹، استوکس به صورت قرضی به به کریستال پالاس پیوست.

 

هیبرنین

استوکس با قرارداد نامعلوم به هیبرنین پیوست، که به ادعای یک رسانه در اگوست ۲۰۰۹، رقمی نزدیک به ۵۰۰ هزار یورو منتشر شد. این بدان معنا بود که دوباره با جان هاگز، که سرمربی او در زمان قرار داد قرضی به فالکیرک بود، همراه شده بود. استوکس اولین مسابقه رسمی خود را در مقابل باشگاه پیشین خود فالکیرک انجام داد، که تنها به اعتبار هاگز که دلیل اصلی او بود به هیبرنین پیوسته بود.

 

او اولین گل خود را در یک بازی خانگی در مقابل اس تی جاناستون در ۱۹ سپتامبر که در نهایت ۳–۰ تمام شد، به ثمر رساند. در همان موقع، استوکس در تیتر روزنامه ها مبنی بر دعوا در یک کلوپ شبانه قرار گرفت، که از جان هاگز خواسته شد که به او انضباط را گوشزد کند و به او "آرام باش" بگوید. در ماه دسامبر، او پنج گل در ۳ بازی به ثمر رساند، که به نوار عدم شکست هیبرنین کمک کرد تا ۱۲ بازی همچنان بازنده نباشند. در ۲۷ دسامبر ۲۰۰۹، استوکس سریع ترین گل تاریخ لیگ اسکاتلند را به ثمر رساند، تنها ۱۲٫۴ ثانیه پس از سوت بازی در مقابل رنجرز.

 

این گل او رکورد قبلی ۱۷ ثانیه ی سالیوس میکولیوناس را در مسابقه بین هارتز و سنت میرن در ۲ دسامبر ۲۰۰۶ را شکست.گل استوکس تنها نقطه قوت او برای هیبرنین بود، چرا که آن بازی را در نهایت ۴–۱ واگذار کردند. آمادگی او جایزه بازیکن برتر ماه لیگ اسکاتلند را در دسامبر ۲۰۰۹ به همراه داشت. استوکس گلزنی های متعدد خود را در فصل ۱۰–۲۰۰۹ نیز ادامه داد. او در نوامبر ۲۰۰۹ جایزه گل فصل، دقیقا همان گلی که در مقابل رنجرز به ثمر رسانده بود را دریافت کرد.

 

در شروع فصل بعدی، استوکس عملکرد خود را تصدیق کرد و از جنبه های بیشتر برای پیشرفت خود، سخن گفت. در ادامه به سلتیک منتقل شد، انتقالی که سرمربی سلتیک، نیل لنون گفته بود که "استوکس بازیکن مورد علاقه ماست". رسانه اسکاتمن گزارش داد که در ابتدا هیبرنین با این انتقال مخالفت کرده، اما در ادامه آنها پیشنهاد دوم سلتیک را در روزهای بعدی قبول کردند.

 

سلتیک

فصل ۱۱–۲۰۱۰

استوکس در سلتیک، نوامبر ۲۰۱۰

در ۳۱ آگوست ۲۰۱۰، استوکس قراردادی چهارساله با باشگاه سلتیک امضا کرد. اولین بازی رسمی خود را در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۰، در مقابل هارتز با برد ۳–۰ انجام داد. اولین گل خود را در دومین بازی خود در ۱۹ سپتامبر، در مقابل گیلمارنوک در یک برد ۲–۱ به ثمر رساند. استوکس دو گل در مسابقه در مقابل اینورنس در جام حذفی لیگ اسکاتلند به ثمر رساند، بازی که در انتها، ۶–۰ به سود سلتیک پایان یافت و یک دبل دیگر در مقابل سنت جانستون در یک چهارم نهایی همان جام در یک برد ۳–۲ به ثبت رساند. 

 

 

 

biography-anthony-stokes-6

آنتونی استوکس وهمسرش

biography-anthony-stokes-7

آنتونی استوکس و دوتاپسراش

 

منبع:ستاره پارسی

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه
‍‍‍