کد خبر : 4498

اگرچه ویکی‌پدیا به عنوان یک دایره‌المعارف آنلاین معتبر شناخته می‌شود، اما ایجاد ۲۷ هزار مدخل غیرمعتبر در آن توسط یک نوجوان آمریکایی، رسوایی بی‌سابقه‌ای به بار آورده است.

به گزارش ستاره پارسی :

چند روز قبل یکی از کاربران شبکه اجتماعی "رد ایت" در بررسی‌های خود بر روی مداخل ویکی‌پدیا به زبان اسکاتس یا اسکاتی علیا که گویشی در جنوب و شرق اسکاتلند است، به این نتیجه رسید که ۲۷ هزار مدخل این زبان توسط یک نوجوان آمریکایی ایجاد شده که هیچ آشنایی با زبان یادشده ندارد.

 

در اسکاتلند دو گویش از زبان انگلیسی رایج است که یکی از آنها به "گیلیک" مشهور است و دیگری "اسکاتس" نام دارد. نوجوانی که ۲۷ هزار مطلب را به این زبان نوشته در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا زندگی می‌کند و حتی قادر نیست به این زبان صحبت کند، اما وی حالا ۴۹ درصد از کل مداخل موجود در ویکی‌پدیا به زبان اسکاتس را به تنهایی به وجود آورده است.

 

این نوجوان که با شناسه کاربری "AmaryllisGardner" در ویکی‌پدیا فعالیت می‌کند، تنها ۱۹ سال دارد و تا سال ۲۰۱۸ توانسته بود ۲۰ هزار مدخل به این زبان ایجاد کرده و ۲۰۰ هزار ویرایش نیز بر روی مداخل یادشده انجام دهد.

 

وی فعالیت خود را در این زمینه از ۱۲سالگی آغاز کرده بود و بسیاری از مطالب وی دارای غلط‌های نگارشی و املائی بوده‌اند. ظاهراً وی با استفاده از مترجم‌های آنلاین، مطالب خود را از انگلیسی به اسکاتس ترجمه می‌کرده است.

 

با توجه به اینکه مدخل یادشده کاربران زیادی ندارد و افرادی که در جهان به این زبان صحبت می‌کنند به زحمت از صدهزار نفر فراتر می‌رود، موضوع تا به حال کشف نشده بود. هنوز مشخص نیست ویکی‌پدیا مطالب یادشده را حذف می‌کند یا برای اصلاح آنها اقدام می‌کند.

 

منبع:رکنا

ارسال نظر