کد خبر : 4802

شخص ناشناسی در همدان با ایجاد یک صفحه مجازی در شبکه اجتماعی اینستاگرام تصاویر شخصی یک زن جوان را در فضای مجازی منتشر کرد.

 سرهنگ‌ محمدعلی فرهودی رئیس پلیس فتا قزوین ضمن تشریح این خبر گفت: در پی شکایت یکی از شهروندان قزوینی مبنی بر انتشار تصاویر شخصی و خصوصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام ، بلافاصله موضوع در دستور کار ماموران این پلیس قرار گرفت.

 


خبرداغ:حمایت بهنوش بختیاری از محمدرضا فروتن+عکس


 

وی ادامه داد: شاکی در اظهارت خود بیان داشت شخص ناشناسی با ایجاد یک صفحه مجازی در شبکه اجتماعی اینستاگرام تصاویر شخصی بنده را در فضای مجازی منتشر کرده و موجب وارد شدن خدشه به آبرو و حیثت بنده شده و الفاظ ناشایست و خلاف واقع به بنده نسبت داده که تقاضای شناسایی و دستگیری عامل جرم را دارم.

سرهنگ فرهودی گفت : کارآگاهان پلیس فتا قزوین با بررسی سرنخ های موجود و انجام اقدامات تخصصی رد مجرم را در فضای مجازی دنبال و ضمن شناسایی عامل انتشار تصاویر شاکی ، با هماهنگی های قضایی به عمل آمده مجرم را دستگیر و به پلیس فتا منتقل کردند.

 

منتشرکننده عکس های خصوصی زن جوان از نزدیکان شاکی بود

رئیس پلیس فتا قزوین تصریح کرد: متهم که از نزدیکان شاکی نیز است در مواجه با مستندات پرونده ضمن اعتراف به جرم خود بیان داشت که صفحه اینستاگرامی متعلق به وی بوده و در پی اختلافاتی که با شاکی داشته ، به قصد انتقام جویی تصاویر وی را که در اختیار داشته در فضای مجازی منتشر کرده است.

 

جزئیات جرایم رایانه ای

این مقام مسئول ادامه داد : مطابق ماده 745 قانون جرایم رایانه ای هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

وی توصیه کرد: شهروندان با رفتار مسئولانه خود در فضای مجازی و نظارت بیشتر بر عملکرد فرزندان خود می توانند نقش بسزایی در کاهش جرایم فضای مجازی داشته باشند و از ارتکاب برخی جرایم از سوی فرزندان و نزدیکان خود پیشگیری به عمل آورند.

رئیس پلیس فتا قزوین از عموم مردم خواست: در صورت مواجهه با موارد مشابه، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، با ما در میان بگذارند.

 

منبع:رکنا

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
از دنیای ورزش
روی خط رسانه
‍‍‍