کد خبر : 4996

در این مطلب درباره حراج لباس فرح پهلوی در یک سایت آلمانی صحبت می کنیم

شاید بتوان یکی از تاثیر گذار ترین عوامل پهلوی‌ها را فرح دانست. بانویی که با ورود ناگهانی‌اش به دربار، بخش بزرگی از تاریخ ایرانِ قبل از انقلاب اسلامی را رقم زد.برخی محققین ماجرای ازدواج فرح دیبا با پادشاه ایران محمدرضا پهلوی را به داستان مشهور سیندرلا تشبیه کرده‌اند.سرانجام فرح دیبا  با محمدرضا پهلوی دیدار می‌نماید و وی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و یک هفته پس از آن شاه ایران به فرح پیشنهاد ازدواج می‌دهد. نامزدی محمدرضا پهلوی و فرح پهلوی در ۳۰ آبان ۱۳۳۸ بود. ده ماه پس از ازدواج نخستین فرزند آن‌ها به دنیا آمد که نامش را رضا نهادند. ثمره این ازدواج سه فرزند دیگر بود.

 


خوشگذرانی های محسن افشانی بعد از طلاق با ماشین میلیاردیش+عکس جنجالی


 

فرح دیبا همسر شاهنشاه محمدرضا پهلوی بود که با انقلاب مردم در سال ۵۷ از کشور خارج شده و دیگر به کشور بازنگشتند. در یک سایت حراجی معروف در آلمان یکی از لباس های فرح پهلوی به حراج گذاشته شده است. 

حراج لباس فرح پهلوی

موسسه حراج “هرمان هیستوریکا” در آلمان لباسی از فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران را به حراج گذاشته است.

به گفته هرمان هیستوریکا که حراجی معروفی در مونیخ آلمان است، این لباس فرح دیبا در فرانسه طراحی شده و در مراسم‌های مهم تاریخی از جمله ملاقات او و آخرین شاه ایران با ریچارد نیکسون، رئیس‌ جمهور آمریکا استفاده شده است.

به نوشته بی بی سی، قیمت پایه لباس ۷۵۰۰ یورو (حدود ۸۸۰۰ دلار) تعیین شده و جنس آن ابریشم سفید است.

 

بد نیست سخنان فرح دیبا درباره لباس ابریشمی که هرمان هیستوریکا به حراج گذاشته است را ببینید

برخلاف ادعای موسسه هرمان هیستوریکا که در سایت خبری خود اعلام کرده بود این لباس در فرانسه طراحی و سوزن‌دوزی شده، به گفته خود فرح دیبا این لباس در فرانسه دوخت نشده است. فرح دیبا در ادامه می‌گوید که ایده این لباس که تلفیقی از پارچه‌های ایرانی و طراحی مدرن است از صنایع‌دستی اصیل ایرانی الهام گرفته و ایده‌ی آن توسط کیوان خسروانی مطرح، و به دست سوزن دوز معروف نابینای بلوچ به نام خانم مهتاب نوروزی انجام‌شده است.

در سوزن‌دوزی این لباس ابریشمی به‌جای استفاده از رنگ‌های رایج سوزن‌دوزی آن دوره که بیشتر استفاده از رنگ‌های مشکی و قرمز مد بوده، از سوزن‌دوزی با نخ‌های آبی و طلایی استفاده‌شده است.

 

لباس فرح پهلوی

ماجرای حراج لباس فرح پهلوی

 

سوزن‌دوزی لباس حراج شده بسیار شبیه به نسخه اصلی آن در تهران است، اما دوخت لباس و رنگ پارچه سفید با نسخه اصلی متفاوت است.

 


آقای بازیگر با تتوهایش هم سبک تتلو شد+عکس جنجالی


 

 

 

سخنان فرح پهلوی درباره حراج لباسش

به گفته فرح پهلوی مجموعه لباس‌های ایرانی او در ایران است و او هرگز اقدام به خروج آن‌ها از ایران نکرده است. او احتمال می‌دهد که لباس حراج شده می‌تواند نسخه لباسی باشد که او در ایران جاگذاشته است. فرح پهلوی در ادامه می‌گوید که او لباس ابریشمی سوزن‌دوزی شده را یک‌بار پوشیده چراکه با دریافت نامه‌ای از یک دختر جوان که به این لباس علاقه‌مند بود آن را به‌عنوان لباس عروسی به او هدیه داده و سپس برای خودش مشابه آن را طراحی و دوخته است.

 

فرح دیبا

فرح دیبا

 

با توجه به اینکه سوزن‌دوزی لباس حراج شده با نسخه اصلی هم‌خوانی دارد، اما دوخت و رنگ سفید این پارچه با نسخه اصلی آن تفاوت دارد؛ احتمال می‌رود که این لباس همان نسخه اولیه‌ای است که فرح پهلوی سال‌ها پیش آن را به یک دختر اروپایی بخشیده بود. لباسی اصیل، اما مدرن از جنس ابریشم خالص، برگرفته از طرح اصیل ایرانی که توسط دستان هنرمند ایرانی سوزن‌دوزی شده است.

بااین‌حال موسسه حراجی هرمان هیستوریکا مدعی شده که لباسی که در اختیار دارد، همان نسخه اصلی لباس فرح پهلوی است که در دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا پوشیده بود. این حراجی که به حراج عتیقه‌های ارزشمند و افراد مشهور در جهان می‌پردازد، در اقدامی خبرساز لباس ابریشمی آخرین ملکه ایران را نیز به حراج گذاشته است. البته حراج‌های این موسسه در برخی موارد با اعتراضاتی نیز همراه بوده است.

 

تابناک و فرارو

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه
‍‍‍