کد خبر : 6649

یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: حداقل انتظار ملت ایران، بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات این کشور است.

بایدن در دوران حضور در سنای آمریکا به مدت طولانی عضو و رئیس کمیته روابط خارجی بود و با جنگ خلیج‌فارس در سال ۱۹۹۱ مخالفت کرد. با این حال، بایدن از مداخله آمریکا و ناتو در جنگ بوسنی در سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵، گسترش ناتو در دهه ۱۹۹۰ و بمباران صربستان در سال ۱۹۹۹ در جریان جنگ کوزوو دفاع کرد. بایدن در دفاع از جنگ عراق در سال ۲۰۰۲ سخنرانی کرد و به آن رأی موافق داد، اما با افزایش سربازان آمریکایی در سال ۲۰۰۷ در این کشور مخالفت کرد.​بایدن در انتخابات رئیس جمهوری 2020 با ترامپ رقایت کرد و پیروز شد.

خبرجنجالی:شوخی18+محمود شهریاری با سحر قریشی+فیلم لورفته

 سید افضل موسوی با بیان این که انتظار شخصی من این است که  آمریکا  دست از دشمنی و مخالفت با ایران برداشته و به همان شرایط قبل از گروناگیری بازگردد، اظهار کرد: آمریکا به تعهدات خود عمل کند و مثل سایر کشورها با ایران رابطه داشته باشد، اما شاید این انتظار من ممکن نباشد و محقق نشود.

وی ادامه داد: حداقل انتظار ملت ایران این است که دولت جدید آمریکا به  برجام  بازگردد و به تعهدات خود عمل کرده و تحریم‌ها را لغو کند. اگر آنها براساس برجام عمل کنند، ایران هم به تعهدات خود عمل می‌کند و شرایط برای حرکت به سمت تنش زدایی فراهم می‌شود تا دو کشور براساس منافع ملی خود تعامل داشته باشند. من نمی‌گویم آمریکا می‌تواند کشوری دوست برای ما باشد ولی می‌توان کاری کرد که نوع تعامل آمریکا با ایران مثل تعاملش با کشوری مثل روسیه باشد.

این فعال سیاسی ادامه داد: بایدن قبل از انتخابات قول داد که به برجام بازمی‌گردد ولی شرط گذاشت که ایران هم به تعهدات خود عمل کند البته ایران که بارها اعلام کرده است اگر از منافع برجام برخوردار شود به تعهدات خود بازمی‌گردد.

 

در چه صورت بایدن می‌تواند به برجام بازگردد؟

موسوی درباره این که آیا  بایدن  توانایی اجرای تعهدات برجامی آمریکا را دارد گفت: اگر دموکرات‌ها در سنا اکثریت را بگیرند امکان پذیر است که دولت جدید آمریکا راحت تر به برجام بازگردد. مشکل اوباما این بود که سنا و مجلس نمایندگان در اختیار جمهوری خواهان بود و جمهوری خواهان موافق توافق اوبامای دموکرات با ایران نبودند و در پایان هم ترامپ از این توافق خارج شد و دموکرات‌ها چون در اقلیت بودند نمی‌توانستند کار خاصی بکنند، اما الان مجلس نمایندگان در اختیار دموکرات ها است. اگر در سنا دموکرات‌ها از اقلیت خارج شوند بایدن می‌تواند به برجام بازگردد و دیگر در این زمینه بهانه‌ای نخواهد داشت.

خبرداغ:جزئیاتی در مورد مهاجرت محسن یگانه+عکس

وی در پایان گفت: اگر  آمریکا  به  برجام  بازگردد و به تعهدات خود عمل کند ما نباید دیگر از این کشور انتظار بیشتری داشته باشیم، بلکه باید به توانایی خود متکی باشیم. اگر محدودیت‌ها و تحریم‌ها برداشته شود ما با فروش نفت و جذب سرمایه باید به فکر توسعه کشور باشیم. در داخل مدیریت درستی داشته باشیم و این مدیریت را به دست افراد کاردان، دانا و توانا بسپاریم. تا بتوانیم از فرصت 4 ساله ریاست جمهوری بایدن حسن استفاده را بکنیم.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه
‍‍‍