کد خبر : 7002

چنگیز جلیلوند، صدای ماندگار دوبله، بر اثر بیماری کرونا درگذشت.

چنگیز جلیلوند زادهٔ ۶ آبان ۱۳۱۹ در شیراز است. او دوبلور، مدیر دوبلاژ و هنرپیشهٔ است.چنگیز جلیلوند فعالیت هنری‌اش را در سال ۱۳۳۶ و با تئاتر به همراه ابوالحسن تهامی آغاز کرد.پس از به جای گذاشتن یک کارنامه بی نظیر کاری چنگیز جلیلوند پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران مدت بیست سال را در آمریکا به سر برد. اما سرانجام به کشور بازگشت و کار دوبله را از سال ۱۳۷۷ سر گرفت. چنگیز جلیلوند در چند مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی نیز بازی کرده‌است.

 


خبرجنجالی:ریحانه پارسا در لایو کشف لباس کرد+فیلم نامتعارف

 

عباس یاری (دبیر تحریریه ماهنامه فیلم) از درگذشت  چنگیز جلیلوند ، چهره‌ی ماندگار دوبله خبر داد.

از دو روز گذشته و با وخامت حال،  جلیلوند  به دلیل ابتلا به  کرونا  در بیمارستان بستری شد.

چنگیز جلیلوند  فعالیت هنری‌اش را در سال ۱۳۳۶ و با تئاتر به همراه ابوالحسن تهامی آغاز کرد.

جلیلوند بر اثر کرونا درگذشت

او با به‌ جای گذاشتن یک کارنامه بی‌نظیر کاری، پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران مدت بیست سال را در آمریکا به سر برد. اما سرانجام به کشور بازگشت و کار دوبله را از سال ۱۳۷۷ سر گرفت. وی در چند مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی نیز بازی کرده‌ است.

صدای او قابلیت گویندگی به جای شخصیت‌های نقش اول با صلابت و تأثیرگذار سینمایی را فراهم کرده‌است. جلیلوند در گویندگی‌هایش قابلیت تیپ‌سازی را دارد و می‌تواند صداهای مختلفی به وجود آورد. وی در میان دوبلورها به مرد حنجره طلایی معروف شد.


خبرداغ:ماجرای دعوای سحر قریشی و آتیلا پسیانی درپشت صحنه فاش شد!+ویدئو لورفته


از وی در مقاله‌ای معتبر در سال ۱۳۵۷ به عنوان یک  دوبلور  نمونه جهانی نام برده شد. او به جای بازیگران مشهور خارجی و داخلی بسیاری گویندگی کرده‌است. وی با تیپ‌سازی خلاقانه‌ی خود گوینده‌ی اصلی نقش‌های مارلون براندو بود.

مشهورترین گویندگی‌هایش در فیلم‌های سینمایی خارجی به‌جای مارلون براندو، پل نیومن، برت لنکستر، ماکسی‌میلیان شل، ریچارد برتون، پیتر اوتول، یول براینر، کلینت ایستوود، دین مارتین، و… در فیلم‌های سینمایی ایرانی به‌جای محمدعلی فردین، بهروز وثوقی، ناصر ملک مطیعی، ایرج قادری، سعید راد و… بوده‌است.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه
‍‍‍