کد خبر : 7192

سقوط قیمت سکه به کانال ۱۰ میلیون در چه صورتی امکان پذیر است؟

به گزارش ستاره پارسی :

قیمت سکه و دلار همزمان با شمارش نتیجه انتخابات آمریکا در حال ارزان شدن است، اما این ارزان شدن تا کجا پیش می رود و ادامه دار بودن آن به چه عواملی بستگی دارد؟

به گزارش کاماپرس، قیمت طلا و سکه در ایران معمولا بر اساس ارزش خودشان قیمت گذاری نمی شوند، نرخ دلار شرایط بازار سکه وطلا را تعیین می کند. یعنی بالا و پائین رفتن قیمت ارز موجب تغییر قیمت در بازارهای طلا و سکه و دیگر بازارها خواهد بود.

این تغییر شرایط قیمت ها با اعلام نهایی نتیجه انتخابات آمریکا می‌تواند بازار را با تحولات جدی دیگری مواجه کند. حسین اسدی‌نیا، کارشناس بازار ارز و سکه در این زمینه با همشهری گفتگویی انجام داده است.

با ریزش نرخ دلار در چند روز اخیر همه در حال فروش هستند، پیش‌‌بینی می‌کنید کف قیمت دلار درصورت پیروزی بایدن چقدر خواهد بود؟

با توجه به‌احتمال بیشتری که برای پیروزی بایدن متصور است، ما چشم‌انداز صادرات یک میلیون بشکه نفت را پیش‌رو داریم که حتی اگر آمریکا به برجام هم برنگردد، بایدن به‌احتمال زیاد بسیاری از محدودیت‌های کنونی را کاهش خواهد داد، بنابراین قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که ممکن است قیمت بیش از حد پایین بیاید که درصورت پیروزی بایدن، این احتمال زیاد است. در این صورت شاید دلار قیمت‌های عجیبی تا ۱۴هزار تومان را ببیند اما قیمت تعادلی دلار براساس نظر اقتصاددان‌ها حدود ۲۲ و ۲۳هزار تومان است و دلار درصورتی که افت قیمت زیادی را هم در کوتاه‌مدت تجربه کند، ماندگار نخواهد بود. به اعتقاد من، در اوایل کار که بازار هیجانی است، ممکن است قیمت دلار زیر ۲۰هزار تومان هم تثبیت شود اما در درازمدت در حدود قیمت تعادلی تثبیت خواهد شد.

هنوز روی کاغذ احتمال پیروزی ترامپ وجود دارد، در این صورت آیا نرخ دلار در محدوده ۳۰هزار تومان خواهد ماند؟

اگر ترامپ سر کار بماند، قطعا در مدت یکی دو ‌ماه نرخ دلار در ۳۰هزار تومان تثبیت می‌شود و اگر بعد از آن گشایشی اتفاق نیفتاد از این سقف هم عبور می‌کند و شاید حتی قیمت‌های بالای ۳۰هزار تومان را هم ببینیم. البته ترامپ گفته بود که درصورت ماندن بر سر کار با ایران مذاکره خواهد کرد اما با توجه به اینکه دور اول هم همین ادعا را مطرح کرد و این اتفاق نیفتاد. ترامپ اگر دور دوم انتخاب شود، این انتظار هست که دلار بالای ۳۰هزار تومان تثبیت شود.

 شرایط بازار طلا و سکه را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

بازارهای طلا و سکه و دیگر بازار‌ها دنباله‌رو بازار ارز هستند، کما اینکه قیمت طلا در بازار جهانی در ۲روز گذشته افزایشی بود اما از آنجایی که ۸۰درصد تحولات قیمتی بازار طلا و سکه براساس ارز است، به‌ویژه در شرایط نوسان دلار، این افزایش جهانی بر بازار ما تأثیرگذار نبود.

کف قیمت سکه چقدر خواهد بود؟

با توجه به قیمت دلار متغیر خواهد بود، اگر قیمت تعادلی دلار را ۲۲ تا ۲۳هزار تومان درنظر بگیریم و حبابی را هم برای قیمت سکه درنظر نگیریم، قیمت سکه در محدوده ۱۰ تا ۱۱میلیون تومان خواهد بود. درحال حاضر چون دلار در حال نوسان است، سکه هم به تبع آن بلاتکلیف است. اگر بایدن به پیروزی برسد ممکن است سکه به سمت ۱۰میلیون تومان هم برود اما در قیمت بالای ۱۰میلیون تومان تثبیت خواهد شد و قیمت‌های پایین‌تر از این، ری‌اکشن‌های زیاد و غیرماندگاری خواهد بود.

ارسال نظر