کد خبر : 7324

خیارشور ۴۰ هزار تومانی، کنسرو ماهی تون ۳۰ هزار تومانی، رب گوجه ۲۰ هزار تومانی به تناوب در هفته‌های گذشته مورد توجه قرار گرفتند. قیمت شیشه رب گوجه‌فرنگی با وزن یک کیلوگرم حدود ۲۰ هزار تومان است. این محصول با بسته‌بندی قوطی در وزن ۸۰۰ گرم را حدود ۱۸ هزار تومان می‌فروشند. قیمتی که سال پیش در اوج گرانی رب گوجه صدای خیلی‌ها را درآورده بود امسال کاملا عادی به‌حساب می‌آید. علاوه بر این مسئله باید به خیارشور ۴۰ هزار تومانی هم عادت کنیم. قیمت مرغ هنوز بالاست، روغن، برنج، کنسرو ماهی و نوشیدنی‌های گازدار هم ساز خودشان را می‌زنند

مرغ، روغن، برنج و بقیه خوراکی‌ها بین خودشان مسابقه گذاشته‌اند؛ هر هفته یکی وسط می‌آید و به‌نوبت ما را شگفت‌زده می‌کند. بعد کلی مقام و مسئول دست به‌کار می‌شوند تا بلکه بتوانند وضعیت را آرام کنند. بعضی وقت‌ها عملیات تنظیم بازار موفق می‌شود و برای مقطعی قیمت‌ها پایین می‌آید اما در مواردی مثل برنج، کنسرو ماهی تون و کره این ما هستیم که به وضعیت جدید بازار عادت می‌کنیم تا چند روز بعد دوباره شگفت‌زده شویم.وضعیت قیمت مرغ و آخرین تحولات بازار

قیمت مرغ تازه در بازار تهران حدود ۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان است. ران با کمر کیلویی ۲۹ هزار تومان و ران بی‌کمر ۳۲ هزار تومان اعلام شده. در بازار تهران که قیمت‌ها معمولا کمتر است، سینه با کتف را کیلویی ۵۲ هزار تومان می‌فروشند و نرخ سینه بدون کتف ۶۲ هزار تومان اعلام می‌شود. جگر مرغ کیلویی ۱۰هزار تومان، دل مرغ کیلویی ۲۰ هزار تومان، سنگدان مرغ ۱۵ هزار تومان، کتف حدود ۳۵ هزار تومان و بال حدودا کیلویی ۴۰ هزار تومان است. پای مرغ هم کیلویی ۱۰ هزار تومان فروخته می‌شود. وقتی از بازار بزرگ فاصله بگیریم طبیعتا قیمت‌ها کمی افزایش پیدا می‌کنند. قیمت مرغ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های آنلاین با توجه به عرضه این محصول با بسته‌بندی ویژه متفاوت است. بسته یک کیلویی گردن ۱۷ هزار تومان قیمت دارد. بسته‌های نیم‌کیلویی گوشت مرغ چرخ‌کرده ۴۰ هزار تومان است. بال و بازو ساده و طعم‌دار شده را بین ۴۵ تا ۴۷ هزار تومان می‌فروشند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های آنلاین، مغز ران بسته‌بندی شده را کیلویی ۶۱ هزار تومان، سینه مرغ بی‌استخوان بسته‌بندی را بین ۶۷ تا ۷۱ هزار تومان و بسته‌های دو کیلویی مرغ خرد‌شده را بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ هزار تومان عرضه کرده‌اند.


قیمت بسته دو کیلویی ران بی‌پوست حدود ۱۱۰ هزار تومان، قیمت بسته دو کیلویی ران و سینه بدون پوست و بسته دو کیلویی سینه بدون پوست حدود ۱۱۳ هزار تومان و بسته دو کیلویی مغز ران بدون پوست ۱۲۲ هزار تومان است. سینه مرغ بدون استخوان و فیله مرغ فعلا گران‌ترین انواع گوشت مرغ هستند که هر کیلو از آن‌ها در بازار حدود ۶۰ هزار تومان عرضه می‌شود. بسته‌های دو کیلویی این نوع گوشت مرغ هم در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگا‌های آنلاین حدود ۱۴۳ هزار تومان قیمت‌گذاری شده که بعضی‌ها با اعمال تخفیف آن را ۱۳۴ هزار تومان می‌فروشند.

 

قیمت خوراکی‌ها /// منتشر نشود ///

 

وقتی از بازار بزرگ فاصله بگیریم قیمت‌ رشد می‌کند، مرغ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های آنلاین به‌همین دلیل گران است

آخرین خبر: ستاد تنظیم بازار از اول هفته عرضه مرغ منجمد با قیمت ۱۵ هزار تومان را آغاز کرده است. عرضه این نوع مرغ با هدف کاهش قیمت انجام شد، اما در اولین روز تشکیل صف‌های طویل برای خرید مرغ یخ‌زده که به ازدحام جمعیت در شرایط اعمال محدودیت‌های کرونا منجر شد، خودش حاشیه جدیدی خلق کرد. با توجه به اینکه مصرف‌کننده ایرانی معمولا علاقه‌ای به انواع یخ‌زده مرغ ندارد، روز گذشته شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران هم از عرضه مرغ گرم در میادین تره‌بار خبر داد. قیمت این کالا برای مصرف کننده ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است. به نظر می‌رسد با این یورش گازانبری می‌توان به عملی شدن وعده شش روزه برای کاهش قیمت مرغ امیدوار ماند. شما چی فکر می‌کنید؟

  

وضعیت قیمت روغن خوراکی و آخرین تحولات بازار

 

روغن خوراکی قبل از روغن نایاب و گران شد. در هفته‌های گذشته قفسه فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها و بقالی‌ها از انواع روغن خوراکی جامد و مایع خالی شد. بعضی فروشگاه‌ها هم روغن را سهمیه‌بندی کردند و به هر نفر یک روغن فروختند. جستجو‌های ما از سطح شهر نشان می‌دهد اوضاع بازار روغن به وضعیت سفید برگشته است. حداقل از نظر موجودی اوضاع امیدوارکننده ارزیابی می‌شود. روغن‌های مایع با برند معروف مثل اویلا، فامیلا و غنچه هم با قیمت جدید دوباره در قفسه فروشگاه‌ها آفتابی شده‌اند. روغن ۸۰۰ گرمی مخصوص سرخ‌کردنی را می‌توان با پرداخت هشت هزار و ۸۰۰ تومان خریداری کرد. قیمت انواع بزرگ‌تر که به‌درد خانواده‌هایی با جمعیت بیشتر می‌خورد حدود ۱۶ هزار تومان است.

 

قیمت خوراکی‌ها /// منتشر نشود ///

 

روغن‌های مایع با برند معروف با قیمت جدید دوباره در قفسه فروشگاه‌ها آفتابی شده‌اند

آخرین خبر: انجمن صنایع روغن نباتی دیروز از توزیع محموله جدید روغن به کارخانه‌ها خبر داده است. این یعنی کمبود ماده اولیه تولید روغن خوراکی در حال رفع شد است. چون این‌ها برای من و شمای مصرف‌کننده روغن نمی‌شود، باید به ذکر این نکته قناعت کنیم و از قول رئیس انجمت صنایع روغن نباتی بنویسیم: «تولید روغن نیمه‌جامد از دو روز پیش آغاز شده و تا ۱۰ روز آینده در بازار به ثبات نسبی می‌رسیم». انشاالله!

 

وضعیت قیمت خیار و آخرین تحولات بازار

چند پیش یک خبرگزاری که معمولا مواضع ضددولت دارد، تیتر «خیار هم گران شد» را برای گزارش خود انتخاب کرد. در این گزارش قیمت هر کیلوگرم خیار بین ۱۰ تا ۱۷ هزار تومان اعلام شد.  یک روز بعد رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در گفتگو با خبرگزاری مهر قیمت ۱۷ هزار تومانی خیار را تکذیب کرد و گفت قیمت خیار رسمی در میادین مرکزی بین پنج تا هفت هزار تومان است و وقتی به خرده‌فروشی‌های سطح شهر می‌رسد، با احتساب سود میوه‌فروش محل حدود ۱۰، ۱۱ هزار تومان فروخته می‌شود.

 

قیمت خوراکی‌ها /// منتشر نشود ///

 

گران‌ترین نوع خیار رسمی، از آن‌هایی که می‌توانید در مهمانی با خیال آسوده داخل ظرف میوه بگذارید کیلویی ۱۴ هزار تومان است

آخرین خبر: بیاید همراه هم سری به سایت فروشگاه‌های اینترنتی بزنیم؛ جایی که اطمینان داریم به‌خاطر بسته‌بندی و هزینه‌های حمل‌ونقل بیشترین میزان سود را برای خودشان در نظر می‌گیرند. گران‌ترین نوع خیار رسمی از آن‌هایی که می‌توانید در مهمانی با خاطری آسوده داخل ظرف میوه بگذارید ۱۴ هزار تومان است. قیمت خیار رسمی با کیفیت پایین‌تر هم به ۱۱ هزار تومان می‌رسد. در سطح شهر هم قیمت همین حدود است ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان. رقم تعیین شده برای خیار سالادی پایین‌تر از این حرف‌هاستوضعیت قیمت برنج و آخرین تحولات بازار

ممنوعیت واردات، گرانی ارز، تحریم و ویروس کرونا سه‌تایی با هم دست به‌یکی کردند تا ظرف یکی دو سال اخیر برنج خارجی مدام گران و گران‌تر شود. آن‌هایی که برنج ایرانی را محصولی گران می‌دانستند، پیش از این خریدار برنج خارجی بودند، اما شانس با آن‌ها یار نبود، چون برنج خارجی اول به ۱۸ هزار تومان رسید. بعد بی‌شرمانه ۲۰ هزار تومان را پشت سر گذاشت و در حال حاضر دور و بر ۲۴ هزار تومان می‌پلکد. بسته‌های ۱۰ کیلویی این برنج با همین نسبت و تناسب بالای ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارند، اما بعضی فروشنده‌ها که برای برنج خارجی خود اسم‌های شکیل انتخاب کرده‌اند در فروشگاه‌های آنلاین کمی تخفیف در نظر می‌گیرند و باعث می‌شوند قیمت برنج خارجی زیر ۲۰ هزار تومان باشد. اگر فکر می‌کنید باید به جد و آباد برنج خارجی ناسزا بگوییم، دست نگه دارید. در بازار برنج داخلی با قیمت حداقل ۳۰ هزار تومان روبرو می‌شویم. تولیدکننده‌هایی مثل گلستان که برنج خود را در کیسه‌های شکیل به بازار عرضه می‌کنند هر کیلو برنج ممتاز طارم را با آن همه عطر و بو و قد و بالا حدود ۳۸ هزار تومان می‌فروشند. احتمالا برای همین بعضی‌ها ترجیح می‌دهند رژیم بگیرند و دست از خوردن برنج بردارند؟

 

قیمت خوراکی‌ها /// منتشر نشود ///

 

برنج خارجی اول به ۱۸ هزار تومان رسید. بعد بی‌شرمانه ۲۰ هزار تومان را پشت سر گذاشت و فعلا دور و بر ۲۴ هزار تومان می‌پلکد

آخرین خبر: وقتی قیمت برنج ایرانی افزایش پیدا می‌کرد، معمولا بازار را با عرضه برنج خارجی تنظیم می‌کردند. امسال تحریم و توقف واردات ناشی از انتشار جهانی ویروس کرونا باعث شد واردات با سرعت کمتری انجام شود. همچنین افزایش قیمت ارز به افزایش قیمت تمام شده برنج وارداتی منجر شد. یعنی کلا اوضاع برنج پیچیده است با این حال شرکت بازرگانی دولتی ایران به طور مدام برنج خارجی به بازار تزریق می‌کند. در آخرین مرحله از اعمال این سیاست تنظیم بازار این شرکت اعلام کرده ۴۰ هزار تن برنج خارجی که با استفاده از ارز خاطره انگیز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به کشور وارد شده‌اند را به بازار می‌ریزد. حاشیه سود برای این نوع برنج ۱۰ تا ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است.

 

وضعیت قیمت کنسرو و آخرین تحولات بازار

خیارشور ۴۰ هزار تومانی، کنسرو ماهی تون ۳۰ هزار تومانی، رب گوجه ۲۰ هزار تومانی به تناوب در هفته‌های گذشته مورد توجه قرار گرفتند. قیمت شیشه رب گوجه‌فرنگی با وزن یک کیلوگرم حدود ۲۰ هزار تومان است. این محصول با بسته‌بندی قوطی در وزن ۸۰۰ گرم را حدود ۱۸ هزار تومان می‌فروشند. قیمتی که سال پیش در اوج گرانی رب گوجه صدای خیلی‌ها را درآورده بود امسال کاملا عادی به‌حساب می‌آید. علاوه بر این مسئله باید به خیارشور ۴۰ هزار تومانی هم عادت کنیم. این قیمت برای شیشه‌های یک کیلویی است، اما به‌عنوان تنها استراتژی موجود می‌شود خیارشور باز یا شیشه‌هایی با وزن کمتر خریداری کرد. نه؟ یک شیشه خیارشور درجه یک با وزن ۶۰۰ گرم را در فروشگاه‌ها حدود ۲۰ هزار تومان می‌فروشند. حالا برویم سراغ کنسرو ماهی تون که در سایه بی‌توجهی افکارعمومی ۳۰ هزار تومان را پشت سر گذاشته است. شیلانه در نمونه‌های طعم‌دار کنسرو ماهی خود را ۳۵ تا ۳۷ هزار تومان می‌فروشد. انواع کنسرو ماهی در روغن یا آب‌نمک هم حدود ۳۰ هزار تومان است. کلمه اقتصادی اینجا دیگر معنا پیدا نمی‌کند، چون ارزان‌ترین کنسرو ماهی تون با وزن استاندارد ۱۸۰ گرم کمتر از ۲۵ هزار تومان یا نهایتا کمتر از ۲۴ هزار تومان نیست. مگر اینکه کنسرو ماهی مارلین بخرید که همین چندوقت پیش ویدئویی از آن در فضای مجازی پربازدید شد. فردی آن را زیر آب شست و ماهی مارلین جلوی چشم همه غیب شد!

 

قیمت خوراکی‌ها /// منتشر نشود ///

 

کنسرو ماهی تون که در سایه غفلت افکارعمومی ۳۰ هزار تومان را پشت سر گذاشته است.آخرین خبر: در مورد خیارشور واقعا هیچ حرفی نیست. تولیدکننده‌ها می‌گویند به خاطر هزینه‌های بسته‌بندی اوضاع این‌طوری به‌هم ریخته است. امیدواریم راست بگویند. کنسرو ماهی تون به همین دلیل گران شده و علاوه بر آن موضوع پایان دوره صید ماهی تون را هم می‌توان وسط کشید. در پایان وقتی گوجه‌فرنگی گران می‌شود و هزینه بسته‌بندی همچنان بالاست، دیگر چاره‌ای نداریم جز اینکه دست‌ها را بالا ببریم و مصرف را مدیریت کنیم.

 

خوراکی‌هایی که چراغ خاموش حرکت می‌کنند

کره: بحران کره در تابستان شروع شد. اول گفتند واردات کره متوقف شده و تولیدکننده‌های داخلی مثل سوپرهیرو‌ها وسط افتادند که آن را ارزان می‌کنند. جدیدترین خبر منتشر شده در این حوزه از آزادسازی قیمت کره حکایت دارد و بد نیست بدانید ارزان‌ترین کره حیوانی در وزن ۵۰ گرمی چهار هزار تومان شده است. کره قالبی با وزن ۱۰۰ گرم را هشت تا ۱۰ هزار تومان می‌فروشند که البته با آخرین قیمت مصوب مطابقت دارد. مهم، ولی جیب من و شماست.

شیر و لبنیات: گرانی شیر و لبنیات رسم هر ساله است منتها چند وقتی است که این موضوع چند بار در یک سال رخ می‌دهد. تقریبا هر بار که به سوپرمارکت بروید و شیر و ماست بخرید، قیمت مصرف‌کننده تغییر کرده برای همین به‌نظر می‌آید در مورد لبنیات بی‌تفاوت شده‌ایم. فقط جهت اطلاع بدانید امروز اگر سری به سوپرمارکت محل بزنید یک لیتر شیر پرچرب سنتی را باید حدود ۱۲ هزار تومان بخرید. شیر کم‌چرب هم برای سلامتی مفید است هم برای جیب‌تان. برای بطری یک لیتری شیر کم‌چرب باید هفت، هشت هزار تومان پول بدهید. بهتر است درباره ماست نپرسید، چون مجبوریم خاطرتان را با ذکر عدد حدود ۳۰ هزار تومان برای یک دبه ماست پرچرب دو کیلویی مکدر کنیم. به‌این ترتیب یک کیلو ماست حدود ۱۵ هزار تومان می‌ارزد.

نوشیدنی‌های گازدار: اگر حواستان به قیمت نوشابه و ماءالشعیر نبوده ممکن است با خواندن این بخش از مطلب شگفت‌زده شوید. بطری یک لیتری این نوشیدنی‌های گازدار الان برای خودشان کسی شده‌اند و حدود ۱۰ هزار تومان قیمت دارند. فکر می‌کنید قوطی‌های ۳۰۰ میلی‌لیتری کوکاکولا را چقدر می‌فروشند؟ حدود پنج هزار تومان. یعنی اگر با خانواده پنج نفره‌تان بیرون غذا بخورید، فقط ۲۵ هزار تومان پول نوشابه‌تان می‌شود.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه
‍‍‍