کد خبر : 7741

در روزهای کرونایی که سفر بی رونق است و مردم، امکان سفر ندارند، بازار خودرو نیز با رکود جدی مواجه است و قیمت‌ها بی ثبات شده اند.

به گزارش ستاره پارسی :

با پیش از این بازار خودرو برای هر تحول منتظر نرخ ارز بود، اما اکنون چند عامل باعث شده بازار خودرو قدری آرامش بگیرد، نخست قطعیت پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا است که بازار‌ها را به آینده بهتر امیدوار کرده، دوم ثبات در نرخ ارز خصوصا دلار که روی همه بازار‌ها تاثیر مثبت گذاشته است.


خبرداغ:ماشین میلیاردی بهاره رهنما در برنامه شام ایرانی حاشیه ساز شد+فیلم


سوم قول خودرو سازان مبنی بر افزایش ۵۰ درصدی تولید و عرضه بیشتر خودرو به بازار است. و نهایتا احتمال آزاد شدن واردات خودرو‌های خارجی و دست دوم نیز بازار را آرام کرده است.
این عوامل از جمله کاهش شدید سفر‌ها در شرایط اوج کرونا باعث شده بازار خودرو بی رونق شود. خریدار و فروشنده در بازار نمی توانند با قطعیت از آینده بازار صحبت کنند به همین دلیل تعیین قیمت روی انواع خودرو‌ها دشوار است.​

آنچه مسلم است، قیمت خودرو فعلا در رکود بازار کاهش یافته و شیب نزولی آن ادامه خواهد یافت، مگر اینکه تحول خاصی بوقوع بپیوندد. بسیاری از مالکان خودرو‌ها تلاش دارند در بازار راکد خودرو خود را به پول تبدیل کنند و خریداران نیز به‌دنبال تبدیل ریال خود به کالا هستند تا در شرایط نامساعد اقتصادی سرمایه اشان بیش از این افت نکند. در این اوضاع پر ابهام وزارت صمت و خودرو سازان نیز سکوت اختیار کرده اند و بازار را به حال خود گذاشته اند تا خریدار و فروشنده خودشان قیمت را تعیین کنند.
آنچه مشخص است بازار ارز بعد از نوسانی شدن وضعیت اقتصادی کشور تبدیل به قطب نمای سایر بازارها از جمله خودرو شده است. به‌طوری‌که فعالان دیگر بازارها و خودرو پیش از آغاز داد و ستد، ابتدا نگاهی به تابلوی صرافی‌ها می‌انداختند تا قیمت‌های خود را بر اساس نوسانات نرخ ارز تنظیم کنند. اما همان‌طور که اشاره شد در شرایطی که نرخ ارز در بازار پیشروی اندکی داشته، مشاهده می‌شود که قیمت خودرو کاهشی شده است.
یک فعال بازار می‌گوید اعلام نتایج اولیه انتخابات آمریکا و موج خوش‌بینی که بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو را در بر گرفت باعث شد طرف تقاضا به امید کاهش قیمت‌ها از حضور در بازار امتناع کند و همین اتفاق منجر به خالی شدن بازار از خریدار و به دنبال آن قفل شدن معاملات و کسادی بازار شد.
این دست‌اندرکار بازار خودرو ادامه می‌دهد البته طرف دیگر یعنی فروشندگان یا به تعبیری عرضه‌کنندگان، مسیر متفاوتی نسبت به طرف تقاضا در پیش گرفتند و شاهد حضور گسترده آنها در بازار بودیم. به طوری که عرضه‌کنندگان نیز همراه با خوش‌بینی ایجاد شده در ارتباط با کاهش ریسک‌های غیر اقتصادی خودروهای در اختیار را به بازار آورده و تلاش ‌می‌کنند تا هر چه سریع‌تر آنها را به‌فروش برسانند.


خبرداغ:سوتی عجیب در برنامه رضا رشیدپور همه را متعجب کرد!+فیلم جنجالیدر شرایطی این فعال بازار از افت تقاضا و افزایش عرضه خودرو سخن می‌گوید که در مهر ماه امسال معاملات خودرویی وجه دیگری از خود نشان داد. به‌طوری‌که دارندگان سرمایه‌های سرگردان و همچنین آن بخش از متقاضیان غیرواقعی به بازار آمده بودند و می‌خواستند در کوتاه‌ترین زمان ممکن ریال خود را به خودرو تبدیل کنند اما در آن مقطع زمانی فروشندگان خودروها را به بازار عرضه نمی‌کردند، زیرا روند قیمتی بی‌ثبات و نمودار آن صعودی بود.
این دست‌اندرکار بازار ادامه می‌دهد در کنار خوش‌بینی طرف تقاضا به افت بیشتر قیمت‌ها مشاهده می‌کنیم که افزایش عرضه از سوی خودروساز نیز اتفاق افتاده است. آنچه مشخص است وزارت صمت با آماده‌سازی بسته‌ای برای جهش تولید خودرو، وعده افزایش ۵۰ درصدی تولید تا پایان سال جاری را داده است. هر چند این بسته قرار است از سوی شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مورد بررسی قرار گیرد اما اعلام این خبر، خود تاثیر مثبتی بر روند قیمتی بازار داشته است.


خبرداغ:شیاطین وحشی در تهران دستگیر شدند!/قربانیان شکایت کردند+فیلم


در همین حین کارشناس دیگری معتقد است که با توجه به روند نزولی قیمت خودرو در بازار آزاد و مقاومت برخی ذی‌نفعان در برابر کاهش نرخ‌های کارخانه‌ای، کاهش نرخ بازار آزاد به زیر قیمت کارخانه بعید نیست

ارسال نظر