کد خبر : 7766

بسیاری از افراد می خواهند بدانند ماجرای مجانی شدن قبض گاز و یا آب آنها به چه شکلی است و چه کسانی هستند که قبض گاز آنها مجانی خواهد شد.

به گزارش ستاره پارسی :

بسیاری از افراد می خواهند بدانند ماجرای مجانی شدن قبض گاز و یا آب آنها به چه شکلی است و چه کسانی هستند که قبض گاز آنها مجانی خواهد شد.


خبرداغ:تفریحات فوق لاکچری گلاره عباسی در روزهای کرونایی+عکس


مجانی شدن قبض گاز و آب و برق مشترکانی که کم مصرف هستند و از دهک های پایین جامعه محسوب می شوند موضوع مهمی است که قرار است اجرایی شود.

مجتبی توانگر از نمایندگان مجلس درباره تصمیم برای مجانی شدن آب و برق و گاز در توئیتی نوشت: بنابر تاکید رهبر انقلاب در جلسه شورای هماهنگی اقتصاد، آب و برق و گاز برای دهک‌های پایین باید مجانی شده و هزینه‌های دولت از اقشار پرمصرف جبران شود.

دولت نیز بعد از تاکید مقام معظم رهبری به فکر اجرایی کردن مجانی شدن قبض گاز و برق و آب افتاد.

اگر می خواهید بدانید قبض گاز چه کسانی مجانی می شود با ما همراه باشید.

وزیر نفت درباره رایگان شدن قبض گاز اعلام کرده که به منظور ایجاد مشوق‌هایی برای مدیریت مصرف گاز ، گازبهای ۳۰ درصد از مشترکان خانگی که مصرف کمتری دارند، رایگان محاسبه می‌شود.

براساس این مصوبه، مشترکانی که مصرف خود را در زمستان ۱۰ درصد کاهش دهند، از کاهش ۱۵ درصدی در گازبها برخوردار می‌شوند.

ایجاد طرح تشویقی 

وزیر نفت اعلام کرد: به‌ منظور ایجاد مشوق‌هایی برای مدیریت مصرف گاز، گازبهای ۳۰ درصد از مشترکان خانگی که مصرف کمتری دارند، رایگان محاسبه می‌شود.

 

براساس این مصوبه، مشترکانی که مصرف خود را در زمستان ۱۰ درصد کاهش دهند، از کاهش ۱۵ درصدی در گازبها برخوردار می‌شوند.

 


خبرداغ:وام سهام عدالت با سود 18 درصدی به چه کسانی تعلق می گیرد؟+جزئیات


 

مصرف گاز

 

رایگان شدن آب ،برق و گاز ۳۰ میلیون خانوار

 علی ربیعی در حاشیه‌ جلسه امروز هیئت دولت با بیان اینکه تصمیمات مهمی در خصوص اصلاح الگوی مصرف گرفته شده است، اظهار کرد: تصمیم این جلسه در خصوص آب و گاز و در جلسه قبلی در زمینه مصرف برق بود. خانوارهای کم‌مصرف که مطالعات ما نشان می‌دهد در دهک‌های پایین اقتصادی هستند، مصرف آب و گاز و برق برای آنان رایگان شد و برای آنان امکان استفاده رایگان فراهم خواهد شد و حدود ۳۰ میلیون نفر شامل این بهره‌مندی رایگان خواهند بود.

 

مصوبات هیئت وزیران  در راستایطرح تخفیف 100 درصدی گازبهای مشترکین

هیئت وزیران در جلسه 1399/9/19 به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد به اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی طرح تخفیف 100 درصدی گازبهای مشترکین کم‌مصرف را به تصویب رسانده است. جزئیات این طرح به شرح زیر است:

1-  وزارت نفت مجاز است گازبهای مشترکین خانگی کم‌مصرف با الگوی مصرف تعیین شده در جدول زیر را از ابتدای دی ماه سال 1399 با تخفیف صددرصد (%100) محاسبه کند. این حکم شامل گازبها و کلیه هزینه‌های مرتبط با آن (مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی) می‌باشد و صرفا شامل سکونتگاه‌های دائمی در حال بهره‌برداری شهری و روستایی و همچنین سکونت‌گاه‌های عشایری می‌شود. واحدهای خالی از سکنه و سکونت‌گاه‌های غیردائم نظیر باغ ویلاها و خانه‌باغ‌ها، مشمول این تخفیف نمی‌شوند:

 

 

2- گازبهای سایر مشترکین تا الگوی مصرف تعیین شده تغییر نخواهد کرد.

3- مشترکان با میزان مصرف ماهانه بیش از الگوی مصرف، 6 ماه فرصت دارند تا نسبت به اصلاح رفتار مصرفی و کاهش مصرف گاز از جمله با استفاده از روش‌های زیر اقدام کنند:


خبرداغ:بغض تلخ عادل فردوسی پور در لایو زنده


الف: اجرای اقدامات بهینه‌سازی مصرف که به صورت رایگان توسط شرکت ملی گاز ایران آموزش داده می‌شود.

ب: مشارکت در طرح‌های بهینه‌سازی مصرف گاز اعم از اصلاح سامانه موتورخانه‌ها و جایگزینی بخاری‌های فرسوده.

در پایان این دوره، بهای گاز ان دسته از مشترکینی که مصرف آنان بیش از الگوی تعیین شده باشد به پیشنهاد وزارت نفت و تصویب شورای اقتصاد افزایش می‌یابد.

 

توضیحات رئیس جمهور درباره رایگان شدن گاز

حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ۳۰ میلیون نفر از این ماه از برق و گاز مجانی بهره‌مند می‌شوند. دست ما در آب و گاز پر است. مجانی کردن آب، برق و گاز جزء آرزوهای ما بود. جزئیات را در این ویدئو ببینید.


خبرداغ:تفریحات فوق لاکچری گلاره عباسی در روزهای کرونایی+عکس

وضعیت تولید آب، برق و گاز در کشور

آنطور که رئیس جمهور اعلام کرده، ایران در تولید برق و گاز به ثبات رسیده و بعد اقدام به رایگان کردن این دو مهم کرده است. در زمینه آب نیز اقدامات اساسی برای تامین نیاز مردم صورت گرفته است.

به گفته حسن روحانی، "ایران در تولید گاز خودکفا شد، به صورتی که نه تنها نیاز به واردات نداشت بلکه میزان تولید گاز در کشور، در فصل زمستان پاسخگوی نیاز داخل است و صادر هم می‌شود. همچنین نخست در زمینه برق رشد فوق العاده پیدا کردیم یعنی رشد ۱۷۰۰ مگاواتی به طور متوسط در سال را به ۲۵۰۰ مگاوات در سال رساندیم، نیروگاه‌های مجازی را اضافه کردیم تا مردم با فرهنگ بهره‌برداری از آن، مصرف را کاهش دهند؛ یعنی اول نیروگاه اضافه و بعد برق رایگان شد. در معادن، تصفیه سازی، مهار آب، کاهش تلفات اقدامات اساسی انجام دادیم و بعد آب را مجانی کردیم. این دولت شعاری عمل نکرد بلکه هفت سال در مسیر خوداتکایی و خودکفایی حرکت کرد و بعد برای حمایت از مردم کم درآمد جامعه تلاش کرد."

بر اساس این گزارش، آنطور که رئیس جمهور اعلام کرده است، "هم در آخر امسال و هم سال آینده ۳۰ درصد مردم پول برق پرداخت نخواهند کرد، در گاز هم اینچنین خواهد بود. در محاسبه اول دی پرداخت سال آینده، ۳۰ درصد مردم مجانی گاز  مصرف خواهند کرد. آب هم این گونه است و برای تعداد زیادی از مردم، مجانی می‌شود."

ارسال نظر

نظرات کاربران
  • مصطفی برفی

    ماکه مصرفی نداریم کم مصرف میکنم صرفه جویی میکنم لطفاخاهش میکنم واسه ی منم مجانی کنیداذتون ممنونم

  • ناشناس

    سلام.خسته نباشیدخوشم میادکه خودشون میبرن ومیدوزن مثل وام یک ملیونی وصدهزارتومان که من ثبت نام کردم ولی برای من واریزنشد برای یک روزبیاییدخونه من من بچهام میبرم توپارک ببینم میتونیدزندگی کنیدخداوکیلی توی یکهفته ازگرسنگی نمیریدولی اسکلت میشید

  • ناشناس

    با رایگان کردن گاز و برق برای30درصد مردم. برای70 درصد دیگر ظلم نشود.