کد خبر : 7894

سحر تبر یکی از شاخ های اینستاگرامی از نظر یکی از مشاوران زندان های ایران مشکل عاطفی دارد.

سحر تبر  که بخاطر رفتارهای هنجارشکن در پیج اینستاگرامش به 10 سال زندان محکوم شده است و با سپردن وثیقه آزاد شده است چه مشکلی داشت؟!​

حجت الاسلام وکیل پور گفت: زمانیکه با زندانیان صحبت می‌کنیم متوجه مشکلات و آسیب‌ها می‌شویم که تمامی آنها نیز از فقر مالی نیست.


خبرداغ:پشت پرده خواننده هایی که مهاجرت کردند / از شادمهر عقیلی تا سوپراستار سردرگم


سحر تبر  از لحاط عاطفی مشکل داشت

 مشاور رئیس کل زندان های کشور با بیان اینکه کانون خانواده از جمله مباحثی است که می‌تواند در موضوع آسیب‌های اجتماعی بسیار تأثیرگذار باشد، گفت: زمانیکه با یکی از همین شاخ‌های اینستاگرامی «  سحر تبر  » در زندان صحبت می‌کردم یکی از مشکلاتش را عدم در آغوش گرفته شدن از جانب پدر عنوان کرد که این موضوع همان مشکل عاطفی و دیده نشدن است.

به گزارش رکنا ، مشاور رئیس کل زندان های کشور گفت: زندان و زندانی خروجی و تبلور بخشی از فرهنگ جامعه است که باید به آن توجه ویژه شود و با آسیب شناسی درست مشکلات برطرف شود.

حجت الاسلام وکیل پور با اشاره به اینکه در طراحی و برنامه ریزی های فرهنگی باید به پایان خط نیز توجه داشت، گفت: زندان خروجی اتفاقات فرهنگی در کشور است بنابر این باید در طراحی و عملیات‌های فرهنگی به پایان خط کارها نیز توجه ویژه شود.

وی تاکید کرد: در این راستا توجه به آسیب‌های اجتماعی به عنوان یک عملیات مشترک میان سازمان تبلیغات اسلامی و زندان‌های کشور مد نظر قرار گرفته است تا شاخص‌هایی در این راستا مشخص شود.

مشاور رئیس کل زندان‌های کشور با بیان اینکه باید از ریشه مشکلات مطلع باشیم تا بتوانیم برای رفع آنها عملیات کنیم، گفت: تدوین نظام مسائل زندان در راستای بررسی همین مشکلات بود که حدود ۸ شاخص و اولویت کلی مشخص گردید و از طرفی موضوع حضور طلبه‌ها در زندان نیز در این مسیر کم فراوان می‌کند.

مشاور رئیس کل زندان‌های کشور یادآور شد: فقر مالی و فقر فرهنگی باعث زندانی شدن و آسیب اجتماعی برای افراد می‌شود بنابر این مسئولین باید به تمامی آنها توجه کنند.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی بد نیست، گفت: باید استفاده از فضای مجازی مدیریت شده باشد همانگونه که والدین حاضر نیستند مواد مسموم را در کنار دست نوزاد و نوجوان خود قرار دهند.

حجت الاسلام وکیل پور تاکید کرد: از طرفی باید مباحث فرهنگی در خصوص زندانیان ازاد شده نیز مد نظر باشد و باید نگاه مردم به زندانی و خانواده زندانی در جامعه تغییر کند.


خبرداغ:فیلم باورنکردنی از زمانی که شقایق دهقان اعتیاد داشت!+فیلم


گفتگو با سحر تبر

به گزارش اختصاصی رکنا، کمتر کسی است که اهل فضای مجازی و گشت زنی در  اینستاگرام  باشد و نام  سحرتبر  به گوشش نخورده باشد.  سحر تبر  دختر جوانی است که صفحه شخصی اش در  اینستاگرام  به دلیل گریم های ترسناکش دنبال کننده های زیادی پیدا کرده بود.اما بعد از مدتی فعالیت در اینستاگرام،همین صفحه و فعالیت هایش برای سحر تبر دردسرساز شد و توسط ماموران پلیس   دستگیر شد.

 

سحر تبر

 

سحر تبر  به ده سال حبس محکوم شد

فاطمه خویشند  معروف به سحرتبر   در گفتگو با خبرنگار رکنا گفت:«در دادگاه محاکمه شدم و قاضی من را به تحمل ده سال  حبس  محکوم کرده است.البته حکم صادر شده قابل اعتراض بود و من اعتراض کردم.»

سحر تبر  در ادامه گفت:«چهار اتهام به من وارد شده بود که از دو اتهام  تبرئه  شدم. دلم نمی خواهد عناوین اتهامم حرفی بزنم چون امیدوارم مورد  عفو  قرار بگیرم.»

گفتگوی کامل خبرنگار رکنا با  سحرتبر  به زودی منتشر خواهد شد.

 

سحر تبر  کیست و چرا معروف شد؟

سحر تبر  یا فاطمه خویشوند، دختری متولد ۲۶ خرداد سال ۱۳۸۰ است که سیکل دارد و تا سوم راهنمایی بیشتر درس نخوانده و طبق آنچه در برنامه ۲۰:۳۰ پخش شد، پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند و با مادرش زندگی می‌کرد.

شهرت «فاطمه خویشوند» به خاطر عکس‌ها و فیلم‌های عجیب و غریبی است که از خود در اینستاگرام منتشر می‌کرد و سحر تبر نامی است که او برای خود در اینستاگرام برگزید.

در تصاویر  سحر تبر  گریم، فوتوشاپ و عمل‌ جراحی مشهود است؛ آن هم اعمال جراحی نامتعارفی که توسط یک پزشک جراحی زیبایی انجام شده و او از یک جایی به بعد فهمید با داشتن یک چهره عجیب و غریب و کارهایی همچون رفتن داخل سطل آشغال می‌تواند فالوئر یا دنبال کننده جذب کند و همین فالوئرها باعث شد خیل زیاد سفارش برای تبلیغ محصولات و افراد با رقم‌های بالا به سوی او روانه شود.

تصاویر  سحر تبر  در اینستاگرام روز به روز عجیب‌تر و ترسناک‌تر می‌شد و برای اینکه عجیب‌تر هم به نظر برسد اقدام به گریم‌های آنچنانی می‌کرد و بیش از پیش خود را ترسناک نشان می‌داد.

 

سحر تبر

پخش اعترافات سحر تبر در صداوسیما

۳۰ آبان ماه پس از دستگیری فاطمه خویشوند با نام مستعار سحر تبر، در بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دوم سیما در برنامه‌ای تحت عنوان «صریح درباره فرهنگ»، اعتراف‌های وی ضمن ابراز ندامت از اقداماتش پخش شد که بازخوردهای فراوانی نیز در شبکه‌های اجتماعی و افکار عمومی داشت.

یکی از بخش‌های این برنامه به اظهارات سیما فردوسی روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اختصاص داشت که عنوان کرد رفتارهای این شخص ناشی از اختلال‌های روانی است و باید قبل از رسیدن به این وضعیت بحرانی مورد توجه و درمان قرار می‌گرفت. سوابق درمانی فاطمه خویشوند نیز حکایت از وجود بیماری روانی در وی داشت.


خبرداغ:پرستو صالحی 13 ساعت زیر تیغ جراحی بود!+علت و عکس

 

سحر تبر

تداوم بازداشت سحر تبر و ارسال پرونده به دادگاه انقلاب

سعید دهقان وکیل مدافع فاطمه خویشوند در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی ایرنا درباره آخرین وضعیت این پرونده اظهار کرد: بعد از مطالعه پرونده فاطمه خویشوند، بنده و همکارم (پیام درفشان) به این نتیجه رسیدیم که تداوم بازداشت این نوجوان، نه تنها ضرورتی ندارد، بلکه از فلسفه قانونی بازداشت و نیز منطق قضایی به دور است. به همین دلیل، طی لایحه‌ای مستند و مستدل، تقاضای تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه را تقدیم دادگاه کردیم و اکنون در انتظار اتخاذ تصمیم شایسته قانونی از سوی مرجع قضایی هستیم.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه پرونده موکلش از سوی دادسرای ارشاد به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارسال شده، گفت: تاریخ تولد موکل (٢٦ خرداد ماه ١٣٨٠)، گویای این واقعیت است که اگرچه در تاریخ دستگیری (اوایل مهر امسال) بالای ١٨ سال بوده اما از آنجا که بنیان پرونده تشکیل شده برای تعقیب، به استناد اقداماتی است که در زمان وقوع، وی هنوز به سن قانونی رشد نرسیده بود و در واقع کودک محسوب می شده است، بنابراین اساساً و بر فرض وقوع جرم و ضرورتِ تعقیب و تشکیل پرونده قضایی، این اقدام برای کودکان و نوجوانانی در این سن، به طور مطلق در صلاحیت دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان است.

دهقان اضافه کرد: صرف نظر از اینکه صدا و سیما با چه مجوزی و بر اساس چه منطقی، پیش از اثبات اتهام وارده، اقدام به پخش برنامه‌ای با محوریتِ موکل کرده، آنچه مسلّم است اینکه اولاً حتی در همان برنامه نیز بر سوابق بیماری فاطمه خویشوند که گویای نظر روانپزشک متخصص در تلویزیون بوده، تاکید شده است. ثانیاً، تمامی اسناد و مدارک روانپزشکی موجود در مورد موکل نشان می دهد که حتی سال‌ها پیش از رسیدن به سن قانونی رشد، مبتلا به «افسردگی عمده» و «سایکوز» بوده و به همین دلیل، در سال ٩٤ در بیمارستان الغدیر بستری بوده است. همچنین بعدها و باز هم پیش از رسیدن به ١٨ سالگی به دلایل مشابه در بیمارستان فوق تخصصی روانپزشکی ٥٠٥ نزاجا و نیز بیمارستان روانپزشکی میمنت بستری بوده است.

وکیل فاطمه خویشوند ادامه داد: این وضع و شرایط بیماری، با توجه به تاکید روانپزشکان متخصص بر استفاده از داروی ترامادول و ضرورت مراقبت‌های ویژه پزشکی برای جلوگیری از حملات بیماری، نشان می‌دهد که نه تنها به دلیل صغر سن، بلکه حتی به دلیل شرایط حاکم بر بیماری خاص، جای موکل در زندان نیست و نگرانی خانواده موکل و ما به عنوان وکلای او از این منظر باید تحلیل شود.

وی افزود: در واقع، با توجه به مجموع این شرایط و تاکید بر اینکه موکل در زمان ارتکاب افعال مورد نظر فاقد سن قانونی رشد بوده و بنا بر اسناد موجود و اذعان برنامه تلویزیونی دارای بیماری به حدی است که بارها مرتکب خودزنی‌های شدید ناشی از افسردگی عمیق و اختلال چندشخصیتی شده است که این وضعیت «مورد تایید مرجع پزشکی قانونی نیز قرار گرفته و در پرونده موجود است»، حداقلِ انتظار از دادسرا این بود که وقتی به هر دلیل اقدام به آزادی تمامی متهمین دیگر پرونده کرده، نسبت به فک قرار بازداشت موکل که در زمان ارتکاب اعمال، هم فاقد سن قانونی و هم دارای بیماری روانی بنا بر تایید پزشکی قانونی بوده اقدام کند.

دهقان اظهار داشت: اکنون که این اتفاق صورت نگرفته و موکل با توجه به بیماری و کودکی با رنج فراوان در زندان به سر می‌برد و به نظر می رسد پرونده با وجود تعدد متهمین تا صدور حکم قطعی نیازمند زمان طولانی باشد، دادگاه می‌تواند نسبت به تبدیل قرار تامین از بازداشت به وثیقه اقدام کند تا ضمن تضمین حمایت قانونی از اشخاص بیمار و نیز فاقد سن قانونی در زمان ارتکاب افعال، اهداف مندرج در «دستور العمل حفظ کرامت و ارزش های انسانی در قوه قضاییه» تامین و بدین ترتیب، با فک قرار بازداشت و امکان آزادی موکل، شرایط برای اقدامات درمانی فوری فراهم شود.


خبرداغ:عکس دیده نشده از محسن افشانی کنار بازیگر زن معروف+عکس


تفهیم اتهام معاونت در افساد فی‌الارض به سحر تبر

پیام درفشان وکیل دیگر  فاطمه خویشند  گفت: باید توجه داشت در ماده یک قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب ۱۱ دی سال ۸۱ به طور صریح بیان شده است: «کلیه اشخاصی که به سن هجده سال تمام هجری شمسی نرسیده‌اند از حمایت‌های قانونی مذکور در این قانون بهره‌مند می‌شوند.»

این وکیل دادگستری افزود: در نتیجه برابر نوع نگرش ضابط پرونده که در راستای صیانت از امنیت روانی و اخلاقی کودکان و نوجوانان به دستگیری گسترده اشخاصی که از وضعیت سنی و روانی موکل سوء استفاده می‌کردند، اقدام کرده، سزاوار است برخورد حمایتی و مراقبتی از این نوجوان به عمل آمده و حداقل به طور موقت به مانند سایر متهمین بالغ پرونده که همگی آزاد هستند با صدور قرار تامین به نحوی که در توان خانواده وی باشد بتواند از محیط نامناسب زندان به ویژه اینکه نیازمند درمان نیز است، خارج شود.

درفشان اضافه کرد: در راستای صیانت از امنیت روانی جامعه و منافع ملی کشور، به طور قطع باید از بروز بسترهای مشابه مانند واقعه غم انگیز سحر خدایاری مشهور به دختر آبی ممانعت کرد و می‌توان با اتخاذ سیاست قضائی متناسب با تاکید رئیس قوه قضائیه مبنی بر رویکرد رافت و رحمت محور، با نوجوانی که بیمار نیز هست، رفتار کرد و باید از احتمال تکرار اینگونه وقایع که منجر به جریحه‌دار شدن احساسات عمومی جامعه می‌شود، دوری جست.

درفشان با بیان اینکه این پرونده در دادسرای ناحیه ۳۸ تهران موسوم به دادسرای امنیت اخلاقی تشکیل و توسط سرپرست دادسرا جهت رسیدگی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده، گفت: با توجه به تعدد متهمین پرونده که قهراً منجر به اطاله بیشتر مراحل و تشریفات دادرسی می‌شود و در نتیجه تا صدور حکم قطعی، زمان زیادی لازم خواهد بود، فک قرار بازداشت این متهم نوجوان که براساس قانون می‌بایست مورد اقدامات حمایتی و مراقبتی قرار گیرد و نیاز به درمان‌های تخصصی در محیط مناسب دارد از مسئولین امر مورد تقاضاست.

به گفته درفشان، در کیفرخواست صادره از سوی دادسرای ارشاد، معاونت در افساد فی‌الارض، تشویق به فساد از طریق تشویق جوانان به اباحه‌گری، توهین به مقدسات از طریق توهین به حجاب و تحصیل مال نامشروع به فاطمه خویشوند تفهیم شده است.

 

منبع:رکنا

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه
‍‍‍