کد خبر : 7978

محمدباقر قالیباف در گفتگوی تلویزیونی گفت: یارانه ها در سال آینده به هیچ وجه قطع نمی شود نه به صورت ارزی نه ریالی اما واقعا هدفمند می شود یعنی در جایی که باید هزینه می شود. ضمن اینکه ما یک یارانه دیگری می دهیم که باید در قالب ساختار بودجه اصلاح شود.

رئیس جمهور دلیل پرداخت یارانه معیشتی  را حمایت از اقشار مردم به خاطر فشار‌های اقتصادی و تحریم‌ها عنوان کرده و نوبخت علت این پرداخت را بازگرداندن عواید سهمیه بندی بنزین به مردم.از ۲۵ میلیون خانوار کشور، ۱۸ میلیون خانواریارانه معیشتی را می‌گیرند و ۷ میلیون خانوار هم از نظر اقتصادی توانمندترند، نمی‌گیرند. جمع افرادی که یارانه معیشتی را می‌گیرند ۶۰ میلیون نفرند.یارانه و یارانه ی معیشتی نیز دو چیز از هم مجزا هستند.با شروع سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در آبان ماه ۱۳۹۸، دولت طرح یارانه معیشتی خانوار را در دستور کار قرار داد یارانه معیشتی به ۶۰ میلیون نفر ایرانی  پرداخت می شود یارانه معیشتی جدا از یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود و قرار شد دهم هر ماه به حساب مشمولان واریز ‌شود. دولت برای خانوار‌های بالای ۵ نفر یارانه معیشتی در نظر نگرفته است افزایش یارانه معیشتی در بودجه 1400 در نظر گرفته شده است و پرداخت یارانه نقدی ادامه دارد

محمدباقر قالیباف در گفتگوی تلویزیونی گفت: یارانه ها در سال آینده به هیچ وجه قطع نمی شود نه به صورت ارزی نه ریالی اما واقعا هدفمند می شود یعنی در جایی که باید هزینه می شود. ضمن اینکه ما یک یارانه دیگری می دهیم که باید در قالب ساختار بودجه اصلاح شود.

وی با اشاره به حواشی ایجاد شده ناشی از افزایش قیمت بنزین، تصریح کرد: براساس آمارها حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد خانواده ها خودرو ندارند، ما در شرایط کنونی یارانه‌ای که در حوزه انرژی به خودروها می دهیم فرد مستضعف یا روستایی یا افراد ساکن در شهرستان ها که فاقد خودرو هستند یا مترو و اتوبوس ندارند شرایط متفاوتی به افراد ساکن در تهران و شهرهای بزرگ دارند، یارانه حمل و نقل ندهیم اما افرادی در تهران سکونت دارند که هرکدام از افراد خانواده دارای یک خودرو هستند و این به دور از عدالت است

قالیباف در مورد سوال مجری درباره گلایه پدری ساکن در مرزها که فرزندش در هنگام حمل گالن بنزین کشته شده بود و به قالیباف که در ناجا فعالیت داشته شکایت کرده بود، تصریح کرد: چطور پیرمرد روستایی ساکن در زهک که ۷۵ سال سن دارد این موضوع را متوجه می شود اما من رئیس مجلس این را متوجه نشوم چرا ما شجاعت تصمیم گیری نداریم. اصلاح ساختار بودجه به این موضوع برمی گردد.


در حل مشکلات مردم پای کار و همراه دولتیم

قالیباف یادآور شد: ما با دولت همکاری و کمک می‌کنیم و آن را وادار به کار می‌کنیم، از این که دولت به فکر معیشت افتاده است خوشحالیم، چه فرقی می‌کند طرح معیشتی که در مجلس تصویب شده است به نام دولت باشد که آن را انجام دهد مهم این است که به افراد نیازمند کمک کنیم.

وی افزود: هم اکنون جمعیت قابل توجهی که فقط حدود ۶ میلیون نفر هستند ۵ درصد برق مصرف می کنند که الان دولت که حل مشکل معیشت را دنبال می کنند گفته است که قیمت برق برای این افراد رایگان باشد ضمن اینکه قانون نیز در این مورد اشکال داشت و از زمانی که وزیر نیرو به این موضوع اشاره کرد تاکید کردیم که حتما آن را حل می کنیم و ظرف مدت ۴۸ ساعت ابلاغ کردیم، کار انجام شود ضمن اینکه این مسئله در مورد گاز هم وجود دارد و اینکه بخواهیم قیمت گاز را پلکانی کنیم چقدر قابل محقق شدن است. چند برابر کسی که با یک مشعل زندگی می کند با فردی که چندین خانه دارد و گاز مصرف می کند باید قیمت گاز را بپردازد بنابراین باید براساس کدملی افراد مصرف گاز را تعیین کنیم و این همان PIT است که در مصرف انجام می دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه، افزود: آقای نوبخت به این نکته اشاره کرده که غیر از ۲۵۰ هزار میلیارد که بخش های مختلف از جمله حوزه سلامت به عنوان بودجه پرداخت می شود بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می شود که آن ها را قشر خاصی از جامعه دریافت می کنند.

بنزین باید لیتری ۱۵۰۰ تومان سهمیه و ۳۰۰۰ تومان قیمت آزاد باش

 


بیشتربخوانید:جنجالی|پدر بی رحم دختر 6 ساله خود را با بز مرد49 ساله طاق زد!

 

 

  •  


وی در مورد این سوال که آیا تصمیم مجلس این است که قیمت بنزین افزایش پیدا کند، تاکید کرد: ما معتقد به همان لیتری ۱۵۰۰ تومان سهمیه و ۳۰۰۰ تومان قیمت آزاد هستیم، چرا خانواده ای که فاقد خودرو هستند از یارانه این بخش استفاده نکنند. این ظلم است و در ساختار بودجه باید اصلاح شود.

ارسال نظر

آراد برندینگ
راک ایران
آی پوتِیتو
سیر آنلاین
محیا کابل
تیکُل موتور اُیل
ونداد روفرشی
مای ریمل
آی زالو
باربری تاپ