کد خبر : 8214

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی منطقه ساری به مسافران نوروزی در مازندران هشدار داد تا با توجه به افزایش دما، از برپا کردن آتش در مناطق طبیعی و بوستان ها خودداری کنند.

به گزارش ستاره پارسی :

آتش سوزی در جنگل های مازندران  با توجه به افزایش محسوس دما دور از ذهن نیست.​ معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری با اشاره به افزایش محسوس دما تا روز چهارشنبه هفته جاری ، از مسافران و  گردشگران  نوروزی خواست از روشن کردن آتش در عرصه‌های طبیعی و بوستان‌ها خودداری کنند.


خبرداغ:جزئیات کشته شدن 14 جوان در جاده زاهدان

هواشناسی مازندران پیش از این از نفوذ جریانات گرم جنوبی و افزایش محسوس ۱۰ تا ۱۵ درجه ای دمای هوای استان تا روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد و اعلام کرد که سامانه گرم جنوبی علاوه بر افزایش دما، با وزش باد گرم شدید بویژه در ارتفاعات و دامنه های استان را در پی خواهد داشت که احتمال وقوع آتش سوزی در بوستان‌ها و عرصه‌های طبیعی مازندران را دوچندان می کند.

فتح‌الله غفاری با بیان اینکه تغییر  رنگ بندی کرونایی  و اعلام وضعیت زرد و آبی در مناطق مختلف مازندران، افزایش حضور مسافران و گردشگر در ایام نوروز امسال در این استان را در پی داشته است، افزود : مسافران و گردشگران در صورت روشن کردن آتش در بوستان‌ها و عرصه‌های طبیعی و جنگلی، قبل از ترک محل از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنند.

وی از برپایی گشت‌های نوروزی در اداره کل مناطبع طبیعی ساری و دیگر ادارات تابعه در ایام تعطیلات نوروزی امسال با هدف حفاظت از عرصه‌های طبیعی در برابر حوادث غیرمترقبه از جمله حریق در بوستان‌ها و عرصه‌های جنگلی خبر داد و اظهار داشت : در همین راستا، مجریان حفاظت از عرصه‌های طبیعی نیز ملزم به برپایی گشت‌های نوروزی در بوستان‌ها هستند.

غفاری با اشاره به شرایط مطلوب آب و هوایی و تغییر رنگ بندی  کرونایی  و اعلام وضعیت زرد و آبی در مناطق مختلف مازندران گفت که حضور مردم در بوستان‌های جنگلی و عرصه‌های طبیعی، علاوه بر افزایش حریق در مناطق جنگلی، خطر شیوع و انتقال ویروس کرونا را بیش از پیش افزایش می‌دهد.


خبرداغ:علیرضا جهانبخش پیراهنش را به مزایده گذاشت! + فیلم و علت

وی افزود : با توجه به وضعیت شکننده مازندران در برابر ویروس  کرونا  و با هدف قطع زنجیره انتقال بیماری کووید ۱۹، مردم باید در ایام تعطیلات نوروزی ضمن خوددادری از سفر، از حضور در بوستان‌های جنگلی و عرصه‌های طبیعی نیز به طور جدی خودداری کنند.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی منطقه ساری گفت: هرگونه سهل‌انگاری یا عادی‌انگاری شرایط کنونی می‌تواند موج شدیدتر و جدی‌تری را نسبت به پیک‌های قبلی ایجاد کند و بی‌احتیاطی مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، می تواند مازندران را وارد موج چهارم کرونا کند.

غفاری با اشاره به خروج مازندران از وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی ، افزود : تا زمانی که مازندران در شرایط قرمز و نارنجی کرونایی قرار داشت، تمام بوستان‌های جنگلی تعطیل بود و از حضور مردم در این اماکن نیز جلوگیری می‌شد ، اما در شرایط فعلی، هیچ اهرم اجرایی برای جلوگیری از ورود مسافران به بوستان‌ها و عرصه‌های جنگلی وجود ندارد.

معاون اداره کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری به مردم توصیه کرد که با هدف حفظ سلامت جامعه، قطع زنجیره انقال ویروس کرونا و جلوگیری از وقوع آتش سوزی‌های احتمالی در مناطق جنگلی، در ایام تعطیلات نوروزی مسافرت نکنند و در صورت حضور در بوستان‌ها و روشن کردن آتش، ماسک و دستکش و دیگر وسایل حفاظت فردی را داخل سطل زباله بیندازند و قبل از ترک محل، نسبت به خاموش بودن آتش اطمینان کسب کنند.


خبرداغ:آزارجنسی زن بی گناه بخاطر کمک به مردان جوان!

استان مازندران ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که ۸۷ درصد ازاین مساحت را اراضی منابع طبیعی و مراتع تشکیل می دهند. حوزه منابع طبعی مازندران منطقه ساری حدود ۷۰ درصد از اراضی ملی و جنگل های استان را زیر پوشش مدیریتی خود دارد./ایرنا

ارسال نظر