کد خبر : 8515

در آیین رونمایی از کتاب های "استکاتو" و "اندیشه های یک مدیر تراز" عنوان شد:

از دو کتاب "استکاتو" و "اندیشه های یک مدیر تراز" به قلم عیسی بزرگ زاده با حضور جمعی از صاحب‌نظران حوزه ادب و هنر، جامعه‌شناسی و محیط‌زیست رونمایی شد.

به گزارش ستاره پارسی :

 

به گزارش شمانیوز ؛ از دو کتاب "استکاتو" و "اندیشه های یک مدیر تراز" به قلم عیسی بزرگ زاده باحضور دکتر فاضلی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، محمد درویش، کنشگر اجتماعی-محیطزیستی، فرهاد توحیدی، فیلمنامه نویس ، شهاب آگاهی، کارگردان تاتر و فریاد ناصری، کارشناس ادبیات و فلسفه و مدیر نشر حکمت کلمه و عیسی بزرگ‌زاده نویسنده رونمایی شد.

 

بنابراین گزارش محمد درویش، کنشگر اجتماعی-محیطزیستی، در آیین رونمایی از این آثار گفت:  به عنوان یک کنشگر اجتماعی برای اولین بار شاهد حضور فعالان حوزه آب در ادبیات بودم و با تبریک به نویسنده این آثار، این نقطه را شروع درک عمیقی تری برای گفتگو و تلاشی برای پیوند میان محیط زیست و فعالان آب می‌دانم.

 

درویش با اشاره به برخی  جزئیات در کتابهای بزرگ‌زاده گفت: این آثار یادآور آثار فاخر داستانی است و پرسش این است که چه اتفاقی افتاده که بزرگ‌زاده تصمیم به این کار گرفته است.

بزرگ‌زاده در پاسخ گفت: به‌رغم همه تلاشهای که برای اعمال دیدگاههای فنی در تعریف و پیدایش پروژه‌های توسعه‌ای در گذشته شده است، متاسفانه شرایط توسعه مطلوب نیست و ما در کشور با توسعه مخرب رو‌به‌رو هستیم. ده، پانزده سال پیش تصور می‌کردم که اشکال در کم دانشی است، اکنون فکر می‌کنم که دانش توسعه پایدار در کشور هست. بیشتر کسانی که در این حوزه‌ها کار می کنند از تبعات توسعه مخرب آگاهند ولی ما باز با توسعه نامتوازن طرف هستیم. به این نکته رسیدم که مشکل در دانستن نیست، در باور و ایمان به توسعه پایدار است. وقتی جامعه‌ای به این نقطه می رسد دیگر کار دانشی، سیاسی و... جواب نمی دهد باید کار فرهنگی کرد.

بزرگ زاده عنوان کرد: بنابراین از سه یا چهار سال  گذشته شروع به نوشتن این کتاب ها کردم که تاکنون حداقل 20 بار بازنویسی شده است. وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: این اتفاق خوبی است که ادبیات و هنر باعث گفتگوی آرام در بین صاحب نظران محیط زیست و مهندسین می شود.

**آثار بزرگ زاده قابلیت تبدیل به فیلمنامه سینمایی دارد

بنابراین گزارش فرهاد توحیدی،فیلنامه نویس برجسته کشور با اشاره به آثار فاخر بزرگ زاده گفت: "استکاتو" از بهترین آثار داستانی است و با توجه به شخصیت پردازی و تصویرسازی ها انجام شده، سه تا چهار داستان از کتابهای استکاتو قابلیت تبدیل شدن به فیلمنامه سینمایی یا سریال را دارند.

 

وی با نام بردن از برخی آثار ادبی در گذشته که تا حدودی به این فضا – زمین و جامعه دهقانی- نزدیک شده اند، افزود: این داستان‌ها اتفاق خیلی بزرگی است و به جرأت می توان گفت در حوزه ادبیات پیش از این، چنین چیزی وجود نداشته است. این کار توانمندی عیسی بزرگ زاده را نشان می دهد که چگونه بر روی لبه تیغ حرکت کرده و بخوبی توانست از عهده این کار برآید.

**کتاب " استکاتو " تلفیق علم و هنر

بنابراین گزارش، دکتر فاضلی، جامعه‌شناس با اشاره به تلفیق فن آوری و هنر در آثار بزرگ زاده گفت: بزرگ زاده بیش از دو دهه مسئول کنترل  کیفیت بخش های سازه ای پروژه‌های بزرگ بوده است و تجربیات و یافته‌های خود را در قالب ادبیات به رشته تحریر دراورده است.

وی افزود: این انکار گذشته نیست بلکه یک جهش است که حاصل یک جریان اجتماعی است. در واقع داستان هایی که در کتاب "استکاتو" به رشته تحریردر آمده است با عقبه‌ی علمی و فنی، حاصل به بار نشستن یک دهه گفتگو است. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بیان یافته‌ها فنی به زبان هنر و ادبیات، ضمن تلطیف نکته‌ها و پیام‌ها باعث گسترش این پیام‌ها در میان مخاطبان بیشتر می‌شود.

 

**آثار نمایشی بزرگ زاده متنی برای آینده است

بنابراین گزارش، شهاب آگاهی، کارگردان تئاتر با اشاره به توانمندی نویسنده‌ی کتاب های "استکاتو" و "اندیشه های یک مدیر تراز" در جذب مخاطب و استفاده از بیان شاعرانه گفت: هنگام مطالعه این آثار هیچ ذهنیتی در خصوص نویسنده ی آنها که از مدیران تراز اول وزارت نیرو باشد نداشتم.از این رو آثار بزرگ زاده را فارغ از یک مدیر دیدم.  

وی افزود: پس از خواندن قصه اول، به کوه، طبیعت، رودخانه جذب شدم؛ و خودم را مانند اسکی‌بازی دیدم که از زردکوه بالا می‌رود. زبان اثر میان شعر و ناشعر حرکت می کند و این در اثر می‌نشیند. با آقای توحیدی موافقم که داستانهای استکاتو ظرفیت خوبی برای سینمایی شدن دارند. وی با اشاره به نمایش "وقتی ما مردگان بر‌می‌خیزیم" ایبسن گفت: .به نظرم متن نمایشی بزرگ‌زاده، متنی برای آینده است.

**استقبال عمومی از دو اثر "استکاتو" و "اندیشه های یک مدیر تراز"

بنابراین گزارش، دکتر فریاد ناصری، کارشناس ادبیات و فلسفه و مدیر نشر حکت کلمه در سخنانی به تبیین نقش آثار بزرگ‌زاده در ادبیات توسعه و محیطزیست پرداخت. وی با اشاره به "ایجاد انگیزه در مخاطب" به عنوان یکی از ویژگی های مهم آثار بزرگ زاده گفت: هنوز مانده صدای این داستان‌ها در ادبیات شنیده شود.

وی با توجه به استقبال خوانندگان ازاین دو اثر به ویژه "استکاتو" گفت ما برآن شدیم تا چاپ دوم را طی اواخر تیرماه امسال با ویرایش جدید منتشر کنیم.

3a8522b0-a97b-4d00-9fcd-d33489127370

41551c50-dda6-4009-a85d-22252f182c72

ارسال نظر