کد خبر : 8911

واکسن آسترازنکا | واکسن آسترازنکا بزنیم یا نه | واکسن آسترازنکا بهتره یا سینوفارم | واکسن آسترازنکا چیست؟

خبر مهم برای خواستاران واکسن آسترازنکا.

به گزارش ستاره پارسی :

کدام مرکز واکسن آسترازانکا دارد؟ این سوالی است که افرادی که واکسن آسترازنکا را در دز اول واکسیناسیون تزریق کردند این روزها درگیر آن هستند. از سوی دیگر به دلیل اینکه تنها واکسنی که در ایران موجود است و افراد می توانند آن را تزریق و بدون مشکل به کشورهای اروپایی سفر کنند دریافت کنند واکسن آسترازنکا است برای افرادی که به دلایل مختلف از سفر تا موارد تجاری و همایش های علمی نیاز به سفر به کشورهای مختلف را دارند مورد توجه است .حال در ایران کجا می توان واکسن آسترازنکا یافت و تزریق کرد.

 در همه مناطق واکسن آسترازنکا موجود نیست .یکی از راه های یافتن مراکزی که واکسن آسترازنکا دارند مراجعه به مسیریاب بلد است که اکثر محل از موجودی های انواع واکسن در ایران را اعلام می کند.

واکسن آسترازنکا

 

پرسش و پاسخ

 • واکسن آسترازنکا چه مشخصاتی دارد؟
  برخی عوارض گزارش شده برای واکسن‌های مبتنی بر فناوری mRNA، بسیاری از کشورها را به سمت واکسن‌هایی سوق داده که فناوری آن سال‌هاست مورد استفاده قرار میگیرد و از نظر علمی جواب خود را پس داده است. یکی از این واکسن‌ها، «آسترازنکا» است که با توسط محققان دانشگاه آکسفورد توسعه داده شد و توسط هند در حال تولید انبوه است. این واکسن اخیرا در سبد کواکس -اتحادیه جهانی تأمین واکسن- قرار گرفته است و به کشورهایی که در صف قرار گرفته‌اند، از جمله ایران،‌ تحویل داده خواهد شد. در این گزارش به بررسی فناوری مورد استفاده در واکسن آسترازنکا و ویژگی‌های آن پرداخته‌ایم. * تولید پادتن با تزریق واکسن آسترازنکا واکسن آسترازنکا-آکسفورد به نام «AZD1222» از یک ویروس بی‌ضرر، یک آدنوویروس عامل سرماخوردگی برای انتقال ژن‌های سازنده پروتئین گل‌میخی سطح کروناویروس به درون سلول‌ها استفاده می‌کند و سلول‌ها را وادار به ساختن این پروتئین‌ها می‌کند که سپس باعث تحریک دستگاه ایمنی و تولید آنتی‌بادی ضد کروناویروس می‌شود. در واقع واکسن آسترازنکا «ویروسدار» است؛ یعنی نسخه‌ای از ویروس است که به طور معمول شامپانزه‌ها را آلوده می‌کند و با بخشی از کروناویروس موسوم به «پروتئین سنبله» اصلاح شده است تا محرک سیستم ایمنی بدن باشد. واکسن، هنگامیکه در سلول‌های انسانی قرار گرفت باید به تحریک تولید آنتی بادی هایی که ویروس را تشخیص می‌دهند، کمک کند. نتایج آزمایش‌های انجام شده روی ۱۰۷۷ نفر که به آنها واکسن مشترک شرکت دارویی آسترازنکا با همکاری دانشگاه اکسفورد تزریق شده موفقیت‌آمیز بوده و بدن آن‌ها پادتن‌هایی تولید کرده است که می‌توانند به جنگ ویروس کرونا برود.
 • واکسن آسترازنکا از چه کشورهایی وارد ایران شد؟
  در اوایل تولید و خرید واکسن کرونا، ایران با عضویت در کوواکس برای دریافت بیش از 16 میلیون دز واکسن آسترازنکا اقدام کرد. کوواکس توسط تعدادی از سازمان‌های بین المللی ازجمله سازمان بهداشت جهانی (WHO) و یونیسف اداره می‌شود. با این حال تاکنون کوواکس تنها حدود 2 میلیون و 150 هزار دز واکسن آسترازنکا به ایران اعطا کرده که این واکسن‌ها ساخت کشورهای کره‌جنوبی و ایتالیا است. ژاپن اخیرا 2.9 میلیون دز واکسن آسترازنکا رایگان در اختیار ایران قرار داد. در این میان بخش خصوصی هم برای واردات واکسن اقدام کرد اما تنها حدود 315 هزار دز موافق به واردات شد. گفته شد این واکسن آسترازنکا ساخت کشور روسیه است.
 • آیا با واکسن آسترازنکا کرونا می‌گیریم؟
  این واکسن حاوی هیچ ویروس زنده‌ای نیست، بنابراین نمی‌تواند افراد را بیمار کند. آسترازنکا از بخشی از پروتئین ویروس ساخته می‌شود. این واکسن توسط شرکت دارویی آسترازنکا با همکاری دانشگاه آسفورد کشف شد.
 • قیمت واکسن آسترازنکا چقدر است؟
  قیمت هر دز واکسن آسترازنکا 3 یورو است. شرکت تولیدکننده این واکسن تا کنون سیاستی را در پیش گرفتند که واکسن را بدون گرفتن هیچ سودی و با هزینه تولید به فروش برسانند. از این رو آسترازنکا ارزانترین واکسنی است که برای کرونا ساخته شده است. با این حال اخیرا مدیران این شرکت اعلام کردند که نمی‌توانند این سیاست را تا ابد ادامه دهند و به زودی قیمت محصول خود را افزایش خواهند داد.
 • عوارض واکسن آسترازنکا چیست؟
  مانند دیگر واکسن‌ها و داروهای موجود در جهان، واکسن آسترازنکا عوارض جانبی هم دارد. یک نفر از هر 10 نفر ممکن است احساس خستگی، کبودی، درد یا خارش در بازوی و محل تزریق واکسن، سردرد، درد عضلانی، حالت تهوع و تب را تجربه کند. بیش از یک نفر در 100 نفر ممکن است قرمزی یا تورم در محل تزریق، اسهال و استفراغ را تجربه کند. یک نفر در هزار نفر کاهش اشتها، سرگیجه، خواب آلودگی، تعریق و متورم شدن غدد لنفاوی را تجربه می‌کند.
ارسال نظر