کد خبر : 8966

واکسن کرونا | واکسن سینوفارم | واکسن سینوفارم مال کجاست؟ | واکسن سینوفارم بهتر است یا آسترازنکا

افرادی که واکسن سینوفارم را تزریق کرده اند حتما بخوانند.

به گزارش ستاره پارسی :

واکسن سینوفارم ساخته کشور چین است. واکسن سینوفارم یکی از واکسن هایی که با کرونا مقابله می کند. واکسن سینوفارم عوارضی نیز به همراه دارد ولی اینکه کدام واکسن بهتر است ذهن هر ایرانی را مشغول کرده است. در این مطلب نکات جالبی درباره واکسن سینوفارم ذکر شده است.

موسسه محصولات بیولوژیکی پکن در چین واکسن کووید ۱۹ را تولید کرده است. از بین واکسن‌های کووید ۱۹ که شرکت‌های چینی تولید کرده‌اند، واکسن موسسه مذکور اولین واکسنی است که سازمان جهانی بهداشت استفاده از آن را در برابر ویروس کرونا بلامانع اعلام کرده است.

سازمان جهانی بهداشت مجوز استفاده اورژانسی از واکسن سینوفارم را از۱۷ اردیبهشت سال ۱۴۰۰ (۷ مه ۲۰۲۱) ، حدود ۴ ماه پس از مجوز سازمان ملی تجهیزات پزشکی چین در۱۰ دی ماه ۱۳۹۹ (۳۱ دسامبر ۲۰۲۰)، صادر کرد. ۴۲ کشور دیگر از جمله مجارستان، ونزوئلا و سریلانکا نیز این واکسن را تأیید کرده‌اند، اما آژانس ارزیابی محصولات دارویی اروپا (EMA) هنوز آن را برای استفاده در اتحادیه اروپا بررسی نکرده است.

موسسه محصولات بیولوژیکی پکن از تکنولوژی مناسبی برای تولید واکسن سینوفارم علیه ویروس کووید ۱۹ استفاده کرد. واکسن شامل دو دوز ویروس غیر فعال شده برای تحریک سیستم ایمنی بدن است.

واکسن سینوفارم حاوی ویروس سارس است که با ماده شیمیایی به نام بتا پروپیولاکتون تغییرات درمانی در آن ایجاد شده است. این ماده شیمیایی به ساختار ژنتیکی ویروس متصل شده و مانع از تکثیر و ایجاد کووید ۱۹ می‌شود. این واکسن همچنین حاوی مواد کمکی به شکل هیدروکسید آلومینیوم است. مواد کمکی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در پاسخ به واکسن‌ها می‌شوند.

هنگامی که فردی واکسن را دریافت می کند، سیستم ایمنی بدن وی ویروس غیرفعال شده را خارجی تشخیص داده و آنتی بادی هایی علیه آن ایجاد می کند. حال اگر فرد واکسینه شده با ویروس سارس هم تماس داشته باشد، سیستم ایمنی بدن وی در برابر آن مصونیت دارد.

سازمان جهانی بهداشت واکسن سینوفارم را برای افراد ۱۸ سال به بالا با فاصله ۳ تا ۴ هفته بین دو دوز توصیه می کند. آژانس بهداشت جهانی اثر کلی واکسن را حدود ۷۸ درصد برآورد می کند، از سوی دیگر بیان می‌کند که اطلاعاتی در خصوص آزمایش بر روی بزرگسالان بالای ۶۰ سال وجود ندارد.

عوارض جانبی شایع

اطلاعات منتشر شده ای برای حمایت از واکسن سینوفارم این موسسه وجود ندارد. فقط یک سری اطلاعات از مراحل اول و دوم آزمایشی که روی حدود ۶۰۰ داوطلب انجام شده در مجلد The Lancet Infectious DiseasesTrusted Source منتشر شده است. نویسندگان مقاله گزارش دادند که واکسن ایمن بوده و آزمایش روی شرکت کنندگان موفقیت آمیز بود.

شایع‌ترین عوارض جانبی گزارش شده در این آزمایش تب و درد در محل تزریق بود. سازمان جهانی بهداشت داده های مربوط به ایمنی سه آزمایش بالینی را بررسی کرد، این داده ها از ۱۶ هزار و ۶۷۱ شرکت کننده ای بود که واکسن سینوفارم را دریافت کرده بودند. بیشتر این داده ها مربوط به مردان ۱۸ تا ۵۹ ساله است.

بر اساس این داده ها، شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از سردرد، خستگی، درد در محل تزریق. این عوارض جانبی مشابه سایر واکسن های مجاز کووید ۱۹ بوده و اکثر آنها خفیف تا متوسط بودند.

عوارض جانبی جدی

سازمان جهانی بهداشت دو عارضه جانبی جدی را که احتمالاً با واکسن مرتبط بودند، شناسایی کرد. تهوع شدید و یک اختلال عصبی نادر که به آنسفالومیلیت حاد معروف است. همچنین یک تشخیص ترومبوس (لخته خون) در گروهی که این واکسن را زدند، وجود داشت.

سازمان جهانی بهداشت پس از اعطای مجوز به این واکسن اطلاعاتی در خصوص ایمنی آن که در خلال توزیع این واکسن در چین به دست آورده بود، مطرح کرد. در میان ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری که تا ۱۰ دی ۱۳۹۹ (۳۰ دسامبر ۲۰۲۰) این واکسن را در چین دریافت کرده بودند ، ۱۴۵۳ مورد عوارض جانبی گزارش شده است.

این عوارض جانبی شامل واکنش های موضعی مانند قرمزی و تورم در محل واکسیناسیون بود. همچنین ۲۰۲ مورد تب وجود داشت که ۸۶ مورد از آنها شدید بود. اگرچه ۱۱ مورد از علائم عصب صورت گزارش شده بود، اما ارزیابی کنندگان به این نتیجه رسیدند که این موارد با واکسن ارتباطی ندارد.

ایمنی در افراد مسن

از بین ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار دوز واکسن سینوفارمی که به افراد مسن بالای ۶۵ سال در چین تزریق شد، داده‌هایی در خصوص ایمنی این واکسن دریافت گردید و حاکی از آن بود که شایع‌ترین عوارض جانبی این واکسن شامل سرگیجه، سردرد، خستگی، تهوع، تب، استفراغ و درماتیت آلرژیک است. هیچ عارضه جانبی جدی برای این گروه سنی گزارش نشده است.

 

پرسش و پاسخ

 • واکسن سینوفارم مال کجاست؟
  واکسن «سینوفارم» توسط کشور چین ساخته شده و به بازار عرضه شده است. در اوایل سال ۲۰۲۰ موسسه زیستی بیجینگ و شرکت دولتی سینوفارم چین اقدام به تولید واکسن کووید-۱۹ به نام BBIBP-CorV کردند. در ماه ژوئن همین سال محققان گزارش کردند که این واکسن نتایج امیدوارکننده‌ای در میمون‌های ایجاد می‌کند. بعد از آن نتایج کارآزمایی‌های بالینی فاز یک و دو نیز نشان داد که واکسن هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نمی‌کند و این در حالی است که در افراد دریافت‌کننده واکسن آنتی‌بادی علیه کووید-۱۹ ایجاد می‌شود. در ماه جولای نیز کارآزمایی بالینی فاز سه در امارات متحده عربی، مراکش و پرو آغاز شد و در نهایت در ماه می ۲۰۲۱ توسط سازمان جهانی بهداشت تاییدیه دریافت کرد. در تاریخ ۲۹ ژانویه مجارستان به عنوان اولین کشور اروپایی استفاده از این واکسن را مجاز دانست و اعلام کرد که از واکسن چینی استفاده می‌کند و در حال حاضر بیش از ۴۰ کشور مجوز استفاده اضطراری از واکسن سینوفارم را صادر کرده‌اند.
 • واکسن سینوفارم بزنیم یا نه؟!
  پژوهشگران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ معتقدند که با توجه به تفاوت واکسن سینوفارم چین با واکسن‌های دیگر از نظر پلتفورم استفاده‌شده (ویروس غیرفعال)، استفاده از این واکسن می‌تواند منع مصرف کم‌تری داشته باشد. این واکسن یکی از واکسن‌های پرمصرف در دنیا است. با توجه به این‌که در شرایط فعلی بهترین واکسن، در دسترس‌ترین واکسن کووید-۱۹ است، در صورت دسترسی به واکسن سینوفارم و قرار گرفتن در گروه‌های دارای اولویت واکسن، در استفاده از آن تردید نشود.
 • واکسن سینوفارم بهتر است یا آسترازنکا؟
  نکته قابل توجه آن است که واکسن کرونا نیز مانند هر نوع واکسن دیگری با پلتفرم‌های مختلف می‌تواند برای تزریق‌کنندگان عوارضی داشته باشد که درجه و گرید آن بستگی به نوع و پلتفرمش می‌تواند کم یا زیاد باشد. سینوفارم و برکت کم‌عارضه‌ترین واکسن‌های تزریق‌شده در ایران واکسن های کرونای استفاده شده در ایران نیز مانند سایر نقاط دنیا دارای درجاتی از واکنش‌های موضعی و سیستماتیک هستند که معمولا تا ٧ روز خود به خود از بین می‌رود اما نکته قابل توجه آن است که بر اساس گزارش اخیر، به نظر می‌رسد این واکنش‌ها در واکسن‌های سینوفارم و برکت که مبتنی بر پلتفرم ویروس غیر فعال است، بروز کمتری دارد.
 • عوارض واکسن سینوفارم چیست؟
  عوارض بعد از تزریق واکسن‌های اسپوتنیک ، استرزنکا، سینوفارم و برکت با یکدیگر مقایسه شده‌اند و در نهایت براساس آیتم‌های همچون قرمزی، گرمی، خارش، تورم، درد، سفتی، کبودی، تب، تهوع، ناخوشی، لرز، سردرد، درد مفاصل، درد عضلات و خستگی واکسن‌های سینوفارم و برکت اکثرا درصد کمتری از عوارض را در ٧ روز بعد از تزریق از خود به جای گذاشته‌اند. آن چیزی که ممکن است مورد توجه قرار گیرد اینست که براساس مطالعه انجام شده میزان ابتلا به بیماری کرونا بعد از تزریق واکسن در واکسن‌های سینوفارم و اسپوتنیک مشابه است و از این میزان واکسن استرزنکا تقریبا دوبرابر بیشتر از این دو واکسن امکان ابتلا به بیماری کرونا را داشته است. البته این مطالعه زمانی انجام شده که اکثر افرادی که واکسن استرزنکا را دریافت کردند هنوز دُز دوم واکسن خود را تزریق نکرده اند.
ارسال نظر