کد خبر : 1600

متن دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان با ترجمه دعا و شرح فرازهای دعا را در این قسمت از سایت ستاره پارسی می توانید مشاهده کنید.

به گزارش ستاره پارسی :

به گزارش ستاره پارسی؛ یکی از اعمالی که در ماه رمضان به آن توصیه زیادی شده است خواندن دعا است . در روایات آمده است که دعای فرد روزه دار رد نمی شود و مستجاب خواهد شد.

ماه رمضان

باید به این نکته توجه کرد که هر گرفتاری و مشکلاتی که برای انسان پیش می آید نتیجه اعمال و گناهان خود اوست همانطور که در قرآن نیز آمده است خدا برنامه‌های مردم را عوض نمی‌کند و آن‌ها را گرفتار بلا نمی‌کند مگر اینکه خودشان را تغییر دهند. در ادامه متن و ترجمه و شرح دعای روز چهاردهم ماه رمضان را مشاهده می کنید.

 

در این روز از ماه مبارک رمضان از خدای خود می خواهیم ما را به خاطر گناهان لغزش هایمان مواخذه نکند و از خطاهای و بیهودگی های ما بگذرد و ما را نشانه تیر بلاها قرار ندهد.

 

دعای روز چهاردهم ماه رمضان

اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ خدایا مؤاخذه نکن مرا در ایـن روز به لغزش‌ها

واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ و درگذر از من در آن از خطاها و بیهودگی‌ها

ولا تَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ و قرار مده مرا در آن نشانه تیر بلاها و آفات

بِعِزّتِکَ یا عزّ المسْلمین. ای عزت دهنده مسلمانان.

شرح دعای روز چهاردهم ماه رمضان

ماه رمضان

خواندن نماز اول وقت

اللهم لاتواخذنی فیه بالعثرات

کسی که نماز اول وقت نمی‌خواند و به کارهای دنیوی خود ادامه می‌دهد ، نماز اول وقت انسان را نفرین می‌کند و می‌گوید : «خدایا ضایع کند تو را که من را ضایع کردی!» این در حالی است که اگر مسلمانی اول وقت نماز بخواند، نما ز او را دعا می‌کند و می‌گوید: «خدا حف۰کند تو را که من را حف۰کردی» و زندگی رو به روال می‌افتد

 

گاهی آدم می‌لغزد و ایمانش ضعیف می‌شود و تقوایش از بین می‌رود. گناهان آدمی همان لغزش است و باید از خدا بخواهد که مؤاخذه نشود.

 

خدا در اثر گناه به غضب می‌آید و سیل و زلزله و بلایای طبیعی همه آثار گناه است. گاه مردم توجه نمی‌کنند که غالب این اتفاقات و تصادفات به علت انجام گناه است.

 

واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ

«اقاله» کن و گناهان ما را بیامرز. در دعای کمیل هم این لفظ است که خدایا لغزش‌های ما را اقاله کن؛ یعنی ما را بدون هزینه ببخش. در مورد معامله نیز چنین لفظی در فقه وجود دارد. یعنی فروشنده و خریدار حق فسخ معامله را تا زمانی که با یکدیگر هستند، دارند. اما بعد از جدایی و بدون دلیل نیز اگر مشتری جنس را پس آورد، کاسب مستحب است آن را قبول کند. مثلاً شخصی یک ظرف ماست می‌خرد و به منزل می‌برد و متوجه می‌شود که پیش از وی ظرف ماست دیگری نیز خریداری شده است. در این حالت اگر ظرف ماست را به فروشنده باز گرداند، مستحب است وی آن را بپذیرد و پول آن را عیناً پس دهد.

 

ولا تَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ

خدایا من را تیر بلا قرار مده. سیل و رانش زمین یعنی همان تیر! هواپیما در آسمان پرواز می‌کند و ناگاه روی ساختمانی فرود می‌آید و همه ساکنان آن از بین می‌روند. این غرض و تیر بلاست که حاصل گناه و خطاهای ماست.

 

تمام پیش‌آمدهایی که می‌شود همه نتیجه گناهان ماست .

 

آیه قرآن می‌فرماید: «هر گرفتاری برای شما پیش می‌آید، دسترنج خودتان است.» هر چه بکاری همان را درو می‌کنی. از گندم، گندم و از جو، جو می‌روید.

 

بِعِزّتِکَ یا عزّ المسْلمین

به عزت خودت، این دعاها را درباره ما مستجاب کن! ای کسی که عزت مسلمین با توست.

 

ارسال نظر