کد خبر : 2616

محققان در چین یک ویروس جدید از رشته ویروس‌های آنفلوانزا پیدا کرده‌اند که می‌تواند بعد از کرونا، دومین بیماری خطرناک جهان باشد.

محققان چینی نوعی آنفلوانزای جدید به نام G۴ EA H۱N۱ را در خوک ها شناسایی کرده اند که می تواند بیماری همه گیر احتمالی بعدی باشد.

 

این تحقیق که برای اولین بار در روزنامه علمی پناس در روز دوشنبه منتشر شد، به جزئیات چگونگی آلوده شدن افراد در تماس با خوک ها پرداخته است.

 

خوک ها غالباً میزبان واسطه ای هستند و یا مخازنی برای ویروس هایی که دارای بیماری همه گیر هستند، ایجاد می کنند.

 

محققان در چین از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ خوک ها را برای مطالعه ویروس های آنفلوانزا مورد بررسی قرار داده و به مردم در مورد هرگونه منابع آسم همه گیر در آینده هشدار می دهند.

 

این محققان می گویند: نوع جدید آنفلوانزا که اخیراً با نام G۴ EA H۱N۱ شناسایی شده است، می تواند یکی از این موارد باشد. ویروس G۴ تمامی ویژگی های بارز یک ویروس همه گیر را دارد و می تواند بعد از کرونا دومین بیماری خطرناک جهان باشد.

 

محققان دریافتند که ویروس های G۴ قادر به اتصال به گیرنده های انسانی هستند و می توانند خود را در سلول های موجود در مجاری هوایی انسان تکثیر کنند. همچنین شواهدی وجود داشت که ویروس را می توان از طریق ذرات معلق در هوا منتقل کرد.

 

نوع آنفلوانزا (A (H۱N۱، که اغلب به آنفلوانزای خوکی گفته می شود، منبع اولین بیماری همه گیر آنفلوانزا قرن بیست و یکم در سال ۲۰۰۹ بوده است.

 

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت، بیشتر موارد خفیف بود، اما در سطح جهان تخمین زده می شود که آنفلوانزای خوکی سال ۲۰۰۹ منجر به مرگ ۴۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر شده است.

 

مطالعه ای در مورد ۳۴۰ نگهبان خوک ها که با این حیوان در تماس بوده اند، نشان داد که ۱۰ درصد از نگهبانان به G۴ EA H۱N۱ مبتلا شدند.

 

این پژوهشگران می گویند: چنین عفونتی، نگرانی هایی را برای احتمال تولید ویروس های همه گیر ایجاد می کند.

 

محققان توصیه می کنند که کنترل G۴ EA H۱N۱ در خوک ها و نظارت بر آن در انسان، به ویژه کارگران صنعت خوک، باید در اسرع وقت اجرا شود.

 

این ویروس جدید ممکن است هنوز تهدید بزرگی برای انسان نباشد، اما نباید آن را نادیده بگیریم.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

 

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه
‍‍‍