کد خبر : 10339

اپراتور ایرانسل

ماجرای تبعیض در فیلترینگ اپراتورها/ این بار ایرانسل

سرویس پوش نوتیفیکیشن اپل و iMessage روی اینترنت اپراتور ایرانسل از دسترس خارج شد.

ماجرای تبعیض در فیلترینگ اپراتورها/ این بار ایرانسل

همچنین امروز خبر رسید گوگل اسکالر نیز با اینترنت اپراتور ایرانسل در دسترس نیست.

بررسی‌های دو روز گذشته نشان می‌دهد مشترکین ایرانسل، چند سرویس اپل همچون iMessage و پوش نوتیفیکیشن از اپ‌های مختلف را روی دستگاه‌های خود دریافت نمی‌کنند و عملکرد سیستم عامل‌های اپل تا حدی مختل شده است. این در حالی است که این مشکل در اینترنت سایر اپراتورها دیده نمی‌شود. از یک سو احتمال یک اختلال در فیلترینگ و از سوی دیگر نیز احتمال «تبعیض در فیلترینگ اپراتورهای مختلف» که به تازگی مدیرعامل شاتل از آن صحبت کرده بود وجود دارد.

به نقل از دیجیاتو، در حالی بیش از یک ماه از فیلتر اپ استور در همه اپراتورها می‌گذرد، حال برخی از کاربران دیوایس‌های اپل در ایران با مشکل جدیدی رو‌به‌رو شده‌اند.

بررسی‌ها حکایت از مسدود‌سازی چند سرویس‌ اپل روی اینترنت ایرانسل در دو روز گذشته دارد. به تازگی آن دسته از کاربران سیستم عامل این برند که مشترک ایرانسل هستند، امکان استفاده از سرویس‌هایی همچون اپل‌تی‌وی، آی‌مسیج و… را ندارند. حتی نوتیفیکیشن پلتفرم‌هایی دیگر نیز برای آن‌ها نمایش داده نمی‌شود.

این در حالی است که چنین مشکلی هنگام استفاده از اینترنت موبایل سایر اپراتورها یا اینترنت ثابت وجود ندارد. مشخص نیست این مسدودسازی ناشی از یک اختلال است یا مسئله دیگری وجود دارد. در حال حاضر وجود چنین مسئله‌ای به ایرانسل اطلاع داده شده است. در صورت دریافت پاسخ از ایرانسل، اطلاع‌رسانی خواهیم شد.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که روز پنج‌شنبه (۱۲ آبان) احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل شاتل در گفت‌وگویی برای نخستین بار از تبعیض در فیلترینگ اپراتورهای مختلف سخن به میان آورد. او ضمن انتقاد از تبعیض در فیلترینگ، به دیجیاتو گفته بود: «ما به عنوان اپراتور ارتباطات، هیچ نقشی در فیلترینگ نداریم و پهنای باند اینترنت به‌صورت فیلتر‌شده برای توزیع به دست ما می‌رسد. اما چون در لایه بالاتر، سیستم و مسیر فیلترینگ اپراتورها با هم متفاوت است، مردم از این موضوع بی‌اندازه گلایه دارند و این نابرابری را از چشم ما می‌بینند. متأسفانه پی‌گیری ما با آقایان نیز راه به جایی نبرده است. طبیعتاً ما آرزومندیم که رفع محدودیت برای همه صورت گیرد، اما این تبعیض، شک‌برانگیز و مشکل‌ساز است.»

همچنین به گفته مدیرعامل شاتل، این محدودیت‌ها منجر به کاهش درآمدی قابل توجه اپراتورها شده است و خواسته یا ناخواسته به سود سایر رقبا می‌شود.

 

 

ارسال نظر

آراد برندینگ
راک ایران
آی پوتِیتو
سیر آنلاین
محیا کابل
تیکُل موتور اُیل
ونداد روفرشی
مای ریمل
آی زالو
باربری تاپ