کد خبر : 11207

مهدی طارمی

فرمان غیرمنتظره کی روش به مهدی طارمی | ضربه کاری به تیم ملی ایران!

مهدی طارمی در بازی برابر آمریکا هرگز نشانی از آن ستاره زهردار خط حمله ایران و پورتو را نداشت.

فرمان غیرمنتظره کی روش به مهدی طارمی | ضربه کاری به تیم ملی ایران!

مهدی طارمی (زاده ۲۷ تیر ۱۳۷۱ در بوشهر) بازیکن فوتبال اهل ایران در پست مهاجم است. مهدی طارمی برای باشگاه ریو آوه پرتغال و تیم ملی ایران رقابت می‌کند. وی هنگام عضویت در باشگاه پرسپولیس دو بار در فصل‌های ۹۵–۱۳۹۴ و ۹۶–۱۳۹۵ آقای گل لیگ برتر ایران شد.مهدی طارمی سابقه بازی در باشگاه‌های شاهین بوشهر، ایران‌جوان بوشهر و الغرافه را نیز دارد.مهدی طارمی در جام ملت‌ها آسیا ۲۰۱۹ نیز عملکرد قابل قبولی داشت، همچنین مهدی طارمی ۳ گل در این تورنمنت به ثمر رساند.

 او البته بهترین بازیکن فعلی فوتبال ایران به شمار می‌رود که در دیدار با انگلستان دبل کرد و در برابر ولز پاس گل داد، اما مصاف با آمریکا روز خوب او نبود. مهدی در فاز هجومی چندان به چشم نیامد، هرچند در یک صحنه اعتقاد به خطای پنالتی داشت که نه داوران مستقر در اتاق VAR و نه کارشناسان با او موافق نبودند. مسئله اما فقط به حضور کمرنگ مهدی در برنامه‌های تهاجمی تیم محدود نمی‌شد.

مهدی طارمی

شاید ناکامی کمتر دیده شده طارمی در این مسابقه، نقش‌آفرینی ضعیف او در امور دفاعی بوده باشد. در دیدار سرنوشت‌ساز ایران، آمریکا از همان دقایق آغازین نبض میدان را در اختیار گرفت و با چرخاندن توپ به‌دنبال خلق موقعیت رفت. به شکل کاملا آشکاری، آنها سمت چپ خط دفاعی ایران و سمت راست خودشان را هدف گرفته بودند؛ جایی که میلاد محمدی بازی می‌کرد. بارها سرجینیو دست و سایر بازیکنان آمریکا از این جناح به سمت دروازه ایران یورش بردند و موقعیت گلزنی ساختند. واضح بود که دیر یا زود این نقطه‌ضعف کار دست تیم ملی خواهد داد.

در این دقایق اما ترفند کی‌روش برای مهار آمریکایی‌ها چه بود؟ او به مهدی طارمی دستور داد خط حمله را رها کند و در سمت چپ خط دفاعی به یاری میلاد محمدی بشتابد. حضور طارمی در این منطقه اما با بدترین نمایش او در جام‌جهانی همراه شد؛ نوعی سرگیجه و ناکامی در دفع توپ‌ها که کار را بدتر کرد.

به‌عنوان مثال دقیقه ۳۳ بازی، اثرگذاری ناکافی طارمی روی توپ باعث خلق موقعیت آشکار گلزنی برای آمریکا شد که شوت وه‌آ با فاصله کمی از بالای دروازه به بیرون رفت. دقیقه ۳۵ تکل طارمی برای قطع توپ در همین منطقه موفقیت‌آمیز نبود، اما سانتر سرجینیو دست با برخورد به دیگر مدافعان ایران راهی کرنر شد. دقیقه۳۸ اما خبری از خوش‌اقبالی نبود و ناکامی طارمی در مهار دست، با پاس او برای پولیشیچ و گل سرنوشت‌ساز بازی همراه شد. بعد از این گل هم طبیعتا کی‌روش بار دیگر منطقه بازی طارمی را تغییر داد. او برای کمک به میلاد محمدی آمد و موفق نشد؛ در پستی که هنوز هیچ‌کس نفهمیده چرا و چطور امید نورافکن در آن به فهرست نهایی راه نیافت.

مهدی طارمی

مهدی طارمی با پیراهن پورتو

در شهریور ۱۳۹۹، با قراردادی چهار ساله به باشگاه فوتبال پورتو پیوسته‌است. او اولین گل لیگ خود را برای پورتو در ۱۸ آبان ۱۳۹۹ در برد خانگی ۳-۱ مقابل پورتیموننسه به ثمر رساند طارمی در اولین فصل حضور خود در پورتو توانست سومین گلزن برتر و بهترین پاسور فصل شود. طارمی با پورتو در لیگ پرتغال به نایب قهرمانی پریمیرا لیگا ۲۱–۲۰۲۰ رسید و با این تیم قهرمان سوپر جام فوتبال پرتغال شد.

در ۲۹ بهمن ۱۳۹۹، طارمی در بازی رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، دروازه یوونتوس را باز کرد.

گل قیچی برگردان طارمی برای پورتو به چلسی در لیگ قهرمانان ۲۰۲۰-۲۱ که به عنوان بهترین گل مسابقات و نامزدی جایزه پوشکاش فیفا انتخاب شد.

مهدی طارمی

 

او اولین ایرانی بود که در مرحله حذفی اول مسابقات گلزنی کرد. در ۲۴ فروردین ۱۴۰۰، او گل پیروزی بازی را با یک ضربه قیچی برگردان تماشایی در برد ۱-۰ خارج از خانه مقابل چلسی در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان به ثمر رساند، اما باشگاهش در مجموع ۱-۲ شکست خورد. طبق نظرسنجی صورت گرفته توسط سایت اتحادیه فوتبال اروپا، گل مهدی طارمی به چلسی به عنوان بهترین گل لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۲۱ انتخاب شد. در این نظرسنجی از هواداران فوتبال اروپا خواسته شده بود تا از بین ده گل، بهترین را انتخاب کنند. حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کرده و گل طارمی با کسب بیش از ۷۵۰ هزار رای، اول شد. سوپرگل طارمی عامل تنها باخت چلسی در لیگ قهرمانان اروپا ۲۱–۲۰۲۰ شد.

مهدی طارمی

 

ارسال نظر

آراد برندینگ
راک ایران
آی پوتِیتو
سیر آنلاین
محیا کابل
تیکُل موتور اُیل
ونداد روفرشی
مای ریمل
آی زالو
باربری تاپ