کد خبر : 11614

آلودگی هوا | معضل آلودگی هوا | آلودگی هوا در وضعیت قرمز

آلودگی هوا شهرتهران امروز 22 آذر ماه در وضعیت قرمز قرار گرفت

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران امروز 22 آذر ماه 1401 کیفیت هوا در مناطق پرتردد شهر تهران ناسالم و برای گروه های حساس ناسالم است.

آلودگی هوا شهرتهران امروز 22 آذر ماه در وضعیت قرمز قرار گرفت

هم اکنون هوای شهر تهران ناسالم و شاخص آلودگی هوا بر روی 163 می باشد و این یعنی آلودگی هوا برای تمام شهروندان  تهران مضر و ناسالم است. و این در حالی است که امروز صبح شاخص آلودگی هوا بر روی عدد 143 بوده است و آلودگی هوا  تنها برای گروه  حساس ناسالم بوده است.

 همچنین طی ۲۴ ساعت گذشته نیز این شاخص روی عدد ۱۳۶ یعنی بازه ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته است.

گفتنی است؛ با توجه به وضعیت قرمز هوای تهران قرار است کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل شود و احتمال تعطیلی مدارس برای فردا وجود دارد.

بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (۲۲ آذرماه) با توجه به عدم وزش باد مؤثر طی ساعات گذشته و انباشت آلاینده‌ها همراه با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت. با تداوم پایداری جو در طول روز بر میزان غلظت آلاینده‌ها افزوده خواهد شد.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر همراه با افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت سه‌شنبه افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق را در پی خواهد داشت.

آلودگی هوا

با افزایش نسبی تندی باد تا صبح فردا (۲۳ آذرماه) تا حدودی از میزان غلظت ذرات معلق کاسته خواهد شد، اگرچه هم‌زمان با آغاز تردد خودروها افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود. کاهش تندی باد در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد.

 با شکل‌گیری ناپایداری جوی و رشد ابرناکی و احتمال بارش پراکنده تا اواخر وقت چهارشنبه، شرایط برای پراکندگی آلاینده‌ها فراهم خواهد شد، هرچند برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌ها حساس در بیشتر مناطق پرتردد ناشی از افزایش ترافیک شامگاهی پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۴۲ یعنی شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات‌ معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۳۹ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

براین اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروه‌های حساس محسوب می‌شوند و باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به‌طور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می‌دهند و سبب می‌شود نفس کشیدن تاحدی سخت‌تر از حالت طبیعی صورت بگیرد. کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و ... از جمله این کارهاست.

آلودگی هوا

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و  از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

ارسال نظر

آراد برندینگ
راک ایران
آی پوتِیتو
سیر آنلاین
محیا کابل
تیکُل موتور اُیل
ونداد روفرشی
مای ریمل
آی زالو
باربری تاپ