کد خبر : 11919

جهیزیه

آیا جهیزیه به مرد هم تعلق می‌گیرد؟ | وظیفه مرد در قبال جهیزیه چیست؟

بر اساس قانون جهیزیه در صورت شرایطی خاص به مرد تعلق می‌گیرد.

آیا جهیزیه به مرد هم تعلق می‌گیرد؟ | وظیفه مرد در قبال جهیزیه چیست؟

هنگام عقد ازدواج برای شروع زندگی و مطابق با عرف ابتدای ازدواج زوجه باید جهزیه خود را به خانه همسرش بیاورد، اما همین جهیزیه دارای نکاتی است.

جهیزیه حسب عادت و آداب و رسوم به منزل شوهر برده می‌شود و تماماً متعلق به زن است و مرد حق هیچ گونه دخل و تصرف یا تبدیل اثاثیه را ندارد.

اما مطابق با عرف مرد فقط می‌تواند در حد عرف معمول و رایج از وسایل استفاده کند، زیرا طبق ماده ۱۱۱۸ قانون مدنی، استقلال مالی زن به رسمیت شناخته شده و جهیزیه جزو اموال زن است و زن اختیار دارد که با جهیزیه خود هر کاری را که میخواهد انجام دهد.

البته در جایی که مرد جهیزیه را آورده باشد در اینصورت موضوع تغیر می‌کند و مرد صاحب جهیزیه خواهد بود.

ارسال نظر

آراد برندینگ
راک ایران
آی پوتِیتو
سیر آنلاین
محیا کابل
تیکُل موتور اُیل
ونداد روفرشی
مای ریمل
آی زالو
باربری تاپ