کد خبر : 12154

مرخصی زایمان

مرخصی زایمان تامین اجتماعی | مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی چیست؟

مادرانی که دارای شرایط استفاده از مرخصی زایمان می باشند، می توانند با در دست داشتن مدارک مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری به یکی از شعب بیمه تامین اجتماعی.....

مرخصی زایمان تامین اجتماعی | مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی چیست؟

مادرانی که دارای شرایط استفاده از مرخصی زایمان می باشند، می توانند با در دست داشتن مدارک مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری به یکی از شعب بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنند و درخواست خود را برای دریافت مرخصی ثبت کنند. همچنین، امکان ثبت درخواست مرخصی زایمان به صورت اینترنتی نیز وجود دارد.

برای مشاوره مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی

با توجه به قانون جدید وضع شده در مجلس، زمان مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه افزایش پیدا کرده است. آن دسته از مادرانی که دارای شرایط لازم برای دریافت مرخصی زایمان تامین اجتماعی می باشند، می توانند با ارائه مدارک مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی، مراحل مربوط به دریافت بیمه تامین اجتماعی را انجام دهند. مدارک مرخصی زایمان تامین اجتماعی از سوی سازمان تامین اجتماعی برای مادران تعیین شده است و لازم است که مادران عزیز حتما این مدارک را برای دریافت مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی در دست داشته باشند.

در ادامه مطلب در رابطه با مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی، مدارک مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی برای تبدیل مرخصی 6 ماهه زایمان به مرخصی 9 ماهه و همچنین مشاوره مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی آورده شده است.

مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی

در سال های گذشته، مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی فقط 6 ماه بود. این مرخصی هم برای قبل از زایمان و هم برای بعد از زایمان اعمال می شد و لازم بود که مادران فقط از این مدت زمان مرخصی استفاده کنند؛ اما در سال جاری برای مادران عزیز تسهیلات جدیدی در نظر گرفته شده تا مادران بتوانند به جای استفاده از 6 ماه مرخصی زایمان از 9 ماه مرخصی زایمان استفاده کنند؛ اما برای استفاده از این مرخصی نیاز است که مادران دارای شرایط خاصی باشند.

به طور مثال از شرایط مهمی که برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی در نظر گرفته شده است این است آن ها می بایست یک سال قبل از زایمان خود حداقل 60 روز حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت کرده باشند، در غیر این صورت امکان استفاده از مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی برای خانم های باردار وجود ندارد.

در صورتی که جزء بیمه شدگان تامین اجتماعی هستید و در حال حاضر شرایط لازم برای دریافت مرخصی زایمان تامین اجتماعی را دارید، می بایست که مدارک برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی را تهیه کنید و برای ثبت درخواست مرخصی زایمان اقدام نمایید.

در نظر داشته باشید که در حال حاضر، مراحل مربوط به مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی از طریق سایت سازمان تامین اجتماعی انجام می شود. بنابراین، بیمه شدگان تامین اجتماعی می بایست که ابتدا در سامانه خدمات اینترنتی تامین اجتماعی ثبت نام کنند، سپس با ورود به نشانی اینترنتی eservices.tamin.ir و بخش بیمه شدگان تامین اجتماعی مراحل ثبت درخواست مرخصی زایمان را انجام دهند.

برای ثبت درخواست مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی در این پرتال نیاز است که افراد به بخش مربوط به مرخصی استعلاجی وارد شوند و مدارک مرخصی زایمان تامین اجتماعی را بارگذاری نمایند. طبق قانون تعیین شده برای دریافت مرخصی بیمه شدگان تامین اجتماعی از مرخصی زایمان نیاز است که بیمه شدگان مدارک مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی زیر را در سامانه بارگذاری نمایند.

 

گواهی پزشک معالج

تصویر شناسنامه مادر

تصویر شناسنامه فرزند و یا گواهی ولادت فرزند

 

نکته : مدارک ذکر شده برای استفاده از مرخصی زایمان، دقیقا همان مدارکی است که برای استفاده از غرامت بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که مادران می توانند با آپلود مدارک مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی در سامانه سازمان بیمه تامین اجتماعی، درخواست خود را برای دریافت مرخصی و غرامت ثبت کنند.

مدارک مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی برای تبدیل مرخصی 6 ماهه زایمان به مرخصی 9 ماهه

بعضی از مادران قبل از اینکه قانون مربوط به مدت زمان مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی وضع شود، در مرخصی زایمان 6 ماهه بوده اند و در حال حاضر قصد دارند که مدت زمان مرخصی خود را از 6 ماه به 9 ماه افزایش دهند. طبق قوانین وضع شده امکان تبدیل مرخصی زایمان 6 ماه برای مادرانی که در حال حاضر در حین این نوع مرخصی می باشند، وجود دارد.

خوشبختانه برای تبدیل مرخصی 6 ماهه به 9 ماهه نیاز به ارائه مدارک مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی نمی باشد و مادران می توانند با مراجعه حضوری به یکی از شعب بیمه تامین اجتماعی درخواست خود را برای دریافت مرخصی 9 ماهه ثبت کنند.

در واقع توجه داشته باشید، در دفاتر بیمه تامین اجتماعی مدت زمان مرخصی مادر از 6 ماه به 9 ماه افزایش پیدا خواهد کرد و مادران نیازی به ارائه گواهی پزشک برای تمدید مرخصی زایمان خود ندارند.

مشاوره مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی

همانطور که در این مقاله هم اشاره شد، در حال حاضر مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه افزایش پیدا کرده است. مادران برای استفاده از مرخصی 9 ماهه زایمان می بایست که مدارک مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی را تهیه کنند و به صورت اینترنتی در سامانه بارگذاری نمایند. البته در صورتی که قصد دارید به صورت حضوری مدارک را تحویل دهید، می توانید به راحتی به یکی از شعب بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید و مراحل مربوط به ارائه مدارک را انجام دهید.

مدارک مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی، دقیقا همان مدارکی است که برای غرامت زایمان مورد نیاز می باشد. در واقع، در صورتی که قصد دارید از بیمه تامین اجتماعی حقوق خود را در مدت زمان زایمان دریافت کنید، می توانید با ارائه مدارک ذکر شده مراحل مربوط به ثبت درخواست مرخصی زایمان و درخواست غرامت را به طور همزمان انجام دهید. برای مشاهده نحوه پرداخت حقوق و مزایای مرخصی استعلاجی تامین اجتماعی کلیک کنید .

نکته حائز اهمیتی که برای مادران باردار دو قلو یا بیشتر باید در نظر داشت، این است که این مادران باید مدارک مربوط به هر یک از فرزندان خود را به صورت تک به تک دریافت کنند. در واقع، این دسته از والدین باید برای درخواست مرخصی زایمان دو یا چند عدد گواهی ولادت و یا تصویر شناسنامه فرزندان خود را به سازمان بیمه تامین اجتماعی ارائه نمایند. در نظر داشته باشید که مدت زمان مرخصی زایمان برای مادرانی که دو قلو باردار هستند، همان 9 ماه است؛ اما مادرانی که بیش از دو قلو باردار هستند به مدت یک سال می توانند از مرخصی زایمان استفاده کنند.

ارسال نظر

آراد برندینگ
راک ایران
آی پوتِیتو
سیر آنلاین
محیا کابل
تیکُل موتور اُیل
ونداد روفرشی
مای ریمل
آی زالو
باربری تاپ