کد خبر : 12221

بورس کالا | خرید خودرو از بورس کالا

چطور از بورس کالا خودرو بخریم؟ | همه چیز در مورد خرید خودرو از بورس کالا

بورس کالا جدیدترین روش خرید خودرو است. در این نوشته راهنمای خرید خودرو در بورس کالا را بخوانید.

چطور از بورس کالا خودرو بخریم؟ | همه چیز در مورد خرید خودرو از بورس کالا

بورس کالا جدیدترین روش خرید خودرو است. بورس کالا برای شکسته شدن دست دلالان در بازار پیشنهاد شد. خرید خودرو از طریق بورس کالا قیمت ها را تک نخری می کند. در این نوشته راهنمای خرید خودرو در بورس کالا را بخوانید.

مدتی است بحث بر سر خرید خودرو از بورس و حذف قرعه‌کشی داغ شده است. چند شب پیش سخنگوی وزارت صمت هم در تلویزیون اعلام کرد: تمامی محصولات سایپا کلا از روال قرعه‌کشی خارج شده و دو سه مدل از خودروهای ایران‌خودرو که قیمت اش با قیمت بازار اختلاف زیادی دارد هم به‌تدریج تا آخر امسال از شمول قرعه‌کشی خارج خواهند شد. وی اضافه کرد: واردات خودرو سرعت بیشتری خواهد گرفت و خودروهای اقتصادی با دامنه قیمت کمتر از ١٠ هزار یورو وارد و در بورس عرضه خواهند شد. به این بهانه مراحلی را بررسی کردیم که باید برای خرید خودرو از بورس کالا پشت سر گذاشت.

بورس کالا

بورس کالا چیست؟

بورس کالا یک بخش مهم از بورس ایران و یک بازار منسجم است که تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالای خود را در آن برای فروش می‌گذارند. در ابتدا کالاهای عرضه شده توسط کارشناسان بررسی و قیمت‌گذاری می‌شود و سپس برای فروش به مشتریان عرضه خواهد شد. یکی از مزایای بورس کالا، وجود نهادهای نظارتی برای کنترل قیمت‌هاست. این نهادهای نظارتی یک سری قوانین در این بازار وضع می‌کنند که فروشندگان و خریداران باید از آن‌ها پیروی کنند.

چگونه در بورس کالا خودرو بخریم؟

1-ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد سجام | ابتدا باید در سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) با نشانی اینترنتی www.sejam.ir ثبت‌نام کنید. این سامانه به منظور جمع‌آوری اطلاعات دقیق مشتریان در بازار بورس ایجاد شده است و هر کاربر فعال در این بازار دارای یک کد بورسی است که به وسیله این کد تمامی اطلاعات در سامانه ذخیره شده و امکان بروز هیچ‌گونه تخلفی در این بازار وجود ندارد. اگر شما قبلا در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اید و دارای کد بورسی هستید برای خرید خودرو از بورس کالا نیاز به ثبت نام دوباره نیست.

بورس کالا

2-ثبت نام در کارگزاری | برای تمامی فعالیت‌ها در بازار بورسی شما نیازمند یک کارگزاری هستید که نقش واسطه بین شما و شرکت‌ها را ایفا می‌کند. کارگزاری‌های زیادی وجود دارد که شما با توجه به شرایط و ویژگی هر کدام می‌توانید یکی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید برای ثبت‌نام در کارگزاری و بورس کالا شما نیازمند کد سجام هستید.

3-افتتاح حساب وکالتی | در قدم بعدی شما نیازمند افتتاح حساب وکالتی هستید. طبق قوانین اجرایی بازار بورس، افرادی که قصد خرید کالایی را دارند باید در ابتدا مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به حساب وکالتی واریز کنند. این مبلغ با توجه به نوع کالا و قیمت آن (در این‌جا خودرو) متفاوت است ‌و قبل از اقدام به خرید به صورت کامل به شما اعلام خواهد شد. برای واریز این پیش پرداخت ابتدا باید در یک بانک معتبر حساب وکالتی باز کنید. شما می‌توانید برای انتخاب بانک از کارگزاری خود کمک بگیرید.

4-واریز قیمت پایه به حساب بورس کالا | اکنون شما باید مبلغی را به عنوان قیمت پایه واریز کنید. این پیش پرداخت برای ضمانت کلی دریافت می‌شود تا کسانی که قصد خرید جدی کالا را ندارند اقدام به ثبت سفارش نکنند. در ابتدا وارد حساب کاربری خود در کارگزاری شوید و سپس با استفاده از حساب وکالتی خود اقدام به واریز مبلغ پایه کنید. برای واریز این مبلغ حتما باید به زمان آن توجه داشته باشید. برای خرید خودرو از بورس کالا باید یک روز قبل از ثبت نهایی سفارش خود مبلغ پایه را به حساب وکالتی واریز کنید.

5-ثبت سفارش خرید از طریق سامانه کارگزاری | بعد از انجام مراحل بالا باید سفارش خود را به صورت قطعی ثبت کنید. برای انجام این کار در زمان اعلام شده توسط سایت بورسی، به حساب کاربری در سامانه کارگزاری خود مراجعه کنید و سفارش خرید را ثبت کنید. توجه داشته باشید باید درخواست سفارش خود را قبل از ساعت ۸:۳۰ روز عرضه انجام دهید.

6-تعیین نمایندگی برای دریافت خودرو | بعد از ثبت سفارش باید از بین نمایندگی‌های پیشنهادی، گزینه مدنظر خود را انتخاب کنید. هدف از تعیین نمایندگی این است که در صورت نهایی شدن خرید، خودروی شما به این نمایندگی منتقل شود و شما همراه با مدارک مورد نیاز برای تحویل خودروی خود به این نمایندگی مراجعه کنید.

با طی کردن تمامی مراحل گفته شده، درخواست شما برای خرید خودرو از بورس کالا با موفقیت ثبت خواهد شد. در ادامه تمامی درخواست‌ها بررسی می‌شود و خودروهای موجود با یک قیمت رقابتی و به صورت کاملا شفاف در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. اگر سفارش شما از لحاظ قیمتی نسبت به دیگر سفارش‌ها در اولویت باشد، شما موفق به خرید خودرو در بورس کالا می‌شوید.

به یاد داشته باشید قیمتی که برای خرید خودرو به شما اعلام می‌شود قیمت اصلی خودروست و یک سری هزینه‌های جانبی دیگر از جمله مالیات و کارمزد هم به آن اضافه می‌شود که باید آن‌ها را هم پرداخت کنید. بعد از این که خرید خودرو در بورس کالا را انجام می‌دهید ۴۸ ساعت فرصت دارید تا بقیه مبلغ مورد نیاز را پرداخت کنید. در صورت پرداخت نکردن در موعد تعیین شده مشمول جریمه خواهید شد.

منبع: خراسان

ارسال نظر

آراد برندینگ
راک ایران
آی پوتِیتو
سیر آنلاین
محیا کابل
تیکُل موتور اُیل
ونداد روفرشی
مای ریمل
آی زالو
باربری تاپ