کد خبر : 9448

یارانه

یارانه مراکز نگهداری سازمان بهزیستی افزایش پیدا می کند معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور گفت :درصورتی که اعتبارات تا پایان سال به طور صد در صد به سازمان اختصاص دهند، یارانه مراکز روزانه با رشد 35 درصدی و یارانه مراکز شبانه با رشد 50 درصدی نسبت به سال گذشته همراه است.

سید مرتضی حسینی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشورگفت: هر ساله یارانه مراکز روزانه و شبانه باید در کمیته‌ای که نمایندگان سازمان بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان این مراکز حضور دارند، بررسی و براساس بودجه سالانه مدنظر دولت، میزان درصد رشد یارانه مراکز مشخص شود.

وی ادامه داد: باتوجه به شرایط اقتصادی، تورم و افزایش قیمت کالا و خدمات و حقوق نیروی انسانی، مراکز نگهداری سازمان بهزیستی با مشکلات بسیار زیادی مواجه شده‌اند چراکه میزان رشد اعتبارات بودجه باتوجه به میزان رشد تورم و خدمات انسانی نمی‌تواند پاسخگو باشد.

 حسینی گفت: مراکز نگهداری روزانه و شبانه غیردولتی سازمان بهزیستی دچار مشکلات زیادی هستند. زمانی که در سال 1401 سهم یارانه مراکز نگهداری روزانه و شبانه مشخص شد، تلاش کردیم تا سهم عمده بودجه را، برای این موضوع قرار دهیم. همه همت سازمان بهزیستی این بوده که بتوانند به میزان مناسبی یارانه مراکز نگهداری را رشد دهند تا حداقل، به میزان سال گذشته خدمات به گروه‌ها ارائه شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: پیشنهاد منابع اعتباری این بود، درصورتی که اعتبارات سازمان بهزیستی تا پایان سال به طور صد در صد اختصاص دهند، یارانه مراکز روزانه با رشد 35 درصدی و یارانه مراکز شبانه با رشد 50 درصدی نسبت به سال گذشته همراه  است، لذا اگر دولت اعتبار را صد درصد تخصیص دهد، این رقم تا پایان سال به مراکز پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای با حضور نمایندگان قرار شد که بودجه جداگانه‌ای دریافت کنیم، اما به دلیل اینکه بودجه جدیدی در اختیار سازمان قرار نگرفت مجبور شدیم که با این میزان رشد، تفاهم و آن را برای هیات دولت ارسال کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور افزود: از مهر ماه 1401، با تصویب هیات وزیران، یارانه مراکز نگهداری را با مبلغ جدید پرداخت خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم تا اعتبارات عقب افتاده را نیز از سازمان برنامه و بودجه اخذ کرده و مبالغ عقب افتاده ۶ ماه گذشته از سال را نیز به مراکز پرداخت کنیم.

 حسینی با اشاره به میزان رشد 35 درصدی یارانه مراکز روزانه و رشد 50درصدی یارانه مراکز شبانه نسبت به سال گذشته در سال 1401, بیان کرد: یارانه مراکز نگهداری روزانه، برای هر نفر ماهانه یک میلیون و 350 هزار تومان بوده است که به یک میلیون و 820 هزار تومان خواهد رسید. یارانه کارگاه‌های حمایتی برای هر نفر ماهانه یک میلیون و 450 هزار تومان بوده است که به یک میلیون و 957 هزار تومان خواهد رسید.

وی افزود: همچنین یارانه مراکز نگهداری شبانه روزی، ماهانه 2 میلیون تومان برای هر نفر بوده است که به 3 میلیون تومان افزایش می‌یابد. یارانه افراد مجهول‌الهویه در مراکز شبانه روزی برای هر نفر2 میلیون و 400 هزار تومان بوده است که به 3 میلیون و 600 هزار تومان می‌رسد. نگهداری فرزندان زیر 12 سال در کارگاه‌ها، مراکز و موسسات غیردولتی یک میلیون تومان بوده که یک میلیون و 500 تومان و برای کودکان بالای 12سال یک میلیون و 800 هزار تومان خواهد بود.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه یارانه مراکز نگهداری کودکان معلول با رشد 80 درصدی همراه بوده است، گفت: این یارانه برای هر نفر در مراکز به 2 میلیون و 700 هزار تومان می‌رسد.

 

ارسال نظر