کد خبر : 9845

معبد شگفت انگیز

رازگشایی از معبد مرموز رقیب جومونگ | عکس های باورنکردنی

مقبره کشف شده لیو هه، یکی از امپراطور های سلسله هان، با انبوهی از گنجینه‌های باارزش خود، نمایان‌گر شکوه و ثروت تاریخی این سلسله است.

رازگشایی از معبد مرموز رقیب جومونگ | عکس های باورنکردنی

مقبره کشف شده لیو هه، یکی از امپراطور های سلسله هان، با انبوهی از گنجینه‌های باارزش خود، نمایان‌گر شکوه و ثروت تاریخی این سلسله است. بر اساس یافته های تاریخی این حاکم محلی یکی از افراد پر نفوذ دوران سلسله پرقدرت هان است که ماجرای جومونگ بر اساسش ساخته شده و سریالی پر طرفدار در کشورکان بوده است. لیو هه یکی از رقبای آن سال های جومونگ بوده است!

 

معبد شگفت انگیز

لیو هه، یکی از امپراطور های سلسله هان چین، در دوره‌ای به نام یوانپینگ بود. او در اصل حاکم چانگی بود که بعدا توسط وزیر وقت، هو گوانگ در سال ۷۴ قبل از میلاد به مقام امپراطوری منصوب شد. بیست و هفت روز پس از انتصاب به این عنوان، با ۱۱۲۷ نمونه سوءرفتار به عنوان مدرک در مستندات استیضاح که توسط مقامات کاخ مورد استفاده قرار گرفت، هه از مقام امپراطوری خود خلع شد.

 

لیو هه، پس از این اتفاق تبعید شد تا به عنوان فردی عادی، به زندگی ادامه دهد. او در تبعیدگاه خود در سال ۵۹ قبل از میلاد، یعنی در اوایل سی‌سالگی درگذشت و از ۱۶ همسر خود، ۲۲ فرزند برجای گذاشت. او در مقبره مارکینز هایهون، واقع در بخش شمالی سین‌کیان در جیانگشی به خاک سپرده شد. باستان‌شناسان این مقبره را در سال ۲۰۱۱ از طریق حفاری به همراه بیست هزار اثر باستانی دیگر کشف کردند.

 

مقبره او، یکی از بهترین آثار حفظ شده از سلسله هان غربی (۲۰۶ قبل از میلاد تا ۲۴ پس از میلاد) است که با یکپارچگی کامل، طرح‌بندی متمایز و سیستم قربانی کشف شده است. این مقبره دارای بیشترین تعداد آثار باستانی است که طیف گسترده‌ای از بهترین صنایع دستی در جیانگشی را به همراه دارد. باستان‌شناسان در میان آثار برجای مانده، مصنوعاتی از جمله طلا، برنز و سنگ یشم و یک پرده شکسته را در اتاق اصلی مقبره کشف کردند و دو پرتره را نیز بازیابی کردند که یکی از آنها، قدیمی‌ترین پرتره کنفوسیوس محسوب می‌شود که تا به حال در چین یافت شده است.

 

معبد شگفت انگیز

اقلام طلای حفاری شده از مقبره “هایهونهو” (مارکیز هایهون)

 

هم‌چنین بیش از ۵۰۰۰ قلعه بامبو از آثار کلاسیک کنفوسیوس کشف شد که نشان‌دهنده رواج آموزه‌های این فیلسوف در بیش از ۲۰۰۰ سال پیش است. هم‌چنین نسخه Qi از کتاب تاریخی The Analects of Confucius (فرجام‌های کنفوسیوس) که برای ۱۸۰۰ سال گم شده بود نیز در میان بامبوهای کشف شده‌ای که تحت اسکن مادون قرمز قرار گرفتند، پیدا شد.

 

با این که عزل از مقام، ممکن است زندگی این امپراطور سلسله هان را از شکوه سابق خود محروم کرده باشد، اما آثار کشف شده از مقبره او داستان متفاوتی را روایت می‌کند و عظمت یک سلسله را آشکار می‌کند. برای نمونه، اقلام گنجینه طلای کشف شده، بزرگ‌ترین دسته‌ای است که تا بحال در میان مقبره های سلسله هان پیدا شده که گواهی بر ذخایر طلای این سلسله است.

 

مقبره این امپراطور سلسله هان، تنها آرامگاهی است که محل دفن آن در جنوب رودخانه یانگ‌تسه قرار دارد. در پی این کشف، پنج وسیله نقلیه اسب‌کشی که به خوبی حفظ شده، در کنار چهار اسب قربانی پیدا شد که نشان می‌دهد مالک آن از مقامات رده‌بالای سلسله هان بوده است. لیو، نوه امپراطور وو هان بود که دوران سلطنتش، آغازگر سال‌های پررونقی برای سلسله هان بوده که به اعتقاد مورخان، در این زمینه با سلطنت اولین امپراطوری سلسله کین برابری می‌کند./منبع: گجت نیوز

ارسال نظر

آراد برندینگ
راک ایران
آی پوتِیتو
سیر آنلاین
محیا کابل
تیکُل موتور اُیل
ونداد روفرشی
مای ریمل
آی زالو
باربری تاپ