سه‌شنبه 04 مهر 1402 - 26 Sep 2023
سود سهام عدالت | سهام عدالت | واریز سهام عدالت
کد خبر: 11603

واریز سود سهام عدالت چه می شود؟

واریز سود سهام عدالت به تعویق افتاد زمان پرداخت سود سهام عدالت مشروط به زمان پرداخت سود توسط شرکت ها می باشد.

این در حالی است که سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در دهم آبان ماه گفته بود که طبق مصوبه شورای عالی بورس پرداخت بخشی از سود سهام عدالت در دو مرحله انجام می شود که در مرحله اول 500 هزار تومان برای مشمولان سود سهام عدالت در نظر گرفته شده بود که قرار بر این بود تا پایان آذر ماه سال جاری واریز شود وبه گفته وزیر ما بقی سود سهام عدالت که برای هر نفر تفاوت دارد تا پایان امسال یا اوایل سال آینده واریز می شود.

با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که قرار نیست واریز بخش نخست در زمان وعده داده شده صورت بگیرد و زمان دقیق آن نیز مشخص نیست.

دلیل تعویق پرداخت سود چیست؟

سهام عدالت

در این راستا، حسین قربانزاده - رییس سازمان خصوصی‌سازی - در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری مجامع شرکت‌های سهام عدالتی اظهار کرد: مجامع شرکت‌ها در زمان‌های مختلف برگزار شد، مجمع برخی شرکت‌ها در خرداد، برخی دیگر در تیر و تعدادی از آن‌ها نیز در شهریورماه برگزار شد. طبق قانون تجارت شرکت‌ها تا هشت ماه بعد از برگزاری مجمع، برای پرداخت سود فرصت دارند.

وی افزود: بنابراین شرکت‌هایی که مهلت قانونی آن‌ها تمام شده است باید به تکلیف خود عمل و سود را واریز کنند اما برخی شرکت‌ها که طبق قانون مهلت دارند می‌توانند واریز نکنند. به طور کلی برآوردها این بود که از ۶۰ هزار میلیارد تومان سودی که باید از سوی شرکت‌ها پرداخت شود، ۳۰ هزار میلیارد تومان تا پایان پاییز وصول شود اما تا کنون بخشی از آن محقق شده است. شرکت سپرده گذاری باید باقی مانده سود را از شرکت‌ها وصول کند.

در این راستا، بررسی‌های ایسنا حاکی از آن است که از میان ۳۶ شرکت سهام عدالتی، تنها پنج شرکت که عمدتا شرکت‌های کوچکی بوده‌اند سود خود را واریز کرده‌اند. بنابراین فقط چهار درصد سود وصول شده است. با توجه به این موضوع نمی توان زمان دقیقی برای پرداخت سود سهام عدالت متصور شد و همه چیز به فرایند واریز سود از سوی شرکت‌ها بستگی دارد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/48plm3