کد خبر : 2790

کودکان، کوچکترین ناقلان خاموش کرونا هستند که با کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گرفتار کرونا و بیمارستان شده‌اند.

به گزارش ستاره پارسی :

 کوچکترین ناقلان کرونا با افزایش موارد ابتلا و کاهش رعایت نکات بهداشتی مهمان بیمارستان ها شدند، این ویروس وحشی و هزار چهره سه ماه پیش کودکان را خانه نشین کرده بود اما با کاهش محدودیت ها و آغاز فصل تابستان کودکان راهی کوچه و بازار و بوستان ها شدند، شاید بتوان گفت افزایش آمار ابتلا به کرونا در کودکان ناشی از یک باور غلط باشد چرا که در ابتدای شیوع کرونا عنوان شده بود که کودکان به کرونا مبتلا نمی شوند اما این ویروس مو ذی حتی به کودکان هم رحم نمی کند و با آنها شوخی ندارد و از نوزادی که تازه متولد شده تا پیرمرد ۱۰۰ ساله همه گرفتار کرونا می شوند اما در کودکان کرونا چهره دیگری از خود نشان می دهد که باید از آنها با خبر بود.

 

آمار ابتلا و فوتی های کرونا در کودکان ایرانی

سیما سادات لاری با اشاره به افزایش تعداد کودکان مبتلا به ویروس کرونا در کشور اظهار کرد: در ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور، رقمی معادل ٢ درصد و کمتر برای ابتلای کودکان گزارش شده بود اما به تدریج آمار ابتلای این گروه سنی افزایش یافت به طوری که در آخرین وبینارهای بین المللی رقم ١٥ درصد هم مطرح شد.

 

او در مورد اینکه آیا تعداد کودکان مبتلا به کرونا مشخص است یا خیر، افزود: فعلاً آمار دقیقی از ابتلای کودکان کرونایی در کشور نداریم اما مواردی از مرگ با تابلوی دیسترس تنفسی و همین طور سندروم التهابی چند سیستمی (مشابه کاوازاکی ) و شوک در ایران گزارش شده که به نظر می رسد در کودکان بدون بیماری زمینه ای هم موارد شدید رخ می دهد.

 

۲۱۱ کودک کرونایی در بیمارستان مفید کودکان بستری شده اند

عبدالله کریمی فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان درباره ابتلای کودکان به کرونا در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان بیان کرد: در ابتدای شیوه اپیدمی کرونا در چین اعلام کردند که ۲ درصد کودکان به کرونا مبتلا می شوند اما به تدریج ابتلا در کودکان افزایش پیدا کرد و تا ١٥ درصد کودکان به کرونا مبتلا شدند چرا که بزرگسالان در جامعه تردد داشتند و ویروس را به کودکان منتقل کردند.

 

او با آمار کودکان مبتلا به کرونا که در بیمارستان مفید بستری شده اند، اشاره کرد و گفت: تاکنون حدود ۲۱۱ کودک مبتلا به کرونا در بیمارستان مفید کودکان بستری شده اند و اطلاع دارم که موارد کرونا مثبت در اصفهان، هرمزگان و شهرهای قرمز در حال افزایش است و بزرگسالان کرونا را به کودکان و کودکان به بزرگسالان منتقل می کنند و چرخه معیوبی شکل گرفته است.

 

در ادامه ویدیویی تلخ و تکان دهنده از کودکان مبتلا به کرونا که در بیمارستان کودکان مفید بستری شده اند، مشاهده کنید، متاسفانه کودکی ۹ ماهه در بیمارستان مفید بر اثر کرونا بستری شده بود و همه اینها هشدار برای والدین است.

 

 
 

پُرشدن تخت های بیمارستانی در بخش کرونای کودکان

رئیس بخش کووید ۱۹ بیمارستان کودکان مفید با اشاره به افزایش آمار ابتلای کودکان به کرونا در ایران اظهار کرد: بیمارستان کودکان مفید تک تخصصی است و مانند بسیاری از بیمارستان های کشور بخش کووید ۱۹ دارد، در ابتدای شیوع اپیدمی کرونا این بخش با ۲ تخت راه اندازی شد و اکنون تمام تخت های این بخش پُر است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: باید توجه داشت که محدود بودن تخت های آی سی یو کودکان در کشور نیز به مشکلات مدیریت بیماری کرونا در کودکان دامن می زند.

 

علائم و روش تشخیص کرونا در کودکان

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به علائم کرونا بیان کرد: نشانه هایی نظیر علائم گوارشی و پوستی و تشنج که مشابه سایر بیماری های شایع در این سنین است باعث تأخیر در تشخیص می شود که خود شانس انتقال به بزرگسالان و سالمندان را افزایش می دهد.

 

رئیس بخش کووید ۱۹ بیمارستان کودکان مفید درباره علائم کرونا در کودکان و تفاوت آن با بزرگسالان اظهار کرد: علائم تنفسی کودکان مبتلا به کرونا مثل بزرگسالان است و بین ۸ تا ۳۰ درصد علائم گوارشی و کلیوی در کودکان بروز می کند و کودکان گرفتار اسهال و استفراغ می شوند و باید توجه داشت که در فصل گرما عفونت های تنفسی می تواند موجب ایجاد اسهال شود.

 

کریمی با اشاره به راهکار تشخیص کرونا در کودکان بیان کرد: برای تشخیص کرونا در کودکان درگیری ارگان های همراه بسیار مهم است و کودکی که اسهال و استفراغ دارد؛ با یکی از احتمالات مانند درگیری ریوی مراجعه می کند، بیش از ۵ روز تب دارد، با فرد مبتلا به کرونا در ارتباط بوده یا بدون محافظت شخصی در اجتماعات حضور داشته است می تواند مشکوک به کرونا باشد.

 

 

تصویر

 

سندرم شبه کاوازاکی و کرونا

رئیس بخش کووید ۱۹ بیمارستان کودکان مفید درباره سندرم کاوازاکی در کودکان و بروز آن ناشی از ویروس کرونا بیان کرد: در پاییز و زمستان بیماری کاوازاکی در کودکان بروز می کند اما اکنون کرونا موجب بروز علائم شبه کاوازاکی می شود و در حالت پیشرفته بیمار با حالات درگیری شدید مغزی، کبدی، کلیوی و شوک مراجعه می کند و نوزاد یک روزه تا فرد ۲۰ ساله می تواند به این سندروم شبه کاوازاکی مبتلا شوند.

 

او ادامه داد: ویروس کرونا واکسن ندارد و تنها راه مقابله با آن واکسن است، اگر ویروس جهشی نداشته باشد، بتوانند مانند آنفلوانزا واکسن آن را بسازند می توان با آن مقابله کرد و در این شرایط که درمان دارویی و واکسن نداریم، تنها راه پیشگیری رعایت بهداشت فردی و عمومی، استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در اجتماعات است. ما نه تنها خود و خانواده مان بلکه تمام جامعه را باید در نظر داشته باشیم.

 

این فوق تخصص بیماری های عفونی بیان کرد: در مواردی شاهد هستیم که ۴ نفر از اعضای خانواده جان خود را بر اثر کرونا از دست می دهند و متاسفانه اکنون به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و بازگشایی ها شاهد افزایش موارد ابتلا هستیم.

 

رئیس بخش کووید ۱۹ بیمارستان کودکان مفید اظهار کرد: برخی کودکان به خوبی همراهی می کنند و دست خود را می شویند و نکات بهداشتی را رعایت می کنند و خوشبختانه ماسک برای کودکان در دسترس است و تاکید داریم که باید ترس به جا داشته باشیم چرا که کرونا با هیچ کس شوخی ندارد.

 

 

تصویر

 

 

چگونه درباره ویروس کرونا با کودکان صحبت کنیم؟

لیلا شقاقی، روانشناس بالینی کودک و نوجوان درباره آموزش و نترساندن کودکان از ویروس همیشگی کرونا در زندگی اظهار کرد: کودکان متوجه تبعات کرونا مانند تعطیلی محیط های آموزشی، قطع ارتباط حضوری آنها با دوستانشان خواهند شد، بنابراین لازم است که بزرگسالان با آرامش در این زمینه با کودکان صحبت کنند.

 

او ادامه داد: به کودکان توضیح دهید که این بیماری شبیه نوعی سرماخوردگی شدید است و برای پیشگیری باید بهداشت را رعایت کنند. با بازی سعی کرده استرس کودکان را کم کنید؛ مثلا از آنها بخواهید برای کار های روزمره فقط از یک دست استفاده کنند و با دست دیگر صورت و مو های خود را لمس نکنند و به ازای هر باری که این کارو انجام دادند یک علامت ستاره می گیرند، یعنی از سیستم امتیاز دهی برای آنها به کار ببرید تا تغییراتی در عادت های آنها ایجاد شود.

 

شقاقی بیان کرد: بازی هایی انجام دهید تا از طریق آنها بتوانند مفاهیم مراقبت بهداشت را یاد بگیرند. حتما به کودکان اطلاعات مناسبی در مورد ویروس کرونا بدهید. آنها ممکن است درک و تصویری غیرواقعی از کرونا داشته باشند. توضیح دهیم که تعطیلی مدارس، پوشیدن ماسک و استفاده از مواد ضدعفونی کننده به این دلیل است که ویروس به دیگران سرایت نکند.

 

این روانشناس ادامه داد: اطلاعات مفید مربوط به چگونگی مراقبت و پیشگیری مانند شستشو مرتب دست ها، استفاده از ماسک در مکان های عمومی، عدم روبوسی و دست دادن را تهیه و به کودکان آموزش دهید. اگر والدین، خودشان اضطراب داشته باشند، احتمال دارد تا از طریق چهره، لحن صدا و واکنش های کلامی، ناخواسته سطح اضطراب کودکان را افزایش دهند.

 

تصویر

 

توصیه های تغذیه ای برای کودکان بهبودیافته از کرونا

مریم زارعی مدیر برنامه تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اظهار کرد: در دوران نقاهت بیماری کرونا که اشتها کم می شود به منظور پیشگیری از اختلال رشد و سوءتغذیه باید برنامه غذایی گروه سنی کودکان و نوجوانان بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

 

او با اشاره به اینکه وعده غذایی کوچک و کم حجم در طول روز باید مصرف شود، ادامه داد: بهترین منابع پروتئین برای کودکان انواع گوشت، انواع حبوبات، تخم مرغ، انواع لبنیات پاستوریزه و انواع آجیل های کم نمک و یا بدون نمک است.

 

زارعی افزود: در دوران نقاهت بیماری کرونا مصرف انواع کربوهیدرات های پیچیده از جمله برنج، انواع نان سبوس دار و ماکارونی ترجیحا سبوس دار، رشته و غلات صبحانه، سبزی ها و میوه ها توصیه می شود.

 

مدیر برنامه تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه مصرف مقدار مناسب آب باعث می شود ترشحات درون مجاری هوایی رقیق تر شده و تخلیه بهتر شود، بیان کرد: توصیه می شود در دوران نقاهت بیماری کرونا روزانه شش لیوان آب و یا سایر مایعات مانند آبمیوه طبیعی و آب سبزیجات تازه، چای کم رنگ، آب گوشت مصرف شود. همچنین باید مصرف غذاهای حاوی مقادیر زیاد سدیم مانند: انواع کنسروها، شورها و غذاهای فرآوری شده را محدود کرد.

 

زارعی با اشاره به اینکه مصرف سوپ حاوی نمک برای جبران سدیم در نوجوانان مرخص شده از بیمارستان در صورت کاهش سطح سرمی سدیم به کمتر از ۱۳۵ توصیه می شود، تاکید کرد: سدیم پایین در افراد به ویژه کودکان و نوجوانان با عفونت های تنفسی خواهد شد.

 

تصویر

 

خطر بروز بیماری در کودکان با کاهش واکسیناسیون در بحران کرونا

سید محسن زهرایی رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با بیان اینکه از ابتدای بحران کرونا پوشش واکسیناسیون در سطح کشور تقریبا ۵ درصد کاهش پیدا کرده است، بیان کرد: طی حدودا ۴ ماه اخیر که بیماری کووید۱۹ در کشور پدیدار شده است همه ابعاد زندگی مردم تحت تاثیر قرار گرفته است. علی رغم اینکه توصیه هایی به ماندن در خانه و عدم خروج از منزل در موارد غیرضروری می شود، باید خانواده ها توجه کنند دستاوردهایی که در سلامت کودکان به دست آوردیم به علت پوشش بالای واکسیناسیون است و اگر فرضا به دلیل بیماری کرونا، واکسن کودک را به تعوق بیندازیم، این دستاوردها را از دست داده و پوشش واکسیناسیون ما کاهش می یابد و بیماری های کنترل شده ممکن است بازگردند. پوشش واکسیناسیون مهم ترین سد دفاعی در برابر بیماری ها برای کودکان است.

 

زهرایی با اشاره به اینکه طی ۴ ماه اخیر با کاهش مراجعه مردم برای دریافت واکسن مواجه شدیم، تصریح کرد: تلاشمان این است از خانواده ها بخواهیم واکسیناسیون فرزندان شان را به تعویق نیندازند تا بازگشت بیماری ها تهدیدی برای سلامت کودکان نباشد. ممکن است کرونا تا یک یا دو سال آینده با ما باشد و اگر قرار باشد به دنبال آن واکسیناسیون فرزندان مان را به زمان های دیگر موکول کنیم، فرزندان مان در معرض بیماری ها قرار خواهند گرفت.

 

او درباره واکسیناسیون بدو ورود به مدرسه و پایه دهم دانش آموزان، بیان کرد: تمام شرایط برای انجام واکسیناسیون فراهم است و پایگاه های سلامت به شکل مستمر در حال خدمت رسانی هستند. اکثر مراکز ما مراکز پاک هستند؛ یعنی در این مراکز بیمار مشکوک به کرونا و به طور کلی بیمار ویزیت نمی شود و تنها خدمات به مادر و کودک ارائه می شود.

 

در شرایطی که واکسن و درمان اختصاصی کرونا کشف نشده است، ماسک زدن کودکان بالای ۲ سال، پرهیز از حضور در اجتماعات و رعایت فاصله گذاری از مهمترین نکاتی است که والدین باید در این روزهای اوج مجدد کرونا باید به آنها توجه داشت تا سلامت کودکان به خطر نیفتد.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر