شنبه 23 تیر 1403 - 13 Jul 2024
تاریخ انتشار: 1402/05/30 13:59
وام اربعین
کد خبر: 122213

روش واریز وام اربعین تغییر کرد | تصمیم دولت برای پرداخت وام اربعین

برای اطلاع از آخرین تغیرات وام اربعین در ادامه همراه این مطلب باشید.

 امسال برای اولین بار دولت اقدام به اعطای وام اربعین کرده است. متقاضیانی که قصد خروج از کشور به منظور زیارت عتبات عالیات در روز اربعین دارند، در 25 مرداد با مراجعه به بانک ملی و یا از طریق سامانه بام، اقدام به افتتاح حساب و درخواست وام اربعین نمایند و پس از طی کردن مراحل لازم، وام اربعین به مبلغ 10 میلیون تومان را دریافت نمایند. معاون بانکداری جامع بانک ملی گفت: افتتاح حساب ویژه اربعین و پرکردن حساب به اندازه ۲ و نیم میلیون تومان به منزله ثبت نام وام اربعین است. برای اطلاع از آخرین تغیرات وام اربعین در ادامه همراه این مطلب باشید.

تصمیم دولت برای پرداخت وام اربعین

درحالی با دستور رئیس جمهور بنا شده تسهیلات اربعین به صورت قرض‌الحسنه در اختیار متقاضیان قرار گیرد که به دلیل اعلام شرایط سخت برای این وام در مدت زمان مقرر، ثبت نام حداقلی انجام شده و دست اکثریت زائران اربعین از این تسهیلات کوتاه مانده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وام اربعین جزء تسهیلاتی است که بانک ملی همزمان با ایام اربعین نسبت به معرفی آن اقدام کرد؛ اما این وام از همان ابتدا با شبهاتی همراه شد که در نهایت منجر به ورود شورای فقهی بانک مرکزی به بررسی شبهات شرعی آن شد.

طبق طرح اولیه که اطلاع‌رسانی گسترده آنهم توسط این بانک انجام شد، متقاضیان دریافت تسهیلات اربعین باید 2.5 میلیون تومان بعنوان ودیعه نزد بانک ملی واریز می کردند تا وام 10 میلیون تومانی با سود 23 درصدی و بازپرداخت 6 ماهه را دریافت کنند.

ودیعه 2.5 میلیونی طبق طرح اولیه، بنابود زمان تسویه وام، قابل برداشت شود ولی  بعد از گسترش اعتراضات به طرح مذکور، بانک ملی اعلام کرد که 2 میلیون و 500 هزار تومان زمان پرداخت وام در اختیار مشتری قرار می گیرد و تا زمان تسویه وام بلوکه نمی ماند.

اما شورای فقهی بانک مرکزی سپرده ودیعه 2.5 میلیونی را برای تسهیلات اربعین غیرشرعی اعلام کرد و بعد از آن بانک ملی هم با اصلاح ایراد وارده، تأکید کرد: مبلغ ودیعه 2.5 میلیونی تسهیلات اربعین قابل برداشت است. نکته اما اینجا بود که این اطلاعیه فردای روزی اعلام شد که زمان ثبت نام متقاضیان دریافت این تسهیلات تمام شده بود.

با این حال اما روز گذشته رئیس جمهور اعلام کرد که تسهیلات اربعین باید بصورت قرض الحسنه در اختیار متقاضیان قرار گیرد؛ بانک ملی هم بعد از دستور رئیس جمهور با درج اطلاعیه‌ای در سایت خود اعلام کرد: با دستور ریاست محترم جمهور" تسهیلات طرح زائران اربعین حسینی " در بانک ملی ایران بصورت قرض الحسنه پرداخت می گردد.

در این اطلاعیه آمده: بانک ملی به اطلاع متقاضیانی که در موعد مقرر نسبت به افتتاح حساب ویژه طرح اقدام نموده اند می رساند، پس از ثبت نام در سامانه سماح از تاریخ اول  تا پنجم شهریور ماه سال جاری با نصب آخرین نسخه همراه بام، درخواست تسهیلات خود را بصورت غیر حضوری  ثبت نمایند. مبلغ این تسهیلات پس از امضای الکترونیکی قرارداد به حساب متقاضیان واریز خواهد شد.

باتوجه به اتمام مهلت افتتاح حساب و ثبت درخواست تسهیلات اربعین در 25 مردادماه، انتظار می رفت که به دلیل اعمال ایرادات شرعی به این طرح و شرایط سختی که در مدت زمان ثبت نام برای دریافت این وام اعلام شده بود که احتمالا منجر به ثبت نام حداقلی برای دریافت این تسهیلات شده است، بانک ملی مهلت ثبت نام را برای متقاضیان تسهیلات اربعین تمدید کند. چراکه در ابتدا شرط دریافت این تسهیلات ودیعه 2.5 میلیون تومانی بود ضمن آنکه قرار بود سود این تسهیلات نیز مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار 23 درصد باشد اما طبعا با حذف ودیعه 2.5 میلیونی و قرض الحسنه شدن وام اربعین، برتعداد متقاضیان این تسهیلات افزوده می شود ولی بانک ملی در این اطلاعیه‌ اشاره ای به تمدید زمان ثبت نام و ... نکرده است.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/4m9go5