شنبه 05 خرداد 1403 - 25 May 2024
تاریخ انتشار: 1401/12/01 14:38
علی انصاریان
کد خبر: 13836

افشای دلیل مرگ علی انصاریان دو سال پس از فوتش | بلایی که سر علی انصاریان آورند

مرگ ناگهانی علی انصاریان، ستاره برجسته فوتبال ایران، در سال 2021 باعث شوک و تأثر در جامعه ورزشی ایران و جهان شد. در آن زمان، شایعات مختلفی درباره علت مرگ او پخش شد که هیچ یک از آنها تأیید نشد. با این حال، دو سال بعد، ادعاهای جدیدی درباره دلیل مرگ وی بیان شد و بسیاری از مردم به دنبال پاسخ هستند.

به گزارش ستاره پارسی به گفته برخی منابع، دلیل مرگ علی انصاریان تزریق سلول بنیادی به وی برای درمان بیماری بوده است. سلول های بنیادی، سلول هایی هستند که قابلیت تبدیل به هر نوع سلول دیگری در بدن دارند و برای درمان بیماری های مختلف به کار می روند. با این حال، استفاده از این سلول ها در برخی موارد ممکن است با مشکلات و عوارض جانبی همراه باشد و بنابراین درمان با سلول بنیادی هنوز به صورت رسمی در ایران تأیید نشده است.با این وجود، باید تأکید کرد که این ادعا تاکنون تأیید رسمی نشده است و به عنوان یک شایعه مطرح شده است. برای بررسی علت مرگ علی انصاریان، باید منتظر نتایج تحقیقات رسمی در این زمینه باشیم.مطالب اخیر درباره مرگ علی انصاریان، شامل ادعایی درباره تزریق سلول بنیادی به او، توسط پزشک معالج او، منتشر شده است. خانواده علی انصاریان در پاسخ به این ادعاها، اعلام کرده اند که چنین رضایتی از بیمار گرفته نشده است و در صورتی که پزشکان دلیلی برای اثبات خلاف این مطالب دارند، باید مدارک را ارائه کنند. در ادامه، پس از انتشار خبری از سوی داماد خانواده، خبرگزاری تسنیم با محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص مراقبت‌های ویژه و یکی از پزشکان معالج علی انصاریان، تماس گرفته و توضیحاتی درباره ابهامات مرگ علی انصاریان دریافت کرده است. خانواده علی انصاریان نیز با ارائه توضیحاتی درباره ماجرا، این خبر را به‌صورت اختصاصی به "امیر انتظامی" اعلام کرده اند.

 

علی انصاریان

 

خانواده انصاریان شکایتی در برابر کادر درمان و مقامات بیمارستان دارند که به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود. در بخش اول، خانواده از بیمارستان به خاطر تشخیص قصور یا تقصیر احتمالی کادر درمان و مقامات بیمارستان در دادسرای امور پزشکی شکایت دارند. در بخش دوم، شکایت خانواده در دادسرای نظام پزشکی به دلیل تخلفات انتظامی احتمالی از سوی کادر درمان و پزشک معالج از جهت رعایت یا عدم رعایت آیین‌نامه‌ها و نظامات و کد‌های اخلاق و پروتکل‌های وزارت بهداشت می‌باشد.

در پاسخ به ادعای پزشک محترم و وکیل وی که مدعی شده‌اند تاکنون کمیسیون‌های مختلفی تشکیل شده که همگی نظر بر عدم قصور کادر درمان داشته‌اند، خانواده انصاریان اعلام کرده‌اند که پرونده بالینی متوفی به تازگی در اختیار آن‌ها قرار گرفته است که پس از مشورت با پزشکان برجسته آشکار شد که بسیاری از مطالب و موارد از دید کارشناسان محترم پنهان مانده است. لذا، خانواده انصاریان از طریق قانونی لوایح متعدد جهت تشکیل کمیسیون جدید و بالاتر و فراهم کردن فرصت مناسب برای خانواده جهت طرح دفاعیات و مستندات جدید، به مقامات رسیدگی‌کننده در دادسرای امور پزشکی و کمیسیون تجدیدنظر سازمان نظام پزشکی ارائه شده است. هر دو پرونده با مساعدت مقامات رسیدگی کننده در مسیر قانونی خود قرار دارند.

 

علی انصاریان

 

با توجه به اظهارات پزشک معالج در مورد استفاده از تزریق سلول بنیادی برای بهبود شرایط جسمانی علی انصاریان، می‌توان گفت که بررسی وضعیت بالینی بیمار قبل و بعد از انجام این تزریق، بهترین معیار سنجش در این مورد است. همچنین باید مراقبت کرد که در ارائه این ادعا، پروتکل‌های بهداشت جهانی رعایت شود و مرجع صدور مجوز برای تجویز هر دارو، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است.

در صورتی که پزشک معالج و کادر درمان قصد دارند ادعای خود را با مدرک محکمه‌پسند به مقامات رسیدگی‌کننده ثابت کنند، باید نحوه تجویز سلول بنیادی برای زنده یاد علی انصاریان و سلول تزریق شده از کجا تهیه شده و توسط چه شخص با اشخاصی به متوفی تزریق شده است، را توضیح دهند. همچنین، مصوبه کمیته اخلاق در پژوهش و شخص محقق، عنوان پژوهش، زمان شروع و پایان کار‌آزمایی، مرکزی که تحت نظارت آن مرکز کارآزمایی بالینی انجام گرفته، سوابق و نتایج کارآزمایی بالینی انسانی و اشخاصی که قبل از مرحوم علی انصاریان این سلول برای آن‌ها تجویز شده و نتایج آزمایش‌ها از جهت اثربخشی یا احیاناً مرگ‌و‌میر آن‌ها و تاییدیه کنترل کیفی و شناسنامه سلول تزریق شده و تاییدیه وزارت بهداشت جهت تجویز برای بیماران کرونایی حاد باید به مرجع قضایی ارائه شود.

 

علی انصاریان

 

با توجه به ادعای دیگر پزشک معالج، اعلام شده است که علی انصاریان در حالت وخیم با آمبولانس به بیمارستان منتقل شد و پس از تأیید پزشک معتمد خانواده، درمان با سلول های بنیادی صورت گرفت. بهترین روش برای تایید این ادعا، بررسی وضعیت بالینی بیمار قبل و بعد از درمان است. تمامی این موارد از سوی پزشکان معتمد خانواده تهیه شده و انتظار می‌رود تا تمامی این موارد و مستندات جدید به صورت دقیق و موشکافانه توسط کمیسیون تجدید نظر سازمان نظام پزشکی و کمیسیون عالی پزشکی قانونی مورد بررسی مجدد قرار گیرند تا مشخص گردد که بیمار قبل از انجام درمان با سلول های بنیادی و پس از آن در چه وضعیتی بوده است. همچنین، در جایی دیگر، پزشک معالج ادعا کرده است که در زمان هوشیاری، علی انصاریان اجازه درمان با سلول های بنیادی را داشته و اجازه رسمی و کتبی و اعضا و اثرانگشت بیمار و شهود در پرونده به ثبت رسیده است. این ادعا نیز ممکن است به وسیله مستندات و شواهد قابل بررسی باشد.

 

علی انصاریان

 

بر اساس آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مصوب وزارت بهداشت و کمیته‌های اخلاق، در هر پژوهشی که بر روی انسان اجرا می‌شود، الزامی است که پژوهشگر از آگاهانه بودن و رضایت آزادانه کتبی افراد آزمودنی اطمینان حاصل کند. همچنین پژوهشگر باید از آگاهانه بودن رضایت اخذ شده اطمینان حاصل کند و موظف است فرد را از تمامی اطلاعاتی که می‌تواند در تصمیم‌گیری او موثر باشند مطلع کند. به عنوان مثال، عنوان و اهداف پژوهش، طول مدت پژوهش، روشی که قرار است به‌کار گرفته شود و فواید و زیان‌های احتمالی و خطرات و زیان‌های بالقوه آگاه و از درک اطلاعات ارائه شده توسط شخص آزمودنی اطمینان حاصل کرده و به تمامی سؤالات و دغدغه‌های وی پاسخ داده و به فرد فرصت کافی برای مشاوره نظیر اعضای خانواده داده شود.

با این حال، بیماران اورژانسی یا فاقد هوشیاری کامل جزو افراد آسیب‌پذیر شناخته شده و اخذ رضایت از وی فاقد اعتبار است. اما در مورد پزشک معالج که مدعی است بیمار همواره وخیم بوده و در شرایط اورژانسی او را پذیرش کرده، باید به این نکته توجه داشت که اگر این بیمار با هوشیاری کامل قبل از وقوع حادثه رضایت خود را برای شرکت در پژوهش اعلام کرده بود، این رضایت می‌تواند به عنوان مرجعی برای ادامه پژوهش استفاده شود. با این حال، در مواردی که بیمار هوشیاری با توجه به اظهارات خانواده و مستندات پرونده بالینی، می‌خواهیم به وضوح بیان کنیم که هیچگونه رضایتی از بیمار یا نماینده قانونی وی برای تجویز سلول‌های بنیادی درمانی برای علی انصاریان اخذ نشده است. در صورتی که پزشک معالج دلایلی برای اثبات خلاف این موضوع دارد، می‌تواند مدارک مربوطه را به مرجع قضایی ارائه کند.

 

علی انصاریان

 

به علاوه، تأکید می‌شود که طرح این شکایت به هیچ وجه به منزله کم اهمیتی یا توهین به زحمات و مجاهدات کادر درمان و مقامات وزارت بهداشت و جامعه پزشکی کشور نیست. در ایام بیماری کرونا، این افراد با تلاش‌های بی‌نظیر خود، برای حفظ سلامتی جامعه، تلاش کرده‌اند و خانواده انصاریان هدفی جز روشن کردن علل و عوامل مرگ عزیزشان در یک مسیر قانونی ندارند. همه افراد جامعه حق دارند تا در صورت بروز سؤال یا ابهامی در رابطه با روند درمان عزیزان خود، با پشتیبانی قانونی، سؤالات و ابهامات خود را مطرح کنند.

 

علی انصاریان

 

بنابراین، پزشک معالج باید به جای انتشار مطالب خلاف واقع، طرح مسائل حاشیه‌ای و انتشار اسرار خصوصی بیمار، مسئولیت رسیدگی به جزئیات پرونده را به مقامات ذی‌صلاح سپرده و اجازه دهد تا پرونده در مسیر قانونی خود پیش برود. به همین دلیل، طرح چنین ادعا‌هایی در فضایی خارج از روند رسیدگی قانونی پرونده، خانواده را ناگزیر به پاسخگویی خواهد کرد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/2l5776