یک‌شنبه 03 تیر 1403 - 23 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1401/11/05 17:55
بازنشستگان | وام به بازنشستگان | پرداخت وام به بازنشستگان
کد خبر: 13045

پرداخت وام پنجاه میلیون تومانی با سود ۴ درصد به بازنشستگان | جزئیات پرداخت وام به بازنشستگان

زییس کانون بازنشستگان کشور گفت : بازنشستگانی که تمایل به خرید لوازم خانگی داخلی دارند می توانند از وام پنجاه میلیون تومانی استفاده کنند .

علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی در خصوص با آمار پرداخت وام قرض الحسنه به بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی گفت: با توجه به گزارشات موجود از کانون بازنشستگان در کل کشور 170 هزار نفر در کل کشور و بلغ بر 30 هزار نفر در تهران وام بازنشستگان را پرداخت کرده اند.

صبح و گفتگو با حضورآقایان  علی دهقانی کیا، رئیس محترم کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی و قادری، عضو محترم کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره خرید اعتباری و تسهیلات بدون ضامن برای بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی به گفتگو پرداخت 

مجری: سلام عرض می‌کنم خدمت شما و وقت شما بخیر

مهمان برنامه: بنده هم سلام عرض می‌کنم خدمت شما و همکاران محترمتان

سؤال: آقای دهقانی کیا بفرمایید شرایط دریافت این تسهیلات برای بازنشستگان و مستمری بگیران چگونه است و خرید اعتباری چگونه دیده شده است برای این عزیزان؟

 آقای علی دهقانی کیا: در ارتباط بحث خرید ما یک وام‌های ۵۰ میلیون تومانی بانک رفاه تا سقف ۵۰ میلیون تومان را درنظر می‌گیرند اگر افرادی که خواهان خرید لوازم خانگی و داخلی باشند، کسانی که در درخواست می‌دهند می‌روند از این وام استفاده می‌کنند و خریدشان را هم انجام می‌دهند و سود پول هم ۴ درصد برایشان محاسبه می‌شود.

سؤال: تسهیلات در همین غالب دیده شده است؟

 آقای علی دهقانی کیا: در تسهیلات که قبلاً هم این موضوع اعلام شد برای بازنشستگان ما مطابق خرید و این‌ها دیگر به غیر از این هم برای بازنشستگان تأمین اجتماعی به جز این وام چیز دیگری برایشان درنظر گرفته نشده است که ما بتوانیم ماهانه بتوانند از کالا‌های اساسی که مورد نیازشان باشد یا کالای مواد غذایی و اینجور چیز‌ها را هم بایستی استفاده کنیم که این‌ها نیست فقط لوازم خانگی است.

سؤال: آقای قادری می‌فرمایید که در بودجه سال آینده برای بازشستگان ومستمری بگیران چه شرایط ویژه و چه تسهیلاتی قرار است درنظر گرفته شود؟

 آقای قادری: هنوز ما در کمیسیون برنامه و بودجه به آن تبصره‌های مرتبط با بازنشستان نرسیده ایم و واقع قضیه آن هم مواردی که مربوط به بازنشستگان در لایحه آمده است من نگاه نکرده ام. ولی هر امکان و هر ظرفیتی که فراهم باشد و بتوانیم کمک کنیم الزامی که به صندوق‌های بازنشستگی می‌کنیم یا اگر بتوانیم منابعی را از محل واگذاری سهام یا از محل منابع نقدی بودجه جایی بتوانیم منابعی را تأمین کنیم حتماً جزء اولویت‌های ما است و تلاش ما بر این است که انشاالله بتوانیم کمک کنیم در این شرایط سخت و دشوار اقتصادی تسهیلاتی برای بازنشستگان فراهم شود تا بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

سؤال: چه اقداماتی به نظر شما ضرورت دارد که مورد توجه قرار بگیرد؟

 آقای قادری: یکی در بحث حقوق است که تا آنجایی که امکان داشته باشد که ما بتوانیم حقوق بازنشستگان را به حقوق شاغلین یک مقدار نزدیک کنیم انتظار داریم که دولت خودش لایحه بیاورد که نیاورده است معمولاً در اصلاحاتی که ما در ارتباط با افزایش حقوق کارکنان شاغلین و بازنشستگان داشتیم آن ۵ درصدی که اضافه شد در کمیسیون برنامه و بودجه اضافه کرده ایم در این لایحه هم تلاش مان بر این است که ما هم بعنوان کمیسیون اصلی کمک کنیم که مواردی را در ارتباط با هم تسهیلات مثل وام و مسائل اینچنینی الزامات به صندوق‌ها می‌کنیم پیشنهاد ببریم به کمیسیون تلفیق و به صورت انفرادی هم هر کدام از نمایندگان می‌توانند پیشنهاداتی را داشته باشند قطعاً در کمیسیون اجتماعی هم که بیشتر به صورت ویژه و خاص به این موضوع بازنشستگان متمرکز می‌شود آنجا هم حتماً مواردی را دوستان دنبال می‌کنند که بتوانیم کمک داشته باشیم.

سؤال: می‌فرمایید برای سال آینده آقای دهقانی کیا، ضرورت دارد که چه تغییراتی ایجاد شود؟

جناب آقای علی دهقانی کیا: من فقط تنها خواهشم از نمایندگان محترم مجلس و دولت محترم این است که به قانون ما احترام بگذاریم آن چیزی که قانون است قانون را عمل کنیم در ماده ۴۱ قانون کار آمده است تورمی را که مرکز آمار اعلام می‌کند، می‌گوید اگر این تورم جوابگو نشد در بند ب دوم اش می‌گوید که سبد هزینه معیشت خانوار را بایستی درنظر بگیریم برای بازنشستگان هم ماده ۱۱۱ که تبعیت می‌کنداز مصوبه شورای عالی کار و ماده ۹۶ که برای سایر سطوح تصمیم می‌گیرد می‌گوید به نسبت افزایش هزینه‌های زندگی، حالا که دولت اعلام کرده است ۲۰ درصد، ۲۰ درصد را نمی‌دانیم منبع اش کجاست؟ اگر بحث اینکه می‌خواهیم با کم کردن بازنشستگان.

سؤال: اجازه دهید این موضوع در همان فصل خودش، چون آقای قادری هم گفتند که در کمیسیون تلفیق هم نرسیده است به آن بخش، در همان ایام باز خدمت جنابعالی باشیم و بیشتر راجب به آن صحبت کنیم؟

 آقای علی دهقانی کیا: ما درخواست مان این بوده است وگرنه نگفتیم ایشان مخالفتی نکرده ایم درخواست مان این است.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/2xd8b3