چهارشنبه 29 فروردین 1403 - 17 Apr 2024
تاریخ انتشار: 1401/10/30 17:45
روابط زن و شوهر
کد خبر: 12911

۷ باید و نباید در روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی

روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی و همچنین داشتن ارتباط موثر یکی از حیاتی‌ترین مسائلی است که همسرتان بعد از ازدواج از شما انتظار دارد.

روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی و همچنین داشتن ارتباط موثر یکی از حیاتی‌ترین مسائلی است که همسرتان بعد از ازدواج از شما انتظار دارد.

به نقل از متاراز؛ پس از ازدواج، زن و شوهر باید نسبت به هم قابل اعتماد و راستگو باشند، حتی وقتی که به مسائل بسیار کوچک و بی ربط مربوط می‌شود.

نکاتی که در روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی باید رعایت کرد

چگونه می‌توان با همسر خود ارتباطی موثر و پایدار داشت؟ در اینجا ۷ باید و نباید در روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی برای برقراری ارتباطی مستحکم و قوی جمع آوری کرده ایم.

۱. احترام گذاشتن به نظرات همدیگر

پس از ازدواج و زندگی مشترک، باید در مورد انتظارات خود از یکدیگر و همچنین نحوه برقراری ارتباط، افکار و ایده‌های خود در هنگام مواجهه با چالش‌های زندگی صحبت کنید.

شاید در ابتدا این کار غیرعملی به نظر برسد، اما زمانی که با چالش‌های زندگی روبرو می‌شوید، واقعاً برایتان مفید خواهد بود.

وقتی درباره مجموعه قوانین زندگی مشترک خود بحث می‌کنید، به عنوان یک همسر و یک انسان با دیدگاه‌ها و نظرات یکدیگر آشنا می‌شوید و اگر به یکدیگر علاقه‌مند هستید، این قوانین را با احترام انجام می‌دهید و در نهایت با همسرتان به توافق و تفاهم خواهید رسید.

۲. هنگام صحبت درباره توقعات خود، آن‌ها را به عنوان یک آرزو مطرح کنید

یکی دیگر از بایدها و نبایدهای روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی این است که شاید برای شما چالش برانگیز باشد که انتظارات و توقعات زندگی تان را به همسرتان منتقل کنید و این باعث می‌شود همسرتان احساس ناچاری و اجبار کند.

درست است که برای تحکیم پیوند زن و شوهر پس از ازدواج، باید احساس مسئولیت کنید و سعی کنید انتظارات همسرتان را برآورده کنید، اما شاید بهتر باشد در بیان خواسته‌های خود کمی مهربان‌تر و با ملاحظه‌تر عمل کنید.

به عنوان مثال، در حین صحبت با شریک زندگی خود، می‌توانید انتظارات و خواسته‌های خود را در قالب یک تمایل یا علاقه بیان کنید.

 یکی از نکات مهم روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی همین است، و اگر به این شکل خواسته هایتان را بیان کنید، همسرتان نیز حسی مشابه خودتان در مورد این درخواست‌های زندگی مشترک خواهد داشت.

در میان گذاشتن انتظارات خود با همسرتان در قالب یک آرزو، آن‌ها را تشویق می‌کند تا در دستیابی به این اهداف در زندگی مشترک با شما همراه شوند.

۳. برای حل مشکلاتتان با هم گفتگو داشته باشید

عدم ارتباط کلامی یکی از موقعیت‌های نامطلوبی است که زن و شوهر با آن مواجه می‌شوند و اینگونه به روانشناسان بیان می‌کنند که فقط برای مدت کوتاهی در طول روز با یکدیگر گفتگو داشته اند.

اما با صحبت کردن با شریک زندگی خود، می‌توانید او را بهتر درک کنید، از طرز فکر او آگاه شوید و از تصمیم گیری‌های عجولانه جلوگیری کنید.

علیرغم ارتباط مکرر تلفنی یا اینترنتی، تحقیقات روانشناختی نشان داده است که بسیاری از زن و شوهر‌ها نتوانسته اند با همسر خود ارتباط کلامی موثری برقرار کنند و در نتیجه ازدواج آن‌ها ممکن است به ناسازگاری و طلاق ختم شود. برای حل مشکلات زناشویی و خانوادگی خود سعی کنید از روش ارتباط دوستانه، فردی و حضوری استفاده کنید.

در حالی که برقراری ارتباط مؤثر با همسرتان از طریق این ابزار‌ها و فناوری‌های ارتباطی بسیار راحت است، اما تأثیر و اثر گذاری آن‌ها به اندازه یک گفتگوی رو در رو نیست.

۴. آستانه تحمل و صبر خود را افزایش دهید

شما و همسرتان لزوماً فقط به این دلیل که در یک رابطه هستید مالک یکدیگر نیستید. مهم است به خاطر داشته باشید که اگر اخیراً ازدواج کرده اید، طبیعی است که اختلاف نظر‌های زیادی داشته باشید، زیرا شما و همسرتان در حال حاضر اختلاف فکری زیادی دارید.

ظرفیت بیشتر برای تحمل و صبر در ازدواج مستلزم این است که به همسرتان اجازه دهید موقعیت‌های زندگی اش را به عنوان فردی مستقل، خودش مدیریت کند.

وابستگی عاطفی میزان اعتماد و سازش زوجین را ارزیابی می‌کند و اگر به همسرتان اعتماد داشته باشید، در نتیجه تا حد زیادی می‌توانید زندگی مشترک موفقی همراه با سازش و شکیبایی داشته باشید.

۵. هیچگاه با گله و شکایت، گفتگو با همسرتان را شروع نکنید

یکی از نکات مهم روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی این است که همه دوست دارند که مورد توجه و محبت شریک زندگی خودشان قرار بگیرند و از حمایت عاطفی همسرشان برخوردار شوند، به خصوص زمانی که در زندگی زناشویی خود با مشکلاتی روبرو هستند.

هنگامی که شما و شریک زندگی تان چالش‌ها و مشکلات مهمی را در رابطه خود تجربه می‌کنید، اگر برای بیان احساس ناراحتی خود با دید منفی با مشکلات برخورد کنید و تصور کنید که شریک زندگی شما دلیل اصلی این مشکلات است، باید بگوییم که این رویکردی کاملا اشتباه و غلط است. زیرا این کار همسر شما را تحقیر می‌کند و باعث می‌شود او احساس بی اهمیتی کند و ممکن است برای حفظ آرامش شما سکوت کند و یا حتی شاید با خودش فکر کند بهتر است برای طلاق تصمیم بگیرد.

۷. همیشه نسبت به احساسات یکدیگر توجه کنید

طبق مطالعات روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی، تقاضای طلاق اغلب در خانواده‌هایی اتفاق می‌افتد که توجه چندانی به احساسات یکدیگر ندارند. آن‌ها آسایش و رفاه خود را بر حل چالش‌های موجود در زندگی مشترک خود اولویت می‌دهند و به مسائل شخصی خود توجه بیشتری می‌کنند.

آن‌ها اختلافات خود را از هم مخفی می‌کنند و با ظاهری بهتر و غیر واقعی از آنچه در واقع اتفاق افتاده است، برای همسرشان آشکار می‌کنند.

اگر به احساسات همسرتان اهمیت می‌دهید، یعنی می‌توانید احساسات، باور‌ها و انتظارات او را شناسایی کنید. اگر در این زمینه حساسیت بیشتری داشته باشید، می‌توانید از طریق تصمیم گیری‌ها و مشکلات مربوط به زناشویی، ارتباط موثرتری با همسرتان برقرار کنید.

بر اساس مطالعات انجام شده در مجله روانشناسی شخصیت، موفق‌ترین و راضی‌ترین زوج‌ها کسانی هستند که آشکارا به تفاوت‌های شخصی خود با یکدیگر می‌پردازند و دارای هوش هیجانی بالایی هستند.

هوش هیجانی یا هوش عاطفی به افراد کمک می‌کند تا احساسات و عواطف همسرشان را بهتر درک کنند.

وقتی همسرتان به شما می‌گوید «به نظر می‌رسد عصبانی هستی»، در واقع او ازحالات چهره، زبان بدن و رفتار ساکت و سرد شما متوجه این رفتار شما شده است. ما اغلب این کار را در روابط خود با همسرمان انجام می‌دهیم، اما به ندرت آن را یک مهارت ارتباطی می‌دانیم.

مطالعات نشان می‌دهد که زنان دارای هوش هیجانی بالاتری نسبت به مردان هستند. علاوه بر این، زنان احساسات و عواطف بیشتری را برای قوی نگه داشتن ازدواج و زندگی مشترک خود صرف می‌کنند.

این افکار، احساسات و رفتارها، زن و شوهر را متعهد می‌کند که برای رفع نیاز‌های عاطفی طرف مقابل با یکدیگر همکاری کنند. “مسئولیت عاطفی” مستلزم داشتن همدلی در رابطه شماست.

یکی از نکات مهم روابط زن و شوهر از نظر روانشناسی این است که همانطور که شریک زندگی خود را تشویق می‌کنید تا در مورد احساسات، نگرانی ها، اضطراب، خشم و ناامیدی‌های خود صحبت کند، از او بپرسید که چگونه می‌توانید به او کمک کنید تا احساس بهتری در او ایجاد کنید.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/3kpyd2