یک‌شنبه 06 خرداد 1403 - 26 May 2024
تاریخ انتشار: 1402/06/11 17:48
کد خبر: 123627

نحوه رسیدگی به شکایات خودرو اعلام شد | تکلیف خریداران خودروهای مونتاژی که وجه خود را پرداخت کرده اند

سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در نامه‌ای خطاب به مدیران کل صنعت و معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان نحوه رسیدگی به شکایات خودرو از سوی مصرف‌کنندگان را اعلام کرد.

سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در نامه‌ای خطاب به مدیران کل صنعت و معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان نحوه رسیدگی به شکایات خودرو از سوی مصرف‌کنندگان را اعلام کرد. در این نامه آمده است تمامی قراردادهای فروش خودرو از تاریخ ۱۴۰۱.۱۱.۱۱ به بعد تابع قیمت‌های ابلاغی شورای رقابت است.

در ادامه نامه عنوان شده است ملاک قیمت کلیه قراردادهای منعقده از تاریخ ۱۴۰۱.۱۱.۱۱ در خصوص آن دسته از خودروهای فاقد قیمت مصوب شورای رقابت، تاریخ ابلاغ قیمت این خودروها است.

موضوع بسیار مهم دیگر درباره قیمت خودروهای مونتاژی است. در نامه وزارت صمت آمده است: درباره قراردادهای قبلی خودروسازان مونتاژی با متقاضیانی که تا تاریخ ۱۱ بهمن سال گذشته وجه خود را به‌طور کامل پرداخته‌اند اما تاکنون خودروهای خود را تحویل نگرفته‌اند، با توجه به اینکه خودروهای مونتاژی قبل از این تاریخ یعنی ۱۴۰۱.۱۱.۱۱ مشمول دستورالعمل شورای رقابت نبوده‌اند، لذا مشمول مصوبه قیمت‌های اعلامی شورای رقابت نیستند.

در این راستا، مقرر شده است برای آن دسته از خریدارانی که تا تاریخ مذکور وجه خود را به طور کامل پرداخت کرده‌اند، امکان رسیدگی به درخواست و شکایت آنها فراهم شود. لذا، ادارات کل محل استقرار واحدهای تولیدکننده موظف هستند همکاری و هماهنگی لازم برای تسریع در رسیدگی به شکایت مصرف‌کنندگان را داشته باشند تا از سردرگمی مراجعین جلوگیری شود.

متن نامه به شرح ذیل است؛

با توجه به موارد مندرج در بندهای ۴ و۵ مکاتبه مذکور و همچنین سایر ابهامات مطروحه در نحوه رسیدگی به موضوع اجرای قیمت های ابلاغی شورای رقابت و ضمن تاکید مجدد بر رسیدگی به شکواییه های واصله در قالب دستورالعمل ارسالی و ممانعت از ارجاع به سایر مراکز و با هدف جلوگیری از سردرگمی مراجعین به استحضار می رساند:

حسب پیگیری های صورت گرفته موضوع در شورا مطرح و در جلسه شماره ۵۹۴ تصویب و مصوبات مربوط، در سامانه شورا به آدرس nicc.gov.ir بارگذاری شده است. همچنین در راستای چگونگی اجرای مصوبه مذکور و تبیین موضوع ، اظهارنظر تکمیلی در تاریخ ۱۴۰۲/۶/۵ واصل گردیده است که بر این اساس موارد سه گانه ذیل که عیناً بر گرفته از مصوبات و مکاتبات شورای رقابت می باشد می بایست در رسیدگی به شکواییه های واصله مدنظر قرار گیرد.

۱ -تمامی قراردادهای منعقده فروش خودرو از تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ به بعد تابع قیمت های ابلاغی شورای رقابت می باشد.

۲ - ملاک قیمت کلیه قراردادهای منعقده از تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ در خصوص آن دسته از خودروهای فاقد قیمت مصوب شورای رقابت ،تاریخ ابلاغ قیمت این خودروها می باشد.(موضوع تصمیمات مصوبه ۵۹۴ مورخ ۱۴۰۲/۵/۲۱ شورا)

۳ -درباره قراردادهای قبلی خودروسازان مونتاژی با متقاضیانی که تا تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ تکمیل وجه نموده اند و تاکنون خودروهای خود را تحویل نگرفته باشند ، با توجه به اینکه قبل از تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ خودروهای مونتاژی مشمول دستورالعمل شورای رقابت نبوده اند، لذا مشمول مصوبه قیمت های اعلامی شورای رقابت نمی باشند.

همچنین با توجه به برخی موارد منعکس شده به این سازمان، نکات تکمیلی زیر که می بایست در رسیدگی به موضوعات مدنظر قرار گیرد اعلام می گردد :

*برای قراردادهای منعقده از تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ که تکمیل وجه شده و مطابق با اسناد و مدارک متقن ارایه شده کل قیمت خودرو پرداخت گردیده ، لیکن به دلیل عدم تحویل خودرو ،امکان ارایه فاکتور خرید توسط مصرف کنندگان میسر نمی باشد،همکاران می بایست نسبت به دریافت و رسیدگی به شکواییه ها اقدام نمایند.

* ادارات کل محل استقرار واحدهای تولیدکننده پیرو نامه شماره ۶۹۶۵۷۸ مورخ ۱۴۰۲/۵/۷ همکاری و هماهنگی لازم جهت تسریع در رسیدگی به شکواییه ها را معمول می نمایند.
 
با توجه به مراتب فوق و تاکید بر اجرای دقیق سایر موضوعات مندرج در ابلاغیه شماره ۶۲۶۱۳۰ مورخ ۱۴۰۲/۴/۲۶ مستدعی ست به نحوی برنامه ریزی شود تا کلیه شکوابیه های مرتبط دریافت و رسیدگی شده و از راهنمایی ایشان برای مراجعه به وزارت متبوع، این سازمان و سایر دستگاه ها اکیداً خودداری شود.بدیهی است چنانچه در رسیدگی های صورت گرفته ابهام و سوالاتی مطرح می باشد همکاران این سازمان آماده پاسخگویی می باشند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/48rgnl