یک‌شنبه 30 اردیبهشت 1403 - 19 May 2024
تاریخ انتشار: 1401/11/26 04:43
حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان | اخبار حقوق بازنشستگان | حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی
کد خبر: 13606

بازنشستگان بخوانند| واریزی مهم دولت برای بازنشستگان با یک شرط!+ خبر مهم از حقوق بازنشستگان

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس، با اشاره به افزایش 40 درصدی سهم صندوق‌های بازنشستگی در لایحه بودجه 1402، ابراز امیدواری کرده که حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه متناسب‌سازی شود.

افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان در حاله ای از ابهام قرار دارد. افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان در سال 1402 چند وقتی می‌شود که مطرح شده است. طرح افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان برای سال 1402 تأیید شده است. اما مبلغ این افزایش حقوق بازنشستگان هنوز مشخص نیست و معلوم نیست لایحه بودجه سال بعد چگونه خواهد بود. جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان را در ادامه مطلب بخوانید.

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به افزایش 40 درصدی سهم صندوق‌های بازنشستگی در لایحه بودجه 1402، ابراز امیدواری کرده که حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه متناسب‌سازی شود. هرچند او تاکید می‌کند که یک همسان‌سازی انجام شده و تلاش‌ها بر این است تا با انجام متناسب‌سازی دیگر اعتراضی توسط بازنشستگان رخ ندهد.

اما همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان به چه معناست؟ همسان‌سازی به این معناست که حقوق بازنشسته‌ای که در گروه شغلی خود حقوق کمتری دارد به حقوق شخصی که بیشتر دریافت می‌کند، نزدیک شود.  لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان چه می‌گوید؟ اگر این لایحه تصویب شود افزایش حقوق به صورت پلکانی انجام می‌گیرد؛ یعنی کسانی که دریافتی کمتری دارند، حقوق‌شان بیشتر افزایش پیدا می‌کند.

برنامه هفتم هنوز در راه مجلس  

یکی از نکات سخنان زارع به ابراز امیدواری او به انجام همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم توسعه برمی‌گردد. این در حالیست که یکی از حواشی لایحه امسال دولت سیزدهم مربوط به همین موضوع بود. برنامه هفتم توسعه هنوز به مجلس نرفته و شنیده‌ها حکایت از این دارد دولت خواستار تمدید برنامه ششم توسعه تا سال آینده است. هرچند ابراهیم رئیسی در صحن علنی مجلس قبل از تقدیم لایحه طی سخنانی گفته بود که به‌زودی برنامه هفتم به دست نمایندگان می‌رسد. با اینحال از دی ماه نیز گذر کردیم اما هنوز خبری از این برنامه پنج ساله نیست. این در شرایطی است که دولت باید در شهریورماه (یا اوایل مهرماه) و بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس تا پایان خرداد ماه 1400 لایحه برنامه هفتم توسعه را تقدیم مجلس می‌کرد؛ اما پیشتر محمدتقی فیاضی- تحلیلگر بودجه در یک گفتگوی اسکایپی به تجارت‌نیوز گفته بود که «به دلیل اهمال‌کاری دولت لایحه برنامه هفتم به مجلس ارائه نشد. هرچند نداشتن اعتقاد راسخ دولت به برنامه پنج‌ساله و برگزاری انتخابات در سال 1400 نیز در بروز این تاخیر بی‌تاثیر نبود.»

بازنشستگان پیگیر همسان‌سازی حقوق

در حالی عضو کمیسیون تلفیق بودجه به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اشاره داشته که این اقشار فعلا پیگیر باقی‌مانده همسان‌سازی حقوق خود هستند. در عین حال، این پرسش مهم توسط فعالان کارگری مطرح شده که چرا باید بازنشستگان کارگری باید برای وصول تک تک خواسته‌هایشان مطالبه‌گری کنند. چرا که بازنشستگان کارگری از دو سال پیش در انتظار پرداخت ۲۵ درصد باقی‌مانده همسان‌سازی حقوق خود هستند. این در حالیست که همسان‌سازی حقوق بازنشستگان دولتی از ابتدای هر سال برای جبران تورم و گرانی‌ها اجرا می‌شود.

تکلیف عیدی بازنشستگان مشخص شد

اما سرنوشت عیدی بازنشستگان به کجا رسید؟ چندی پیش بود که با تصویب هیات وزیران، میزان پرداخت عیدی پایان سال کارکنان و بازنشستگان تعیین شد.

بر اساس قانونی که در دهه 70 نوشته شده، کارفرما موظف است به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کارکرد معادل 60 روز آخرین مزد روزانه، به‌عنوان عیدی و پاداش پایان سال پرداخت کند. در ضمن، مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نباید از معادل 90 روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

اما محاسبه این قانون به صورت اعداد و ارقام به چه شکلی است؟ از آنجایی که پایه حقوق روزانه برابر با 1،393،250 ریال است، این رقم ضربدر در 60 شده و حداقل عیدی معادل 83,595,000 ریال به دست می‌آید. برای رسیدن به رقم حداکثر عیدی 1402 نیز پایه حقوق را ضربدر 90 روز کرده که به عدد 125,392,500 می‌رسیم. به عبارتی دیگر حداقل و حداکثر حقوق 1402 به ترتیب هشت میلیون و 12 میلیون تومان است.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/4blvd2