شنبه 01 اردیبهشت 1403 - 20 Apr 2024
تاریخ انتشار: 1401/10/25 06:45
ترفند | ترفند آشپزی | ترفند پیاز خورد کردن
کد خبر: 12737

ترفند آشپزی | با این ترفند پیاز خورد کنید بدون اشک ریختن

پیاز یکی از سبزیجات پر مصرف در آشپزی ما ایرانی ها است تقریبا همه غذا ها با پیاز پوست کندن شروع می شوند.در این مطلب ترفند هایی برای شما در خصوص پیاز خرد کردن و اشک نریختن آماده کرده ایم.

ترفند آشپزی : بهترین ترفند برای اینکه پیاز را بدون ریختن اشک پوست بکنیم یا خرد کنیم این است که قسمت هایی که از پیاز را که بریده شده رو به پایین نگه داریم و بعد برش بزنیم.البته یکی از ترفند ها این است که باید توجه کنیم مراحل خرد کردن پیاز را با سرعت انجام دهیم.در ادامه چند ترفند دیگر برای پیاز خورد کردن را بخوانید.

ترفند آشپزی

 پیاز رایج‌ترین و پرکاربردترین ماده اولیه در غذا‌ها و آشپزی است؛ بنابراین دانستن چگونگی پوست کندن و خلال کردن پیاز مهمترین مهارتی است که هر آشپزی باید بداند. اما این نکته را هم باید بدانیم که بهترین تکنیک و روش خرد کردن پیاز همیشه موضوع بحث بوده و گویا هیچ راه درستی برای آن وجود ندارد. با این حال، دستورالعمل‌هایی که در این مطلب درباره پیاز آمده برگرفته از بینش‌ها و تجربه‌های سرآشپز‌های حرفه‌ای است و برای راحتی کار آشپز‌های خانگی نیز قابل استفاده و ساده است.

چگونه یک پیاز را بدون گریه برش دهیم

بهترین کار برای اینکه پیاز را بدون ریختن اشک پوست بکنیم یا خرد کنیم، این است: قسمت‌هایی از پیاز را که بریده خواهند شد، رو به پایین نگه داریم و بعد برش بزنیم. البته باید توجه کنیم که مراحل خرد کردن پیاز را به سرعت انجام دهیم.

ترفند‌هایی برای جلوگیری از ریزش اشک هنگام خرد کردن پیاز

۱- پیاز را در نزدیکی هود (هواکش) یا در صورت امکان کنار پنجره باز پوست بکنید یا خرد کنید.

۲- پیاز را ۱۵ دقیقه در فریزر قرار دهید یا برای مدت طولانی‌تری در یخچال بگذارید تا سرد شود.

۳- حین کار یک حوله کاغذی مرطوب را روی قسمت‌های بریده شده پیاز بکشید.

همچنین برخی ترفند‌های عوامانه در مورد راه‌های جلوگیری از اشک هنگام برش پیاز وجود دارد:

۱- یک کبریت روشن نشده در دهان خود قرار دهید و با دندان‌های جلویی خود در دهان نگهش دارید. به شکلی که سر گوگردی آن بیرون از دهانتان باشد.

۲- هنگام خرد کردن پیاز در نزدیکی تخته برش یک دستمال کاغذی مرطوب قرار دهید.

۳- هنگام خرد کردن پیاز یک تکه نان در دهان خود بگذارید.

۴- هنگام خرد کردن پیاز از لنز‌های تماسی یا عینک شنا استفاده کنید.

۵- یک شمع در نزدیکی تخته برش خود روشن کنید.

یک پیاز خلالی چند فنجان است؟

مقدار حاصل از یک پیاز خرد شده بسته به اندازه پیاز متفاوت است:

از یک پیاز متوسط ​​حدود ۲ فنجان پیاز خرد شده به دست می‌آید.

از یک پیاز بزرگ حدود ۳ فنجان پیاز خرد شده به دست می‌آید.

چگونه پیاز را نگینی خرد کنیم؟

۱- یک پیاز متوسط ​​کامل و یک چاقویی که آن را تیز کرده‌اید،  بردارید.

ترفند آشپزی

۲- پیاز را به پهلو روی تخته برش قرار دهید، به طوری که ریشه و انتهای ساقه به سمت بیرون باشد (ساعت ۹ و ۳ روی صفحه ساعت). پیاز را محکم نگه دارید، به اندازه کمتر از نیم سانتیمتر بالای ساقه را برش دهید و دور بریزید. ریشه پیاز را نبرید و سالم نگه دارید.

ترفند آشپزی

انتهای ساقه پیاز کامل با چاقوی بریده می‌شود.

۳- پیاز را روی تخته برش قرار دهید و سطحی را که برش زده‌اید، رو به پایین و انتهای ریشه را به سمت بالا قرار دهید و به صورت عمودی برش دهید تا دو نیمه مساوی ایجاد کنید.

ترفند آشپزی

پیاز را از قسمت ریشه به دو قسمت تقسیم کنید.

۴- پوست و لایه بیرونی هر قسمت نصف شده پیاز را جدا کنید و دور بریزید. هر لایه اضافی را که تغییر رنگ داده یا ناسالم است، در صورت نیاز بردارید.

ترفند آشپزی

۵- یکی از قسمت پیاز‌ها را به سمت پایین روی تخته برش قرار دهید، به طوری که انتهای ریشه به سمت شما باشد (ساعت ۱۲ روی صفحه ساعت).

ترفند آشپزی

۶- با نوک چاقو از انتهای ریشه برش‌های عمودی ایجاد کنید،  اما از انتهای ریشه برش نزنید. برش‌ها باید حدود نیم سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند. انتهای ریشه باید هنوز دست نخورده باشد و نیمی از پیاز را کنار هم نگه دارد.

ترفند آشپزی

۷- در حالی که سطح بریده شده همچنان رو به پایین است، پیاز را طوری بچرخانید که انتهای ریشه رو به بیرون باشد (ساعت ۹).

ترفند آشپزی

۸- تقریباً در تمام طول نیمی از پیاز، برش‌های افقی موازی ایجاد کنید، تا زمانی که به انتهای ریشه برسید. این برش‌ها نیز باید حدود نیم سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند. در این مرحله همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، مهمترین نکته نگه داشتن چاقو و نوک انگشتان دستتان است.

ترفند آشپزی

۹- نیمی از پیاز را محکم نگه دارید، با نوک انگشتان خود، پیاز را به صورت عمودی با فاصله حدود نیم سانتیمتر از هم برش دهید. انتهای ریشه را می‌توان دور انداخت یا در یک کیسه با سایر ضایعات سبزیجات منجمد کرد تا با آن‌ها آب سبزیجات درست کنید.

ترفند آشپزی

۱۰- نیمی از پیاز را دوباره به صورت عمودی، روی تخته برش با چاقوی تیز برش دهید تا پیاز خلالی شود؛ مراحل ۲ تا ۹ را با نصف دیگر پیاز تکرار کنید.

نکاتی برای خرد کردن آسان پیاز

۱- قبل از شروع به خرد کردن پیاز، هر گونه پوسته بیرونی شل و کاغذی را که می‌تواند باعث لیز خوردن چاقو شود، جدا کنید.

۲- سعی کنید انتهای ریشه را تا پایان کار دست‌نخورده نگه دارید. سالم نگه داشتن انتهای ریشه پیاز به راحتی کار کمک می‌کند.

۳- هنگام برش، همیشه چاقوی خود را محکم بگیرید و نوک انگشتان دست دیگر خود را داخل پیاز قرار دهید و محکم فشار دهید. این کار نه تنها پیاز را روی تخته برش محکم می‌کند، بلکه از انگشتان شما نیز محافظت می‌کند.

نحوه نگهداری پیاز خرد شده

نکته: پیاز‌های خرد شده یا خلال شده را می‌توان در ظرف دربسته یا کیسه زیپ‌دار در یخچال تا پنج روز نگهداری کرد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/4mrqb3