کد خبر : 8316

سازمان هواشناسی کشور برای امروز و فردا تداوم بارش باران در استان های مختلف را پیش بینی کرد و از ورود سامانه بارشی جدید در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش ستاره پارسی :

مطابق اعلام  سازمان هواشناسی ، امروز و فردا شاهد تداوم بارش باران در برخی استان‌ها خواهیم بود و دمای هوا در مناطق مختلف بین 10 تا 15 درجه کاهش می‌یابد.​


خبرداغ:آبروریزی جدید مهراب قاسم خانی با عضویت در گروه صیغه یابی + عکس


بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در شمال و شرق خراسان شمالی، گلستان، مازندران، شمال سمنان و ارتفاعات شمال شرق تهران بارش  باران  گاهی رعد و برق و  وزش باد  شدید پیش بینی می‌شود.

فردا بارش پراکنده در بخش‌های شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات شرقی البرز روی می‌دهد و از دوشنبه تا چهارشنبه جو پایداری در بیشتر مناطق کشور حاکم است.

بر اساس اعلام سازمان  هواشناسی ، بعد از ظهر پنجشنبه با ورود سامانه بارشی، بارش‌های پراکنده همراه با رعدوبرق و وزش باد در غرب کشور و روز جمعه در بخش‌هایی از نیمه غربی کشور پیش بینی شده است.

طی 24 ساعت آینده در شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید روی می‌دهد که در برخی مناطق همراه با خیزش گرد و خاک خواهد بود. امروز در شمال شرق کشور دما بین 10 تا 15 درجه روی می‌دهد و از امروز تا سه شنبه در شرق و جنوب شرق دما 8 تا 12 درجه کاهش می‌یابد.

همچنین به تدریج از امروز تا اواخر هفته در سواحل دریای خزر و اردبیل افزایش دما بین 10 تا 15 درجه پیش بینی شده و از دوشنبه تا اواخر هفته در بیشتر مناطق کشور روند تدریجی افزایش دما را شاهد خواهیم بود و علاوه بر این، طی سه روز آینده خلیج‌فارس و تنگه هرمز و روزهای دوشنبه و سه شنبه دریای عمان مواج است.

علاوه بر این،‌ سازمان هواشناسی همچنین طی اطلاعیه‌ای به شرح زیر از تشدید فعالیت سامانه بارشی در روزهای آینده خبر داد.

توصیف سامانه اول: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید

منطقه اثر: یکشنبه 15 فروردین؛ نیمه شمالی خراسان رضوی

اثر مخاطره: آب گرفتگی معابر، بالا آمدن آب رودخانه ها به ویژه در شمال شرق خراسان رضوی، لغزندگی جاده‌ها

توصیه: بازگشایی آبراه‌ها، انجام اقدامات مدیریتی رودخانه و سیلاب، احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه در مناطق کوهستانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی خدمت رسان مانند شهرداریها و غیره.

توصیف سامانه دوم: افزایش شیو فشاری

نوع مخاطره: وزش باد شدید تا خیلی شدید (سرعت متوسط بین 80 تا 110 کیلومتر برساعت)، وزش باد لحظه ای شدید موقت با سرعت بیش از 110 کیلومتر بر ساعت به صورت نقطه ای و محلی

منطقه اثر: یکشنبه 15 فروردین؛ جنوب خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق کرمان.

اثر مخاطره: احتمال بروز خسارت به تاسیسات شهری و روستایی، خیزش و توفان گرد و خاک و کاهش دید و کیفیت هوا، آسیب به سازه‌های موقت، گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، آسیب به دکل‌های برق، سقوط اجسام از ارتفاع بویژه در کارگاه‌های ساختمانی، شکستن درختان فرسوده.

توصیه: محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه‌کاره، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، لغو فعالیت‌های کوهنوردی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها، انجام اقدامات مقتضی برای حفاظت از تاسیسات و محصولات کشاورزی و سایر اقدامات پیشگیرانه.

ارسال نظر