کد خبر : 3484

باقلا قاتق یک غذای محلی مشهور و بسیار خوشمزه ی خطه ی شمال ایران است، که جای خودش را در نقاط مختلف کشورمان باز کرده است. این خورش به نام های دیگری مثل باقالی خورشت یا خورشت گل در چمن هم معروف است.

طرز تهیه باقالی قاتق را در سایت ستاره پارسی می خوانید:

 

باقلا قاتق یک غذای محلی مشهور و بسیار خوشمزه ی خطه ی شمال ایران است، که جای خودش را در نقاط مختلف کشورمان باز کرده است. این خورش به نام های دیگری مثل باقالی خورشت یا خورشت گل در چمن هم معروف است.

 

مواد لازم برای طرز تهیه باقالی قاتوق :

 پاچ باقلای کشاورزی یا باقلای سبز

 400 گرم

 تخم مرغ

3 عدد 

 شوید خشک 1 پیمانه

یا شوید تازه خرد شده 2 پیمانه 

 کره یا روغن حیوانى

 4 قاشق غذاخوری

 سیر کوبیده شده

3-4 حبه 

 آب

4 لیوان 

 نمک، فلفل و زردچوبه

به مقدار لازم 

 

طرز تهیه باقلا قاتق :

برای طرز تهیه باقلا قاتوق، اگر باقالا  یا لوبیا کشاورزى خشک استفاده مى کنید حتما باقلا را از شب قبل خیس کنید تا پوست آن راحت جدا شود. سپس پوست باقالی ها را بگیرید. روغن یا کره را در تابه ای داغ کنید و در روغن یا کره تفت بدهید.

 

بعد از کمی تفت دادن باقلا، شوید و کمی زردچوبه و نمک را هم به آن اضافه کنید و هم بزنید تا خوب تفت بخورند.

 

سپس آب روی آنها بریزید (آب آن باید اندازه ی 2 بند انگشت روی باقالی ها را بپوشاند) تا باقالاها نیم پز شوند و زمانی که آب داخل باقلا به جوش آمد تخم مرغ ها را به آنها اضافه کنید. در ظرف را بگذارید تا تخم مرغ ها کاملا پخته شوند و نباید در غذا هم زده شوند. بهتر است این غذا همراه با کته میل شود.

 

401800

 

نکاتی برای طرز تهیه باقالا قاتق :

•  پاچ باقلا دو نوع است: پاچ باقلای محلی که پس از پخته شدن شکل خود را حفظ می کنند و پاچ باقلای کشاورزی که زودپز هستند و اگر زیاد پخته شود له می شود.

 

•  به جای آب می توانید از آب مرغ برای طرز تهیه باقلا قاتوق رسمی استفاده کنید. البته استفاده از آب مرغ برای پخت این خورش مرسوم 

نیست اما طعم خوشمزه آن را دو چندان می کند. اگر آب مرغ ندارید یک عدد عصاره مرغ به آب اضافه کنید و سپس نمک خورش را اندازه کنید.

 

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه
‍‍‍