کد خبر : 1570

یک متخصص تغذیه گفت: روزه داری برای افراد سالم در روزهای کرونایی مشکلی ایجاد نکرده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن آن‌ها خواهد شد.

به گزارش ستاره پارسی :

به گزارش ستاره پارسی؛ آزیتا حکمت متخصص تغذیه بیمارستان طالقانی، گفت: یکی از فواید تغذیه ای روزه داری، جلوگیری از پرخوری و مصرف غذا‌های مضر است. افرادی که قند خون بالا دارند، اگر بیماری آن ها توسط رژیم غذایی و دارو تنظیم می‌شود؛ می‌توانند با مشورت پزشک خود روزه بگیرند. همچنین کسانی که چربی خون بالا دارند، به شرطی که در طول روزه داری تغذیه صحیح داشته باشند، می‌توانند روزه داری را زیر نظر پزشک معالج انجام دهند.

حکمت در ادامه بیان کرد: افرادی که به بیماری فشار خون مبتلا هستند، با تنظیم مصرف دارو در زمان افطار و سحر زیر نظر پزشک متخصص، می‌توانند برای روزه داری اقدام کنند. طبق مطالعات جدید صورت گرفته روزه داری می‌تواند نسبت به درمان التهاب سلول، روند پیری سلول، واکنش‌های متابولیک مانند قند و چربی و همچنین در افراد چاق و کسانی که کبد چرب دارند تاثیر مثبت داشته باشد.

متخصص تغذیه بیمارستان طالقانی مطرح کرد: تمام موارد ذکر شده به شرطی است که اگر فرد دارو مصرف می‌کند، باید مصرف دارو را طبق نظر پزشک معالج در وعده‌های افطار و سحر تنظیم کند و اگر دارو مصرف نمی‌کند، تغذیه صحیح در فاصله بین افطار تا سحر بسیار حائز اهمیت است. توصیه می‌شود همه افراد از مصرف شیرینی، فست فود و سرخ کردنی‌ها به شدت پرهیز کنند تا با تضعیف سیستم ایمنی بدن روبه رو نشوند.

حکمت گفت: با توجه به اپیدمی ویروس کرونا،کسانی که به این بیماری مبتلا نشدند، می‌توانند روزه داری را انجام دهند؛ زیرا روزه داری باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود، اما از فاصله افطار تا سحر باید میوه و سبزیجات تازه به میزان کافی استفاده شود و مصرف شیرینی و سرخ کردنی‌ها را به حداقل برسانند. همچنین توصیه می‌شود در این فاصله از تمام گروه‌های غذایی مانند پروتئین و ویتامین‌ها استفاده کنند.

متخصص تغذیه بیمارستان طالقانی در پایان تشریح کرد: کسانی که به بیماری کرونا مبتلا شده و در حال حاضر بهبود یافته اند اگر ۶ هفته از بهبود علائم بیماری گذشته باشد؛ در صورتی که دچار کاهش وزن نباشند، می‌توانند نسبت به روزه داری با تغذیه صحیح اقدام کنند. همچنین با پزشک معالج وضعیت خود را ارزیابی کنند.

 

ارسال نظر