پنج‌شنبه 06 مهر 1402 - 28 Sep 2023
کد خبر: 6424

کسانی که از وام بازنشستگی جا مانده اند چه اقدامی انجام دهند؟+جزئیات

بازنشستگان موبایل در دست مانده اند که چطور از فضای اینترنت استفاده کنند تا به حق و حقوق خود برسند.

کارهای اداری برای بازنشستگان اینترنتی شده است آنهم با پیچیدگی و بروکراسی های خاص خودش. در حالی که آنها از فضای مجازی و دنیای اینترنت آگاهی ندارند. با شیوع ویروس کرونا بیشتر خریدها نیز اینترنتی و به صورت آنلاین انجام می شود. بازنشستگان مجبورند از بقیه کمک بگیرد یا به در دوره شیوع کرونا به مشتریان پایه ثابت کافی نت ها تبدیل شده اند و در این پروسه مسلما مورد سوءاستفاده و کلاهبرداری هم قرار می گیرند. سالمندان که باید در آرامش به زندگی خود بپردازند، حالا موبایل به دست مستاصل شده و به این فکر می کنند که از زندگی عادی هم عقب مانده اند. در حالی که کانون ها و صندوق بازنشستگی می تواند از فارغ التحصیلانی که بیکار به عنوان همراه این بازنشستگان استفاده کند و آموزش های لازم را به آنها ارائه کند. شیوع ویروس کرونا اما بهانه خوبی است برای آنهایی که زندگی بازنشستگان را به سمت اینترنتی شدن پیش می برند بدون آن که به آسیب های اقدامات خود را بررسی کنند.

اجبار بازنشستگان برای استفاده از اینترنت

علی دهقانی کیا، رئیس کانون بازنشستگی تهران در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: با توجه به سن و سال، مشکلات زندگی و شیوع بیماری کرونا، تنها چیزی که در ذهن بازنشستگان نیست آموزش اینترنت و فضای مجازی است. ما هم به اندازه کافی مجبورشان می کنیم که به اندازه نیازهایشان از اینترنت استفاده کنند. به عنوان مثال ثبت نام وام ها اینترنتی شده است. ثبت نام کارت عضویت را هم در اینترنتی خواهیم کرد. سعی می کنیم ارائه خدمت را اینترنتی کنیم تا سالمندان در خانه بمانند و بتوانند در شرایط کرونایی بدون آن که از خانه خارج شوند، کارهایشان را انجام بدهند.

بررسی درخواست وام 5هزار و 600 بازنشسته

وی در پاسخ به این سوال که چرا به بازنشستگان آموزش نمی دهید؟ گفت: از 22 مهر تاکنون حدود 5هزار و 600 بازنشسته برای اخذ وام ثبت نام کرده اند. برای وام باید شماره ملی، بیمه و تلفن آنها با آنچه در سیستم وجود دارد هماهنگ باشد. اگر مشکلی وجود داشته باشد درخواست آنها را رد می کنیم و حدود 20درصد از این درخواست ها رد شده است. اما به مرور زمان این مشکل قابل حل است.

 

مشکل بازنشستگان با فضای مجازی قابل حل است

رئیس کانون بازنشستگی تهران در پاسخ به این سوال که چرا صندوق یا کانون های بازنشستگی، آموزش های لازم را به سالمندان و بازنشستگان ارائه نمی کند تا آنها سردرگم فضای مجازی نشوند؟ اظهار کرد: بهتر این است که این آموزش ها توسط تشکل ها و کانون ها به بازنشستگان ارائه شود. زمانی کارت های حقوق را به بازنشستگان ارائه کردیم آنها مخالف می کردند و می گفتند که ما نمی توانیم پول بگیریم. پول ما را یا دیگران یا بچه هایمان می برند و ما به این پول نمی رسیم. اما حالا عادت کردند. استفاده از اینترنت نیز به مرور زمان قابل حل است. می دانیم که بازنشستگان ما این مسیر را باید طی کنند.

 

کرونا نمی گذارد به بازنشستگان آموزش دهیم

علی دهقانی کیا در پاسخ به این سوال که آموزش های لازم را به بازنشستگان ارائه می کنید یا خیر؟ گفت: اگر بتوانیم در شرایط مناسب به بازنشستگان آموزش هم می دهیم اما در شرایط کنونی و با شیوع کرونا نمی توانیم هیچگونه تجمعی داشته باشیم. اگر شرایط به حالت عادی بازگردد حتما این آموزش ها را به بازنشستگان ارائه می دهیم.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/45w594