سه‌شنبه 04 مهر 1402 - 26 Sep 2023
همسان سازی حقوق بازنشستگان | اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان
کد خبر: 10707

پرداخت مطالبات همسان سازی حقوق بازنشستگان از امشب؟ | واریز ما به التفاوت 25 درصد همسان سازی حقوق بازنشستگان

در‌باره متناسب‌سازی حقوق‌ها رایزنی‌هایی در حال انجام است و امیدواریم که تا پایان سال جاری تکلیف آن مشخص شود.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان  یعنی حقوق فردی که در گروه شغلی خود، حقوق پایینی دارد به کسی که حقوق بالایی دارد، نزدیک شود. در تازه‌ترین اظهار نظر رییس کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرده که اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان با هدف ایجاد عدالت در پرداخت‌ها در برنامه هفتم توسعه محقق خواهد شد.در حالی که قرار بود همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از ابتدای سال در حقوق‌ها درنظر گرفته شود،اما تاکنون این طرح اجرایی نشده است. سه میلیون و 600 هزار بازنشسته در انتظار اجرای مصوبه قانونی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هستند.در ادامه آخرین اخبار از همسان سازی حقوق بازنشستگان  را می خوانید.

دهقان‌کیا؛ رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفت: بدهی سازمان تامین اجتماعی به بیمارستان‌ها و داروخانه‌های دولتی که تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی هستند، حدود ۸ هزار میلیارد تومان است.

معوقات بازنشستگان طبق وعده مسئولان در ماه جاری در حال پرداخت اما متناسب‌سازی بازنشستگان هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است. البته آن‌طور که پیش‌بینی شده مبلغ یک میلیون و ۳۰۰ هزار پس از متناسب‌سازی، به حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری اضافه می‌شود. البته این رقم با احتساب حق عائله‌مندی ۵۰ و حق اولاد ۱۰۰ درصدی برای کارکنان و بازنشستگان محاسبه شده و به طور میانگین یکی از نمایندگان مجلس این رقم را اعلام کرده است. البته این رقم برای حداقلی‌بگیران و سایر سطوح متفاوت است. البته این لایحه نیم نگاهی به دیگر شاغلان نیز داشته است. مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور  به میزان ۳۰ درصد و ۱۵ درصد نیز برای حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در کشور افزایش یافت. در این میان این سوال پیش می‌آید که آیا دولت عدالت اجتماعی را در افزایش حقوق‌ها رعایت کرده است.

از سویی دیگر بدهی گزاف تامین اجتماعی به مراکز درمانی دولتی دردسر جدیدی را برای بازنشستگان ایجاد کرده است. بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها به بهانه بدهی تامین اجتماعی از ارائه خدمت به بازنشستگان و کارکنان سر باز زده‌اند. البته عده‌ای می‌گویند بدهی وزارت کار به تامین اجتماعی مسبب چنین امری شده است. برای بررسی بیشتر این موضوعات گسترش‌نیوز با علی دهقان‌کیا؛ رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفتگو کرده که در ادامه می‌خوانید.

علی دهقان‌کیا؛ رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران با اشاره به آغاز پرداخت معوقات از ماه جاری اظهار کرد:  در‌باره متناسب‌سازی حقوق‌ها رایزنی‌هایی در حال انجام است و امیدواریم که تا پایان سال جاری تکلیف آن مشخص شود. البته هنوز با مدیر عامل تامین اجتماعی مذاکرات مستقیمی در این رابطه نداشتیم و به دنبال فرصت هستیم تا بتوانیم با او جلسه‌ای بگذاریم. این موضوع جز مطالبات اصلی بازنشستگان و زیر مجموعه برنامه ششم تامین اجتماعی است. اگر متناسب‌سازی به سال بعد کشیده شود، برنامه هفتم مطرح خواهد شد. بنابراین انتظار کانون بازنشستگان این است که شخص مدیرعامل مستقیم به این قضیه ورود کند و وعده‌هایی مبنی بر پذیرش بدهی ۲۵ درصدی به بازنشستگان و سایر سطوح را عملی کنند. البته لازم مدیر عامل تامین اجتماعی در این باره یکبار مصاحبه کنند و جواب مردم را بدهند تا خیالشان راحت شود. در رابطه با معوقات نیز مشاهده کردیم که وعده مدیر عامل مبنی بر پرداخت از آبان‌ماه، عملی شد.

او درباره بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمان دولتی توضیح داد: سازمان تامین اجتماعی به بیمارستان‌ها و داروخانه‌های دولتی که تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی هستند، حدود ۸ هزار میلیارد تومان بدهکار است. در مقابل سازمان تامین اجتماعی خدماتی به مراکز درمان دولتی ارائه کرده که در نتیجه آن ۱۳ هزار میلیارد تومان سازمان از آن‌ها طلبکار است. امروز بدهکار مدعی شده که به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی خدمات نمی‌دهد تا بدهی ۸ هزار میلیارد تومانی خود را تسویه کند. در صورتی که وجود ۱۳ هزار میلیارد بدهی، به خودی خود این بدهکاری را رفع می‌کند. تامین اجتماعی می‌تواند ۸ هزار میلیارد را به صورت نقد پرداخت کند و یا از ۱۳ هزار میلیارد بدهی خود مابقی آن را که ۵ هزار میلیارد است را پرداخت کنند. این تامین اجتماعی است که از مراکز درمانی دولتی طلب دارد اما امروز بدهکار برای سازمان تامین اجتماعی مدعی شده است.  

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران ادامه‌ داد: بدهی تامین اجتماعی گویا نباید پرداخت شود اما چون مراکز درمانی طلبکار هستند حتما باید این مبلغ تسویه شود تا به بیمه‌شدگان ما خدمات بدهند. متاسفانه این موضوع دور از انصاف است. دانشگاه علوم پزشکی دولتی نباید به علت این موضوع بازنشسته یا بیمه‌ شده را وجه‌المصالحه خود بگذارد و آن‌ها را میان دعوایی که با سازمان تامین اجتماعی دارد، قرار دهد. در این موضوع باید به فکر حل‌وفصل مشکل باشند نه اینکه بیمه‌شده قربانی شود.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/4daoj4